Haberler / Red Hat Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
12.05.2018

Bültene ait dosyalar

Yeni keşifler yapmak isteyen' yurttaş bilim insanları' açık donanımları kullanıyor
 
Boş zamanlarında evlerinden çalışan ve açık donanımlardan faydalanan ‘yurttaş bilim insanları' bilimsel araştırmalara katkıda bulunuyorlar.
 
Yurttaş bilim insanlarını artık her yerde görüyoruz. Böcek öldürücü kimyasalların kuşları nasıl etkilediğine dair veriler topluyor, petrol sızıntılarının etkilerinin görüldüğü yerlerin haritalarını çıkarıyor, yaşadıkları bölgelerde soludukları havanın kalitesini ölçüyorlar. Bu insanlar açık donanım ve açık kaynak ilkelerini kullanarak yaptıkları araştırmaları evlerinden yürütüyorlar.
 
Geçtiğimiz günlerde Red Hat Summit etkinliğinde ilk kez gösterime sunulan “The Science of Collective Discovery” (Kolektif Keşif Bilimi) belgeseli yurttaş bilim insanlarının dünyasını ve açık donanımın onlara nasıl yardımcı olduğunu konu alıyor. Yurttaş bilim insanları, boş zamanlarında bilimsel araştırmalara katkıda bulunan ve farklı konularda farklı seviyelerde eğitime sahip sıradan insanlar. Büyük veri, açık erişim, mobil teknoloji gibi dijital ilerlemeler yeni keşifler yapmayı mümkün kılarken, açık donanım da bu projelerin araştırmalara dönüştürülmesini bir adım daha ileriye taşıyan kilit bir kolaylaştırıcı olarak ön plana çıkıyor. Dolayısıyla donanım alanında açık kaynak yaklaşımının benimsemesi, bilim alanına da sıçrayarak olumlu etkilerde bulunuyor. 
 
Filmde profesör, yazar ve önde gelen bir yurttaş bilimi uzmanı Caren Cooper, Public Lab'de açık donanım topluluk yöneticisi Bronwen Densmore,  Gowanus Kanalının Korunması ve Public Lab Grassroots Mapping Projesinin araştırma koordinatörü Eymund Diegel, Public Lab yönetici direktörü Shannon Dosemagen, UPROSE'da iklim adaleti düzenleyicisi Ting Ting Fu, UPROSE'da gençlik organizatörleri Brian Gonzales ve Jason Gomez  ve HabitatMap'in kurucusu ve yürütücü direktörü  Michael Heimbinder gibi yurttaş bilimi dünyasıyla ilgili seçkin uzmanlar yer alıyor.
 
Açık Kaynak Hikayeleri adlı belgesel dizinin son bölümünü oluşturan “The Science of Collective Discovery”, “açık” olmanın değişimi nasıl hızlandırdığına ışık tutuyor. Açık kaynak, teknolojik inovasyonlar ve yönetimsel gelişmelerden sektörel inovasyonlara kadar pek çok açıdan dünyayı değiştiriyor. Red Hat, işbirliğinin gücüyle muhteşem sonuçlar üretmenin paha biçilmez bir değere sahip olduğuna inanıyor. Paylaştıkça çoğalırız diyen Red Hat, Açık Kaynak Hikayeleri'nde “açık” kaynaklardan faydalanan insanların neler yapabileceğini sergiliyor.   
 
Belgesel, bu yıl San Francisco Moscone Center'da düzenlenen 14. yıllık Red Hat Zirvesi'nde 9 Mayıs Çarşamba günü ilk kez gösterime girdi. Çevrimiçi olarak ise  https://www.redhat.com/collective-discovery linkinde yayınlanıyor.
 
Filmi görmek, Açık Kaynak Hikayeleri ve “The Science of Collective Discovery” hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.redhat.com/en/open-source-stories linki ziyaret edebilirsiniz. Filmi izleyen ve açık inovasyonun dünyayı değiştirmesine yardımcı olmak isteyenler  #opensourcestories etiketini kullanarak paylaşabiliyor.
 
 
İlgili Kişi
Esra Şavkın
Marjinal Porter Novelli
0212 219 29 71
esras@marjinal.com.tr
 
Red Hat hakkında
Dünyanın lider Linux sağlayıcısı ve açık kaynak yazılım ürünleri şirketi Red Hat, güvenilir ve yüksek performanslı bulut, Linux, ara katman, depolama ve sanallaştırma teknolojileri için topluluktan güç alan bir yaklaşımı benimser. Aynı zamanda Red Hat ödüllü destek, eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunar. İşletmeler, iş ortakları ve açık kaynak toplulukları arasında bağlantı sağlayan global bir ağ merkezi olarak Red Hat, kaynakları büyüme sağlayacak şekilde konumlandıran yenilikçi teknolojiler oluşturmaya ve müşterileri geleceğin BT dünyasına hazırlamaya yardımcı olur. http://www.redhat.com
 
 
 


  Share  Paylaş
Red Hat
Hakkında
Dünyanın lider Linux sağlayıcısı ve açık kaynak yazılım ürünleri şirketi Red Hat, güvenilir ve yüksek performanslı bulut, Linux, ara katman, depolama ve sanallaştırma teknolojileri için topluluktan güç alan bir yaklaşımı benimser. Aynı zamanda Red Hat ödüllü destek, eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunar. İşletmeler, iş ortakları ve açık kaynak toplulukları arasında bağlantı sağlayan global bir ağ merkezi olarak Red Hat, kaynakları büyüme sağlayacak şekilde konumlandıran yenilikçi teknolojiler oluşturmaya ve müşterileri geleceğin BT dünyasına hazırlamaya yardımcı olur.