Haberler / Tarih Vakfı Basın Bültenleri
Tüm Bültenler
Etkinlikler
< Geri Dön


Olağanüstü Akademi Konferansları “Kamusuz Demokrasinin Sonu” başlıklı oturumla devam ediyor

6/4/2017

Tarih Vakfı tarafından düzenlenen ve KHK'larla ihraç edilen akademisyenlere davet niteligi taşıyan Olağanüstü Akademi Konferansları 10 Nisan Pazartesi günü, “Kamusuz Demokrasinin Sonu” başlıklı sunumla devam edecek. 686 sayılı KHK ile ihraç edilen Prof. Dr. Nilgün Toker Kılınç ve Dr. Serdar Tekin tarafından yapılacak sunumda kamusuzlaşma süreçlerinin Türkiye'de "demokrasi" ve "anayasa" açısından ne anlama geldiği tartışılacak.

Olağanüstü Akademi Konferansları kapsamındaki “Kamusuz Demokrasinin Sonu” başlıklı sunum, Türkiye'nin bugün içinde bulunduğu siyasal krizin ve söz konusu krizin yapıtaşlarının "kamusuzlaşma" kavramından hareketle yorumlayabileceği varsayımına dayanıyor. Sunumda kamusuzlaşma kavramını birbiriyle çeşitli biçimlerde ilişkili üç sürece işaret etmek üzere kullanılacak: (1) kamu yararına karşı piyasanın üstünlüğü, (2) kamusal alanın erozyonu ve popülist/plebisiter siyasetin yükselişi, (3) kamu gücünün hukuksuzlaşması. Bu kavramsal çerçeveden hareketle sunumda, kamusuzlaşma süreçlerinin Türkiye'de "demokrasi" ve "anayasa" açısından ne anlama geldiğinin tartışılması amaçlanıyor.

Prof. Dr.Nilgün Toker Kılınç hakkında
Doktorasını siyaset felsefesi alanında Paris VIII Saint Denis Üniversitesi'nde tamamladı. 6 Ocak 2017 tarihli KHK ile Ege Üniversitesi'nden ihraç edildiğinde Felsefe Bölümü'nün başkanlığını yürütüyordu. Politika ve Sorumluluk (Birikim Yayınları, 2012) kitabının yazarıdır.

Dr. Serdar Tekin hakkında
Doktorasını siyaset kuramı alanında Toronto Üniversitesi'nde tamamladı. 6 Ocak 2017 tarihli KHK ile Ege Üniversitesi'nden ihraç edildiğinde Felsefe Bölümü'nde öğretim üyesiydi. Founding Acts: Constitutional Origins in a Democratic Age (Penn Press, 2016) kitabının yazarıdır.

Tarih: 10 Nisan Pazartesi
Saat: 18.30
Yer: Tarih Vakfı, Ragıp Gümüşpala Caddesi No: 10, Eminönü (Marmara Belediyeler Birliği Binası)

İlgili Kişi:
Merve Aydın
Marjinal Porter Novelli
0212 219 29 71
mervea@marjinal.com.tr

 


Tarih Vakfı
Arşiv
Görseller
  Logo
  Eyüp Oyuncakları 1
  Eyüp Oyuncakları 2
Kısa Tanıtım


      RSS  
  Share  Paylaş