Haberler / TÜSİAD Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
15.03.2018

Bültene ait dosyalar

TÜSİAD ve ODTÜ'den “sanayide teknolojik dönüşüm” konusunda işbirliği

Türk sanayisinin dijital dönüşümüne katkı sağlayacak bu işbirliği, iş dünyasının ve kamu sektörünün de dijital dönüşümü hızlandırmasına destek olacak.
 
Üniversitelerle işbirliklerini geliştirmeye devam eden TÜSİAD, Orta Doğu Teknik üniversitesi (ODTÜ) ile sanayide teknolojik dönüşüm konusunda güç birliği yaptı.
 
TÜSİAD ve ODTÜ, ülkemizin sürdürülebilir ve rekabetçi bir sanayiye sahip olabilmesi ve dijital dönüşüm yoluyla kalkınması için gerekli olan bilgi ve teknolojinin üretilmesi, sanayinin teknolojik dönüşümü sürecinde iş dünyası ve akademi arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi amacıyla bir işbirliği protokolü imzaladı.
 
ODTÜ ve TÜSİAD, kendi yetki alanına giren analiz, politika oluşturma, araştırma, uygulama ve eğitim süreçlerinin yürütülmesinde işbirliği yapacak. İşbirliği kapsamında sanayinin dijital dönüşümü sürecine yönelik teknolojilere ve üretim tekniklerine odaklanılacak. 
ODTÜ ve TÜSİAD arasındaki bu işbirliği protokolü çerçevesinde;

  • İhtiyaç analizlerinin yapılması ve sorunlu alanların belirlenmesi,
  • Araştırma ve uygulama faaliyetlerinin sunulması ve bu konudaki duyarlılığın/farkındalığın artırılması hedefini taşıyan uluslararası konferansların düzenlenmesi,
  • Çalıştaylar, paneller, seminerler, sempozyumlar, eğitim modülleri, atölye çalışması ve iyi örneklerin paylaşılacağı etkinliklerin düzenlenmesi,
  • Basılı eserler hazırlanması planlanıyor.

 
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:
 
“TÜSİAD olarak sanayinin dijital dönüşümünü Türkiye'nin ekonomik kalkınmasının merkezinde konumlandırıyoruz. Bu çerçevede, sanayi ve akademi arasındaki işbirlikleri bizim için çok değerli. Türkiye'nin değerli üniversitelerinden ODTÜ ile imzaladığımız bu işbirliği protokolünün de başta Türk sanayi ve akademisi olmak üzere, ekonomimiz için son derece önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Türk sanayisinin dijital dönüşümüne katkı sağlayacak bu işbirliği, iş dünyasının ve kamu sektörünün de dijital dönüşümü hızlandırmasına destek olacak.


  Share  Paylaş
TÜSİAD
Hakkında
TÜSİAD Türkiye’nin önde gelen girişimcilerinin ve iş dünyası yöneticilerinin oluşturduğu gönüllü bir iş dünyası kuruluşudur. TÜSİAD, üyelerinin temsil ettiği kuruluşlar itibariyle, Türkiye ekonomisinde üretim, katma değer, kayıtlı istihdam ve dış ticaret gibi alanlarda önemli temsil yeteneğine sahiptir. Çalışmaları ile rekabetçi piyasa ekonomisi, sürdürülebilir kalkınma ve katılımcı demokrasi anlayışının benimsediği bir toplumsal düzenin oluşmasına katkı sağlamayı amaçlar. Genel Merkezi İstanbul’da bulunan TÜSİAD’ın, Ankara, Washington ve Brüksel’deki temsilcilikleri; Berlin, Londra, Paris ve Pekin’de temsilcilik ofisleri bulunmaktadır. TÜSİAD odak alanına giren konularda son 10 yıl içerisinde 120 rapor yayımlamış, son 5 yılda 300’e yakın görüşoluşturmuş, 2,500’den fazla etkinlik gerçekleştirmiştir. Son 5 yılda BusinessEurope, OECD-BIAC ve B20 ile 175’in üzerinde etkileşimde bulunarak Türk iş dünyasını küresel platformlarda temsil etmiştir.