Haberler / NeFayda.com Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
05.07.2017

Bültene ait dosyalar

Hakan Bilgin TOÇEV'i ve Özgürüm projesini anlattı

Cezaevlerindeki 810 çocuğa eğitim
 
Tüvana Okuma İstekli Çocuklar Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, sinema ve tiyatro oyuncusu Hakan Bilgin, TOÇEV'in ceza evindeki çocuklara yönelik olarak gerçekleştirdiği Özgürüm projesinin detaylarını ve vakfın son dönemdeki çalışmalarını NeFayda.com için anlattı.
Türkiye ve global ölçekte kurumsal sosyal sorumluluk çalışmaları hakkında eleştiri ve değerlendirmelere yer veren haber sitesi NeFayda.com editörlerinden İrem Karaosmanoğlu'nun sorularını yanıtlayan Hakan Bilgin'in söyleşisinden öne çıkan başlıklar şöyle:

 
TOÇEV'in kuruluş hikayesinden bahsedebilir misiniz?
Yurt dışında okurken oradaki sosyal sorumluluk projelerinden ilham alan Ebru Uygun, Türkiye'deki çocuklara da yardım edilmesi gerektiğini düşünerek TOÇEV'i kuruyor. Daha sonrasında okulların fiziksel koşullarını iyileştirmek için Türkiye'yi gezmeye başlıyorlar ve gidilen yerlerdeki her sorun için bir tane sosyal sorumluluk projesi başlatılarak destek olunmasına karar veriliyor.

TOÇEV hangi alanlarda destek veriyor öğrencilere?
Eğitim bölümümüzde okumak isteyip de maddi imkansızlıklarından dolayı okuyamayan çocuklara destek veriyoruz. Öncelikle çocukları tespit ediyoruz, bu aşamada da ailelerden talep geliyor. İmkansızlıklar bildirildiği takdirde ekibimiz o mahalleye giderek evi tespit ediyor. Evdeki yaşama ve çocuğun hangi şartlarda neler yaşadığına bakılıyor. Bunlar istatistiki olarak kağıda döküldükten sonra en dezavantajlıdan başlayıp bütün ihtiyaç sahiplerine yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bünyemizde destek verdiğimiz çocukları eğitim hayatı boyunca takip ediyoruz. Destek kapsamında herhangi bir şekilde para vermiyoruz; kırtasiye, sağlık kontrolleri, psikolojik ve kültürel desteklerde bulunarak yanlarında oluyoruz.

Destekçi bulmakta zorluk çekiyor musunuz?
 Piyasada çok reklam yapan bir vakıf değiliz. İmece usulü mantığı çok seviyoruz. Ülkemizde sosyal sorumluluk bilincimiz çok yok ama yeter ki inanalım ve isteyelim, bizim en büyük motivasyonumuz bu. Ayrıca destekçilerimiz konusunda hiçbir siyasi görüşümüz, başka bir kuruma bağlılığımız yok. Buradaki insanlar da herhangi önemli bir üniversiteden mezun oldukları için değil, gerçekten iyi insan oldukları için burada çalışıyorlar ve bu çok değerli.

Gönüllü gruplarınızın gerçekleştirdiği projelerden bahsedebilir misiniz? Gündeminizde neler var?
Cezaevlerindeki çocuklara yönelik yürüttüğümüz Özgürüm projesi şu an gündemde. Doğduktan sonra belirli yaşa kadar orada kalan çocukların nasıl bir muamele görmesi ve nasıl bir ortamda yetişmesine dair çok değerli bir sosyal sorumluluk projesi. Potansiyel suçlu olma ihtimali olan çocuğun ileride problem yaşamadan iyi bir insan olabilmesi için bir yatırım olarak görülebilir bu proje. Ayrıca ergenliği anlamak, ebeveyne ve ergene bilgi vermek amacıyla Astra Zeneca'yla ortak yürüttüğümüz Ben Ergenim diye bir projemiz var. Fayda sağlama isteğimiz olması önemli; çünkü dert çok.

Özgürüm projesinin detaylarından biraz bahsedebilir misiniz?
Ekibimizden iki tane psikoloğumuz ve dışarıdan da aldığımız desteklerle, iki senedir yoğun bir tempoyla çalıştık. Özgürüm Projesi'yle ceza infaz kurumlarında anneleriyle birlikte yaşayan 0-6 yaş çocukların temel ihtiyaçlarının karşılanması, enerjilerini doğru kullanabilecekleri oyun alanlarının geliştirilmesi ve annelerin çocuklarıyla olan diyaloglarının ve davranış biçimlerinin güçlendirilmesini amaçlıyoruz. Saha çalışmalarımız 10 ay sürdü ve bu sürede Antalya, İstanbul, Denizli, Bursa ve Balıkesir'de bulunan yedi kadın cezaevinde, 1020 anne, 810 çocuk, 500 infaz ve koruma memuru eğitim aldı.

Gönüllülük esaslarınız neler? Gönüllü olmak isteyenler nasıl bir yol çizebilir?
Bizde gönüllülük yapmak çok zor. Gönüllülerimiz ile çocuklarımızı hiçbir zaman görüştürmüyoruz; çünkü çocuklarımızın onlara kendilerini sorumlu hissetmelerini istemiyoruz. Gönüllü olarak ders çalıştırılabilir ama onun haricinde burada eğitim görmemiş bir kişiyi saha çalışmalarımızda gönüllü olarak kabul etmiyoruz. Kısacası kalifiye olmayan kimseyi gönüllü olarak alamıyoruz.
 
İlgili kişi:
Önder Kalkancı
Marjinal Porter Novelli
(212) 219 29 71
onderk@marjinal.com.tr
 
NeFayda.com hakkında
Hem Türkiye hem de global ölçekte kurumsal sosyal sorumluluk çalışmaları hakkında haber ve değerlendirmelere yer vermek üzere 2017 yılında kuruldu. Her şeyin hızla değiştiği yeni dünya düzeninde geçerliliğini korumaya devam edecek olan tek ortak dilin kurumsal sosyal sorumluluk olduğu gerçeğinden yola çıkan NeFayda.com'da, sosyal değer yaratan ve gerçekten fayda sağlayan projelerin ve yatırımların haberleri yer alıyor.

 


  Share  Paylaş
NeFayda.com
Hakkında
Hem Türkiye hem de global ölçekte kurumsal sosyal sorumluluk çalışmaları hakkında haber ve değerlendirmelere yer vermek üzere 2017 yılında kuruldu. Her şeyin hızla değiştiği yeni dünya düzeninde geçerliliğini korumaya devam edecek olan tek ortak dilin kurumsal sosyal sorumluluk olduğu gerçeğinden yola çıkan NeFayda.com'da, sosyal değer yaratan ve gerçekten fayda sağlayan projelerin ve yatırımların haberleri yer alıyor.