Haberler / TÜSİAD Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
13.09.2017

Bültene ait dosyalar

TÜSİAD Küresel Ticaretin Güncel Durumunu ve Yarınını Tartışacak

TÜSİAD tarafından düzenlenecek “Küresel Ticaret” temalı konferansta, küresel ticarette yeni eğilimler analiz edilirken, Türkiye'nin ticaret politikalarındaki belirleyici etkenler de ele alınacak.

TÜSİAD bünyesinde Küresel İlişkiler ve AB Yuvarlak Masası'na bağlı olarak faaliyet gösteren Dış Ticaret Çalışma Grubu, 21 Eylül 2017 tarihinde 09.30-13.30 saatleri arasında İstanbul'da Conrad Bosphorus Otel'de “Küresel Ticaret: Politikadan Eyleme” başlıklı bir konferans düzenleyecek.

Konferansın açılış konuşması TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik tarafından yapılacak.

Konferansta Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), OECD, Avrupa Komisyonu, Ekonomi Bakanlığı, BusinessEurope gibi uluslararası kuruluşlardan konuşmacılar yer alacak. Eczacıbaşı Holding, Kibar Holding ve Organik Holding'in ana sponsorluğunda Euler Hermes Türkiye, EY Türkiye, Odak Grup ve Sun Tekstil'in katkılarıyla düzenlenen konferansta şu sorulara yanıt aranacak:

• Dünyada değişmekte olan ekonomik ve siyasi konjonktür küresel ticareti ne şekilde etkileyecek?
• Yeni küresel ticaret sisteminde ne gibi zorluk ve fırsatlar bizi bekliyor?
• Dünyada hızla değişen ekonomik ortam ve dijital ekonomiye geçiş döneminde Türkiye'nin ticaret politikalarında belirleyici etkenler neler olacak?

Dünya ekonomisi ve ticaretinde köklü değişimlerin yaşandığı/yaşanacağı bir dönemde, Türkiye'nin de ticaret politikasını gözden geçirmesi ve küresel ticaretteki eğilimleri iyi anlayarak önümüzdeki dönem politikasını buna göre şekillendirmesi büyük önem taşıyor:
Bu eğilimleri doğru bir şekilde anlamanın Türk ekonomisi ve iş dünyası için elzem olduğu düşüncesinden hareketle, yurtiçi ve dışından uzmanların katılacağı bu konferansın çıktılarından bir öneri belgesi hazırlanarak ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşılması hedefleniyor.   
Bu çerçevede, küresel ticarette yeni eğilimleri analiz etmek ve oluşan yeni koşullara uygun strateji ve politikalar belirlemek açısından önemli bir boşluğu dolduracağına inandığımız bu etkinliğimizde sizleri de aramızda görmek isteriz.


 


  Share  Paylaş
TÜSİAD
Hakkında
TÜSİAD Türkiye’nin önde gelen girişimcilerinin ve iş dünyası yöneticilerinin oluşturduğu gönüllü bir iş dünyası kuruluşudur. TÜSİAD, üyelerinin temsil ettiği kuruluşlar itibariyle, Türkiye ekonomisinde üretim, katma değer, kayıtlı istihdam ve dış ticaret gibi alanlarda önemli temsil yeteneğine sahiptir. Çalışmaları ile rekabetçi piyasa ekonomisi, sürdürülebilir kalkınma ve katılımcı demokrasi anlayışının benimsediği bir toplumsal düzenin oluşmasına katkı sağlamayı amaçlar. Genel Merkezi İstanbul’da bulunan TÜSİAD’ın, Ankara, Washington ve Brüksel’deki temsilcilikleri; Berlin, Londra, Paris ve Pekin’de temsilcilik ofisleri bulunmaktadır. TÜSİAD odak alanına giren konularda son 10 yıl içerisinde 120 rapor yayımlamış, son 5 yılda 300’e yakın görüşoluşturmuş, 2,500’den fazla etkinlik gerçekleştirmiştir. Son 5 yılda BusinessEurope, OECD-BIAC ve B20 ile 175’in üzerinde etkileşimde bulunarak Türk iş dünyasını küresel platformlarda temsil etmiştir.