Haberler / TÜSİAD Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
13.10.2017

Bültene ait dosyalar

TÜSİAD ve BDI'den Türk-Alman Ekonomik İlişkileri İçin Berlin'de Önemli Adım

İki ülke arasındaki ilişkilerde somut ilerleme gündemi olarak Dördüncü Sanayi Devrimi ve dijital dönüşüm konularına odaklanıldı. Bu çerçevede TÜSİAD ve Alman Sanayi Federasyonu BDI arasında Sanayi 4.0 alanında işbirliği için mutabakat metni imzalandı.

Türkiye ve Almanya ilişkilerinde son yıllarda kaybedilen ivmeyi yeniden kazanmak için TÜSİAD Almanya Network'ü stratejik eylem planı hazırladı. Bu yönde yeni bir adım olarak TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Simone Kaslowski başkanlığındaki TÜSİAD heyeti Berlin'i ziyaret etti. Heyet Berlin'de TÜSİAD'ın muadil kuruluşu BDI (Alman Sanayi Federasyonu) evsahipliğinde Alman iş dünyası temsilcileri ile “Türk-Alman Ekonomik İlişkilerinde Mevcut Konular” başlıklı yuvarlak masa toplantısı düzenledi.

Sanayi 4.0 İşbirliği
İki ülke arasındaki ilişkilerde somut ilerleme gündemi olarak Dördüncü Sanayi Devrimi ve dijital dönüşüm konularına odaklanıldı. Bu çerçevede TÜSİAD ve Alman Sanayi Federasyonu BDI arasında Sanayi 4.0 alanında işbirliği için mutabakat metni imzalandı. BDI ve TÜSİAD Genel Sekreterleri Dr. Joachim Lang ve Dr. Bahadır Kaleağası tarafından imzalanan işbirliği metninde temel olarak dört alanda ortak faaliyet yürütülmesi planlanmakta:

  • Türk ve Alman özel sektörleri arasında Sanayide Dijital Dönüşüm politikaları konusunda istişare içinde olmak,
  • Şirketler arasında en iyi uygulama örneklerinin paylaşımını kolaylaştırmak,
  • Bu alanda toplumdaki farklı paydaşlar arasında etkileşimi desteklemek,
  • Dördüncü Sanayi Devrimi  ve sanayide dijital dönüşüm konusunda uluslararası gelişmeler hakkında diyalog içinde olmak. 
Gümrük Birliği'nin Güncellenmesi Süreci
TÜSİAD Almanya Network'ü Başkanı Hüseyin Gelis başkanlığında yapılan yuvarlak masa toplantısında ise ilişkilerin derinleştirilmesi yönünde en önemli gündem maddelerinden Gümrük Birliği'nin güncellenmesi sürecine ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu. BDI ve TÜSİAD tarafından Gümrük Birliği'nin güncellenmesinin her iki ülke iş dünyasının da menfaatine olduğu kaydedildi. Bunun Dünya Bankası ve T.C. Ekonomi Bakanlığı'nın yaptığı raporlar ve etki analizlerinde de teyit edildiği hatırlatıldı. Dolayısıyla sürecin siyasi gelişmeler sebebiyle sekteye uğratılmadan bir an önce canlandırılmasının önemi vurgulandı.

TÜSİAD ve BDI'ın üyesi olduğu Avrupa İş Dünyası Konfederasyonu BusinessEurope Türkiye'nin Gümrük Birliği sürecine verdiği desteği geçtiğimiz günlerde yayınladığı “Avrupa'nın Geleceği Üzerine İş Dünyası Vizyonu” adlı tutum belgesinde yinelemiş ve Türkiye'nin AB sürecinin koşulluluk ilkesi korunarak devamı ve tarafların Gümrük Birliği'nin güncellenmesi sürecine odaklanması gerektiğini kaydetmişti. 

TÜSİAD ve BDI Arasında Diğer İşbirliği Alanları
Solmaz Grup Koordinatörü Billur Barlın, Eczacıbaşı Holding CEO'su Atalay Gümrah, Amarkon Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Markus C. Slevogt ve Bosch Türkiye ve Orta Doğu Başkanı Steven Young'un da katıldığı toplantıda Gümrük Birliği'nin güncellenmesinin yanı sıra aşağıdaki eylem maddeleri üzerinde de mutabakat sağlandı:
  • Çin'in önderliğinde gerçekleştirilen “Kuşak ve Yol” projesi çerçevesinde işbirliği,
  • Afrika kıtasında özellikle yatırım alanında ortak işbirliği imkanlarının araştırılması,
  • Gümrük Birliği'nin işleyişinde yaşanan sorunlar hakkında bilgi paylaşımında bulunulması,
  • TÜSİAD'ın Türkiye'de kurucu üyesi olduğu Küresel İş Koalisyonu çerçevesinde (Global Business Coalition) dijital ekonomi konularının öncelikli olarak ele alınması.
Diyalogun sürekliliği açısından bir sonraki toplantının İstanbul'da TÜSİAD ev sahipliğinde 2018 yılı ilk yarısında gerçekleştirilmesine karar verildi.

Alman Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Walter J. Lindner Görüşmesi
Heyet aynı gün Alman Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Walter J. Lindner ile de bir araya gelerek Türkiye-AB ilişkileri gündemi hakkında görüş alışverişinde bulundu.

 


  Share  Paylaş
TÜSİAD
Hakkında
TÜSİAD Türkiye’nin önde gelen girişimcilerinin ve iş dünyası yöneticilerinin oluşturduğu gönüllü bir iş dünyası kuruluşudur. TÜSİAD, üyelerinin temsil ettiği kuruluşlar itibariyle, Türkiye ekonomisinde üretim, katma değer, kayıtlı istihdam ve dış ticaret gibi alanlarda önemli temsil yeteneğine sahiptir. Çalışmaları ile rekabetçi piyasa ekonomisi, sürdürülebilir kalkınma ve katılımcı demokrasi anlayışının benimsediği bir toplumsal düzenin oluşmasına katkı sağlamayı amaçlar. Genel Merkezi İstanbul’da bulunan TÜSİAD’ın, Ankara, Washington ve Brüksel’deki temsilcilikleri; Berlin, Londra, Paris ve Pekin’de temsilcilik ofisleri bulunmaktadır. TÜSİAD odak alanına giren konularda son 10 yıl içerisinde 120 rapor yayımlamış, son 5 yılda 300’e yakın görüşoluşturmuş, 2,500’den fazla etkinlik gerçekleştirmiştir. Son 5 yılda BusinessEurope, OECD-BIAC ve B20 ile 175’in üzerinde etkileşimde bulunarak Türk iş dünyasını küresel platformlarda temsil etmiştir.