Haberler / TÜSİAD Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
26.02.2018

Bültene ait dosyalar

TÜSİAD “TV Dizilerinde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği”
Projesi Tanıtım Toplantısı

 
“TV dizilerinde toplumsal cinsiyet temsilleri nasıl yansıtılıyor?”
 
“Sektör paydaşları toplumsal cinsiyet eşitliği için neler yapabilir?
 
TÜSİAD, TV dizilerinde kadının toplumsal cinsiyet eşitliğine uygun şekilde konumlanmasını desteklemek amacıyla, “TV Dizilerinde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” projesini başlattı. Proje 5 Mart tarihinde düzenlenecek bir toplantı ile
kamuoyuna tanıtılacak.
 
TÜSİAD olarak, ülkemizde kadın-erkek eşitliğini, demokratik gelişmişlik ve sürdürülebilir kalkınmanın vazgeçilmez bir unsuru olarak görüyoruz. 
 
TÜSİAD Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu çalışmaları kapsamında; kadınların eğitim, çalışma hayatı ve karar alma mekanizmalarına katılımı ve şiddetten korunması gibi toplumsal dönüşüm alanlarında çalışmalar gerçekleştiriyoruz.
 
TÜSİAD, bu çalışmaların bir devamı olarak, toplumu etkileme gücü yüksek olan TV dizilerinde kadının toplumsal cinsiyet eşitliğine uygun şekilde konumlanmasını desteklemek amacıyla, geçtiğimiz yıl “TV Dizilerinde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” projesini başlattı. Koç Holding'in ana destekçi olduğu proje kapsamında Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyeleri tarafından “TV Dizilerinde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği-Mevcut Durum Araştırması” hazırlandı. Konu ayrıca, sektörün paydaşları olarak reklam verenler, yapımcılar, senaristler, yönetmenler ve oyuncuların katılımı ile düzenlenen bir çalıştayda ele alındı. Sürdürdüğümüz bu çalışmaları, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne yaklaşırken, siz değerli basın mensupları ve kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz.
 
Gazeteci Nevşin Mengü'nün moderatörlüğünde düzenlenecek toplantının açılış oturumunda TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, ve TÜSİAD Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu Başkanı Oya Ünlü Kızıl konuyla ilgili görüşlerini aktaracak.
 
Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İrem İnceoğlu ve Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Elif Akçalı tarafından “TV Dizilerinde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği: Mevcut Durum” konulu araştırma sunumu gerçekleştirilecek. Ardından “TV Dizilerinde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İçin Nereden Başlamalı?” konulu panelde dizi sektörünün reklam veren, yapımcı, senarist, oyuncu, yönetmen gibi paydaşlarının bakış açılarıyla konu ele alınacak.
 
Projede Koç Holding ana destekçi; Anadolu Holding, ARGE Danışmanlık, BASF Türkiye, Borusan Holding, BSH Ev Aletleri, FİBA Holding, Güvensan, İstanbul Kültür Üniversitesi, Mogul Tekstil, Schneider Electric Türkiye, Siemens Türkiye, Tat Gıda, Vodafone Türkiye ve WYG Türkiye destekçi kuruluşlar olarak yer almaktadır.
 
5 Mart, saat 10:00'da, InterContinental Otel'de gerçekleşecek toplantının detaylı programını ekte bulabilirsiniz.
 
LCV: Ceylan Naza / Marjinal Porter Novelli / ceylann@marjinal.com.tr
 


  Share  Paylaş
TÜSİAD
Hakkında
TÜSİAD Türkiye’nin önde gelen girişimcilerinin ve iş dünyası yöneticilerinin oluşturduğu gönüllü bir iş dünyası kuruluşudur. TÜSİAD, üyelerinin temsil ettiği kuruluşlar itibariyle, Türkiye ekonomisinde üretim, katma değer, kayıtlı istihdam ve dış ticaret gibi alanlarda önemli temsil yeteneğine sahiptir. Çalışmaları ile rekabetçi piyasa ekonomisi, sürdürülebilir kalkınma ve katılımcı demokrasi anlayışının benimsediği bir toplumsal düzenin oluşmasına katkı sağlamayı amaçlar. Genel Merkezi İstanbul’da bulunan TÜSİAD’ın, Ankara, Washington ve Brüksel’deki temsilcilikleri; Berlin, Londra, Paris ve Pekin’de temsilcilik ofisleri bulunmaktadır. TÜSİAD odak alanına giren konularda son 10 yıl içerisinde 120 rapor yayımlamış, son 5 yılda 300’e yakın görüşoluşturmuş, 2,500’den fazla etkinlik gerçekleştirmiştir. Son 5 yılda BusinessEurope, OECD-BIAC ve B20 ile 175’in üzerinde etkileşimde bulunarak Türk iş dünyasını küresel platformlarda temsil etmiştir.