Haberler / GittiGidiyor Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
09.02.2017

Bültene ait dosyalar

ÖTV ve KDV indirimleri e-ticarette alışverişi yüzde 35'e kadar arttırdı

30 Nisan'a kadar geçerli olacak ÖTV ve KDV indirimleri GittiGidiyor'un satışlarında yüzde 35'e varan artış yarattı. Fiyatların avantajlı seviyelere gelmesi, kış aylarında olunmasına rağmen klima satışlarına da olumlu yansıdı.
 
Bakanlar Kurulu'nun kararıyla ÖTV ve KDV'de gerçekleşen indirim, uygulamaya girdiği ilk haftadan itibaren satışları arttırmaya başladı.
 
Beyaz eşya ve elektrikli ev aletlerinde yüzde 6,7 oranında uygulanan ÖTV'nin sıfırlanması, mobilyada da KDV'nin yüzde 18'den yüzde 8'e çekilmesi, tüketiciler için fırsat oldu.
 
3 Şubat'ta Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren ve 30 Nisan'a kadar geçerli olacak uygulamanın başlamasıyla fiyatların avantajlı seviyelere gelmesi, Türkiye'de e-ticaretin ev sahibi GittiGidiyor'un bu kategorilerdeki satışlarını yüzde 25 ila yüzde 35 arasında artırdı.[1]
 
“Etkisi artacak”
Ayda yaklaşık 60 milyon ziyaret ve 20 milyon tekil ziyaretçisi[2] ile alıcı ve satıcıları bir araya getiren e-ticaret platformu GittiGidiyor'un Genel Müdürü Öget Kantarcı, yüksek kur ve hızlı değişen gündem gibi etkenlerle alışverişi erteleyen tüketicinin vergi indirimleriyle harekete geçtiğini belirtti. İlk hafta itibarıyla beyaz eşya satışlarında yüzde 25, mobilyada da yüzde 30 artış olduğunu ifade eden Kantarcı, “Halihazırda devam eden kampanyalar kadar vergi düzenlemesinin de satışlara olumlu etkisini gözlemliyoruz. Bu durum, önümüzdeki dönemde söz konusu etkinin daha da artacağıyla ilgili önemli bir sinyal” dedi.
 
Klima satışı hız kazandı
İndirimin en fazla etkilediği kategorilerden birinin iklimlendirme olduğuna dikkat çeken Kantarcı, söz konusu dönemde klima satışlarının da yüzde 35 oranında arttığını söyledi.2 Kantarcı, “Normalde klima satışlarındaki yukarı yönlü hareket Nisan, Mayıs gibi dikkat çekici hale gelmeye başlar ve sıcakların arttığı dönemlerde daha da ivmelenir. Vergideki indirimin fiyata yansıdığı kampanyalar yapılınca, bu yıl klima almayı düşünenler şimdiden bir etki yaratmaya başladı. Şubat ayında klima satışında yüzde 35'e varan artış gördük” şeklinde konuştu.

 
İlgili Kişi:
Dilek Özcan
Marjinal Porter Novelli
dileko@marjinal.com.tr
0212 219 29 71
 
GittiGidiyor hakkında
2001 yılında kurulan ve 16 yıllık geçmişiyle Türkiye'de e-ticaretin öncü pazaryeri olan GittiGidiyor, 2011 yılında dünyanın e-ticaret devi eBay ile güçlerini birleştirerek sektördeki lider konumunu daha da güçlendirdi. Aylık ortalama 60 milyon ziyaret, 17 milyon kayıtlı üyesiyle Türkiye'nin en çok tercih edilen alışveriş sitesi olan GittiGidiyor*, avantajlı fiyatlarla milyonlarca ürüne ev sahipliği yapan; bireysel satıcılar, KOBİ ve büyük işletmelerin mağaza açıp işlerini büyüttüğü güvenli bir alışveriş platformudur. 50'den fazla kategoride 10 milyondan fazla ürün çeşidiyle farklılaşan GittiGidiyor, ödemeleri %100 güvence altına alan ödeme-onay sistemi “Sıfır Risk” kullanır. Yaklaşık her 2 saniyede 1 ürünün satıldığı site, 4,3 milyon kez indirilen mobil uygulamalarıyla ve mobil cihazlara uyumlu alışveriş ekranlarıyla trafiğinin %60'ını mobilden almaktadır. www.gittigidiyor.com/cadde sayfası ile stil sahibi bir yaşam için öneriler ve uzman editörler tarafından hazırlanan özel içerik platformu blog.gittigidiyor.com ile alışverişte rehber olacak içerikler sunan GittiGidiyor, ulusal ve uluslararası alanda önemli e-ticaret ödülleriyle başarılarını taçlandırmaya devam ediyor. www.gittigidiyor.com  
 
 
* Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması (IAB) Aralık 2016 sonuçları
 
[1] GittiGidiyor 03 Şubat - 09 Şubat 2017 tarihleri aralığındaki satış adet verileri esas alınmıştır.
[2] GittiGidiyor, Qlikview & Omniture Sitecatalyst verileri


  Share  Paylaş
GittiGidiyor
Hakkında
İnternetten alışverişin güvenilir ismi GittiGidiyor, 2001 yılından bu yana 11 milyondan fazla kişiyi bir araya getiriyor. GittiGidiyor’da aklınıza gelebilecek her şeyi kolaylıkla bulabilir, hem bireysel satıcılardan alışveriş yapabilir, hem kendiniz satış yapabilir veya online dükkan açarak işinizi büyütebilirsiniz. Kurumsal firmaysanız, GittiGidiyor’da resmi mağazanızı açabilir, satışlarınızı buradan yönetebilirsiniz. Cep telefonu ve tablet uygulamalarımızla ise alışverişe istediğiniz yerden devam edebilirsiniz. Güçlü potansiyeli ve güvenli ödeme sistemi Sıfır Risk ile dünyanın en büyük pazar yeri eBay’in dikkatini çeken GittiGidiyor, 2011 yılında eBay’in satın almasıyla birlikte, global eBay’in Türkiye iştirakı (eBay Türkiye) oldu. Türkiye’de internetten alışverişi güvenilir ve keyifli hale getiren GittiGidiyor, kullanıcılarına hayran kalacakları deneyimler yaşatmaya