Haberler / TÜSİAD Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
15.12.2017

Bültene ait dosyalar

TÜSİAD ve Bilkent Üniversitesi ortaklığıyla oluşturulan Bilgi Toplumu Forumu “İş Hayatında Bilgi Güvenliği” konferansı düzenledi

TÜSİAD ve Bilkent Üniversitesi ortaklığı ile oluşturulan Bilgi Toplumu Forumu (BTF) tarafından “İş Hayatında Bilgi Güvenliği” başlıklı bir konferans düzenlendi. Açılış konuşmalarını TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, TÜSİAD Bilgi ve İletişim Teknolojileri Çalışma Grubu Başkanı Filiz Akdede ve Bilkent Üniversitesi'nden TÜSİAD Bilgi Toplumu Forumu Direktörü Prof. Dr. H. Altay Güvenir'in yaptığı etkinlikte yapay zekâ, bulut bilişim ve yeni nesil teknolojiler ışığında her yıl birçok kurumu etkileyen siber saldırılar ve söz konusu saldırılara karşı alınabilecek önlemler masaya yatırıldı.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, yaptığı açılış konuşmasında şunları söyledi: “İş dünyası olarak hem dijital dönüşümün sunduğu fırsatlardan yararlanmalı hem de risklere karşı hazır ve korunaklı olabilmeliyiz. Siber saldırılar karşısında güvenlik çözümleri yeteneklerinin artırılması çok önemli. Özel sektör ve kamuda, tüm kurumlarımızın planlama faaliyetlerinin merkezinde bu konuyla ilgili acil durum senaryoları ve önleyici tedbirler yer almalı.”

TÜSİAD Bilgi Toplumu Forumu Direktörü Prof. Dr. H. Altay Güvenir ise şunları söyledi: “Bilgi güvenliğinin önemi her geçen gün artıyor. Kişisel verilerimiz, şirket bilgilerimiz, müşteri bilgilerimiz hepsi uğrayabileceğimiz bir siber saldırı sonrası tehlikeye girebilir ve telafi edilemeyecek şekilde bize ve şirketimize zarar verebilir. Her geçen gün daha da bağımlı hale geldiğimiz bilgi teknolojilerinin güvenlik riskleri taşıması dijital dönüşümden kaçmamıza neden olmamalı. Bunun yerine risklerin bilincinde olup önlemlerimizi almamız gerekiyor.”

Etkinlikte Lastline Inc. Kurucu Ortağı ve Northeastern Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Kırda, “Yapay zeka ve siber güvenlik: Gerçek mi, yoksa abartı mı?” konulu bir sunum gerçekleştirirken, IBM Türk Güvenlik Ülke Lideri Engin Özbay, kurumların siber saldırılara karşı hazırlıklı olma aşamalarını içeren bir konuşma yaptı. 

Vodafone Kurumsal Çözümler Direktörü Berna Kulaksız, yeni nesil siber güvenlik yaklaşımlarına dair bilgi verirken, Microsoft Türkiye Kurumsal İş, Üretkenlik ve Güvenlik Uygulamaları Satış Direktörü Ozan Öncel bulut ve mobil teknolojileri ışığında kişisel verilerin korunma yollarına dair bilgiler verdi. Etkinlikte son olarak, BTRisk Kurucu Ortağı Fatih Emiral, katılımcılara kurgusal bir “hacking” senaryosu üzerinden zararlı yazılımların kurumlara verdiği hasarları ortaya koydu.

İlgili Kişi:
Ceylan Naza
Marjinal Porter Novelli
ceylann@marjinal.com.tr
 


  Share  Paylaş
TÜSİAD
Hakkında
TÜSİAD Türkiye’nin önde gelen girişimcilerinin ve iş dünyası yöneticilerinin oluşturduğu gönüllü bir iş dünyası kuruluşudur. TÜSİAD, üyelerinin temsil ettiği kuruluşlar itibariyle, Türkiye ekonomisinde üretim, katma değer, kayıtlı istihdam ve dış ticaret gibi alanlarda önemli temsil yeteneğine sahiptir. Çalışmaları ile rekabetçi piyasa ekonomisi, sürdürülebilir kalkınma ve katılımcı demokrasi anlayışının benimsediği bir toplumsal düzenin oluşmasına katkı sağlamayı amaçlar. Genel Merkezi İstanbul’da bulunan TÜSİAD’ın, Ankara, Washington ve Brüksel’deki temsilcilikleri; Berlin, Londra, Paris ve Pekin’de temsilcilik ofisleri bulunmaktadır. TÜSİAD odak alanına giren konularda son 10 yıl içerisinde 120 rapor yayımlamış, son 5 yılda 300’e yakın görüşoluşturmuş, 2,500’den fazla etkinlik gerçekleştirmiştir. Son 5 yılda BusinessEurope, OECD-BIAC ve B20 ile 175’in üzerinde etkileşimde bulunarak Türk iş dünyasını küresel platformlarda temsil etmiştir.