Haberler / Manpower Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
31.07.2017

Bültene ait dosyalar

Yetenekleri elde tutmak isteyen şirketler çalışma sistemlerini esnetmek zorunda
 
ManpowerGroup Solutions tarafından 19 ülkede 14.000 kişi dahil edilerek yapılan araştırmaya göre, katılımcıların üçte ikisi mevcut mesleklerini masa başında oturmadan da yapabileceklerini düşünüyor. Bu araştırma da bir kez daha gösteriyor ki, günümüzde iş arayanların en büyük önceliklerinden biri mekânsal esneklik. Dünya genelindeki iş arayan nüfusun yaklaşık yüzde 40'ı, kariyerleri hakkında karar verirken esnek çalışma takviminin en önemli üç faktörden biri olduğunu söylüyor.

ManpowerGroup Solutions tarafından yapılan Bence Çalışmak: Adayların Esneklik Tercihlerini Anlamak (Work, for Me: Understanding Candidate Preferences for Flexibility) isimli araştırma, işverenlerin gelecekteki çalışanlarının esneklik konusundaki tercihlerini karşılamak için atabileceği hızlı ve uzun vadeli adımlara dair önemli ipuçları veriyor. 19 ülkeden yaklaşık 14.000 kişinin katıldığı araştırmada katılımcılara iş arama süreçlerinde en çok neye önem verdikleri soruldu. Araştırma sonuçları şöyle:
  • En çok istenen esnek çalışma koşulları, esnek çalışma saatlerini ve evden/istenilen yerden çalışmayı içeriyor.
  • Adayların %26'sı en önemli şeyin işe başlama ve bitirme saatlerinin esnekliği olduğunu belirtiyor.
  • Bunun ardından %22'yle evden veya istenilen yerden çalışabilme seçeneği geliyor.
Çalışma saatlerinin esnekliğinin önem kazanmasının ardında pek çok yerel faktör var. Bunlardan bazıları ise şöyle: söz konusu ülkede çokuluslu şirketlerin veya birliklerin varlığı, pazarda bulunan teknoloji şirketlerinin etkisi, çalışan nüfusunun yapısı (örneğin milenyum kuşağının oranı) ve işe gidiş-geliş sürelerini etkileyebilecek trafik, altyapı veya toplu taşıma gibi faktörler.
Manpower Türkiye Genel Müdürü Reha Hatipoğlu, araştırma sonuçlarını şöyle değerlendirdi: “İş yeri esnekliği sadece uzaktan çalışabilme imkânı anlamına gelmez. Mola saatlerinde evden çalışmaya ve doğum iznine kadar bütün çalışma düzenleri esneklik kapsamına dahildir. Her işveren bu seçeneklerin tümünü sunamasa da, çeşitli aday profillerine hitap eden bir esneklik anlayışı oluşturabilir. Dünyanın çeşitli yerlerindeki çalışan adaylarının iş yaşamı ve özel hayatları arasında iki parçaya bölünmedikleri, “tek parça” bir hayat istedikleri gayet net anlaşılıyor. Şirketler, performansa değil mevcudiyete önem veren eski çalışma modellerinden vazgeçmeye hazırlıklı olmalı. Artık değişim zamanı geldi. Esnek çalışma beklentilerini karşılayabilen işverenler, en iyi yetenekleri bünyesine katma ve elinde tutma konusunda daha avantajlı konumda olacaktır.”
Günümüzde iş arayan nüfus için esnekliğin en büyük önceliklerden biri olduğunun bilincinde olan ManpowerGroup Solutions, esnek iş yerleri çağında, işverenlerin ne yapması gerektiğine dair önemli tavsiyelerde bulundu:
  • Ufak adımlarla başlayın. Şirketlerin bir gecede geleneksel çalışma sistemini tamamen bırakıp, sanal ofis uygulamasına hemen geçiş yapması gerekmiyor. İşe geliş-gidişin çok zaman almasını engellemek için, çalışma saatlerini 10.00 – 19.00 şeklinde değiştirebilir veya birkaç günü ofis dışından çalışma günü olarak belirleyebilirsiniz.
  • Mevcut esneklik ilkelerinizi normalleştirin. Ofis dışından çalışmayı mümkün kılarak şirket kültürünüzü değiştirin ve esnekliği bir sorun olmaktan çıkarın. Her şey tepeden başlar: liderleriniz bu konuda şeffaf olmalı ve örnek teşkil etmeli.
  • Mevcudiyet yerine sonuçlara odaklanın. Ofiste bulunma zorunluluğunun yerine, özel bir sanal ağda oturum açarak çalışma saatlerini takip etmeye kalkarsanız, çalışanlarınız samimi olmadığınızı düşünebilir. Bunun yerine çalışanlarınıza hedefler ve teslim tarihleri verin. Eğer bu hedefler yakalanabiliyorsa, çalışma süreleri hakkında kafa yormanıza gerek kalmaz.
ManpowerGroup Solutions tarafından yapılan Bence Çalışmak: Adayların Esneklik Tercihlerini Anlamak (Work, for Me: Understanding Candidate Preferences for Flexibility) araştırması hakkında daha fazla bilgi için: www.manpowergroupsolutions.com/candidatepreferences.
 
İlgili Kişi:       
Ceylan Naza
Marjinal Porter Novelli 
0212 219 29 71
ceylann@marjinal.com.tr
 
 
ManpowerGroup™ Hakkında
ManpowerGroup™ (NYSE: MAN) 70 yılı aşkın süredir yenilikçi işgücü̈ çözümleri yaratan, dünyanın işgücü uzmanıdır. İşgücü̈ uzmanları olarak, her gün çok farklı iş ve sektörde 600.000'den fazla bireyi, kendilerine uygun iş pozisyonları ile buluşturuyoruz. ManpowerGroup çözümler yelpazesi, ManpowerGroup™ Solutions, Manpower®, Experis™ ve Right Management® – ile yetenek bulma, yönetme ve geliştirme için kapsamlı çözümler sunuyoruz. 80 ülke ve bölgede, 400.000'den fazla müşterinin ihtiyaçlarını karşılıyoruz. 2016 yılında ManpowerGroup, art arda altı yıl Dünyanın En Etik Şirketlerinden biri seçilerek ve Fortune Dergisi tarafından En Çok Beğenilen Şirketler arasında gösterilerek, sektörün en çok güvenilen ve beğenilen markası olduğunu teyit etti. www.manpowergroup.com

 


  Share  Paylaş
Manpower
Hakkında
Manpower Inc., 1948'den günümüze işgücü çözümleri sunan bir dünya lideridir. Manpower’ın 82 ülkeye yayılmış 4.000 ofisten oluşan şube ağı, çok çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmelerle dünyanın en büyük çokuluslu şirketlerinden oluşan 400.000 müşterisinin ihtiyaçlarını karşılamasını sağlamaktadır. 2003 yılından bu yana faaliyetlerini 7 şubesi ile Türkiye’de de sürdüren Manpower, şirketlere ve bireylere doğru karar verebilmeleri için kaynak sağlar, içgörü kazandırır; istihdam ve iş döngüsü sürecinin bütününü kapsayacak şekilde, seçme ve yerleştirme, dönemsel ve sözleşmeli personel temini, toplu işe alım, dış kaynak kullanımı ve yönetici araştırma alanlarında hizmet sunar. Manpower, toplam iş gücünde kalite ve verimliliği iyileştirerek üretkenliği artırmayı, maliyetleri düşürmeyi, böylece müşterilerinin başlıca ticari faaliyetlerine yoğunlaşabilmelerini sağlamayı hedeflemektedir. Türkiye pazarına sunduğu Manpower Professional markası altında Finans, Satış, Pazarlama ve Mühendislik alanlarında profesyonel yetenekleri yerleştirme hizmeti veren Manpower hakkında daha detaylı bilgiye www.manpower.com ve www.manpower.com.tr adreslerinden ulaşılabilir.