Haberler / TÜSİAD Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
14.05.2018

Bültene ait dosyalar

“TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!” Yarışmasında Büyük Ödülün Sahibi
Gazi Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi öğrencilerinin oluşturduğu Taka ekibi oldu  

 
TÜSİAD tarafından, geleceğin genç girişimcilerine, iş dünyasının deneyimlerini sunma amacıyla düzenlenen “TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!” yarışmasının 2018 döneminde geçen yılın katılım rekoru kırıldı. 11 Mayıs tarihinde düzenlenen yarışmanın bu seneki birincisi “Taka”, ikincisi “Anlatan Eller” ve üçüncüsü “Bkare” oldu.
 
TÜSİAD tarafından, geleceğin genç girişimcilerine, iş dünyasının deneyimlerini sunma amacıyla düzenlenen “TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!” yarışmasına bu yıl Türkiye genelinde 74 ilden ve 161 üniversiteden 1.621 iş fikriyle 4.268 genç başvurdu. Jüriliğini TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Girişimcilik Yuvarlak Masası Lideri Murat Özyeğin, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Allianz Türkiye CEO'su Aylin Somersan-Coqui ve yarışmanın ana sponsoru BASF Türkiye Genel Müdürü Rami Atikoğlu'nun üstlendiği yarışmanın finaline “Anlatan Eller”, “Bkare”, “Ratonik”, “Taka” ve “Tion” olmak üzere beş ekip kaldı.
 
 “TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!” yarışmasında, sırasıyla ön eleme, eğitim kampı, TÜSİAD rehberleriyle çalışma ve yarı final etaplarını geçen bu beş ekip arasından ilk üç şöyle sıralandı:
 
75.000 TRY'lik Birincilik Ödülünü kazanan:
Cinsel hastalıkların erken tanısında kaliteyi iyileştirmeyi ve doğru tedaviye hızla ulaşılmasını amaçlayan çözümleriyle “Taka” ekibi – Gazi Üniversitesi Biyokimya öğrencisi Cansu Kabasakal ve Hacettepe Üniversitesi Biyomühendislik öğrencisi Saliha Nur Tanış.
 
50.000 TRY'lik İkincilik Ödülünü kazanan:
Engelli ve sağır bireylerin eğitiminde fırsat eşitsizliğini gidermek için Türk İşaret Dili destekli online eğitim platformu çözümü sunan “Anlatan Eller” ekibi – Anadolu Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi öğrencisi Açelya Sarıkaya ve İstanbul Üniversitesi Sivil Toplum Kuruluşları ve Sosyal Sorumluluk Yönetimi öğrencisi Pelin Baykan.
 
25.000 TRY'lik Üçüncülük Ödülünü kazanan:
Gıdaları mikrofilm teknolojisi ile kaplayarak küflenme sorununa karşı geliştirdikleri doğal çözümle “Bkare” ekibi – Erciyes Üniversitesi Tıp Anatomi öğrencisi Bahar Yılmaz ve Aksaray Üniversitesi Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji öğrencisi Behlül Koç.
 
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik'in açılış konuşması ile başlayan etkinlikte moderatörlüğünü Cem Seymen'in üstlendiği bir panel gerçekleştirildi. Panelde, yarışma finalinin jüri üyeliğini üstlenen TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Girişimcilik Yuvarlak Masası Lideri Murat Özyeğin, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Allianz Türkiye CEO'su Aylin Somersan-Coqui ve yarışmanın ana sponsoru BASF Türkiye Genel Müdürü Rami Atikoğlu, yarışmaya dair görüşlerini paylaştılar. Panelin ardından finalist ekipler sahne alarak jüri üyelerine projelerini sundu. Finalistlerin gerçekleştirdikleri proje sunumlarının ardından başarılı bulunan ilk üç ekibe ödülleri takdim edildi. Törende ayrıca en fazla başvuru alınan sırasıyla İzmir Ekonomi Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi ve Fırat Üniversitesi rektörlerine birer plaket verildi.
 
Üniversite öğrencilerine iş fikirlerini, iş dünyasının önde gelen isimleriyle birlikte geliştirerek hayata geçirme imkanı sunan yarışma bu yıl, BASF, ING Bank, Sabancı Üniversitesi, Mazars Denge, UBS, Allianz Türkiye, IBM ve Yapı Kredi'nin sponsorluğunda gerçekleştirildi.
 
Törenin açılış konuşmasını yapan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, şunları söyledi: “2011 yılında Ankara'da iki üniversitede pilot bir proje olarak başlattığımız yarışma, aradan geçen 7 yılda girişimcilik ekosisteminin desteği ile Türkiye çapında gençlerin kucakladığı bir organizasyona dönüşen yarışmada, bu sene ana vurgumuz kadın girişimciliğinin desteklenmesi oldu. Bu yıl 74 il, 161 üniversiteden başvuru aldık. Kadın girişimcilerin başvuru oranını %26 artırdık. Bundan da önemlisi Eğitim Kampı'na katılan ekipler arasında kadın oranını %40'lara çıkardık! Mutluyuz, gururluyuz, her şeyden öte umutluyuz! Katılan tüm genç girişimci adaylarımıza teşekkür ediyorum.”
 
Bu Gençlikte İŞ Var! Ödül Töreni'ne ev sahipliği yapan ve finalin jüri üyelerinden Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı konuşmasında şu noktalara değindi: “2017'de dünyada kadın girişimci oranı %17. Dünyada da yeterli değil ve üzerine çalışılıyor. Biz de çalışıyoruz. Türkiye'de de kadın girişimci oranı %20 seviyelerinde. Hala yol ve fırsat var, dolayısıyla çalışmaya devam edeceğiz. Her yerde olduğu gibi, bu konuda da eşitlik istiyoruz.”
 
1.621 iş fikri hangi aşamalardan geçti?
6 Ekim 2017'de başvuruların alınmasıyla başlayan maratonda yarışmaya başvuran 1.621 iş fikri en az iki yatırımı olan ve/veya Bireysel Katılım Sermayesi lisansına sahip melek yatırımcılar ve girişimcilik ekosisteminin lider isimlerinin oluşturduğu bağımsız bir ön jüri tarafından değerlendirildi. İş fikirlerinin yüksek niteliği nedeniyle kıyasıya bir rekabete sahne olan ön eleme aşaması sonucunda jüriden en yüksek puanı alan, 31'i asil, 21'i yedek olmak üzere toplamda 52 iş fikri bir sonraki aşamaya geçmeye hak kazandı. Ön elemeyi geçen 104 öğrencinin oluşturduğu 36 ekip yarışmanın İstanbul'da düzenlenen 5 günlük eğitim kampına katıldı. Ekipler, kampta pazarlama, giriş stratejisi, fizibilite gibi konularda eğitim alan ve girişimcilik ekosisteminden sayısız isimle networking imkanı yakaladı. Sonrasında TÜSİAD üyeleri, Pınar Abay, Filiz Akdede, Gözde Akpınar, Hasan Aslanoba, Bahadır Balkır, Tayfun Bayazıt, Öget Kantarcı,  Simone Kaslowski, Haluk Kayabaşı, İrem Oral Kayacık, Ebru Özdemir, Defne Tozan ile eşleşen 12 ekip üç ay boyunca bu isimlerin rehberliğinde iş planlarını geliştirme fırsatı yakaladı.
 
İlgili kişi: Nevra Çankaya nevrac@marjinal.com.tr
 
Detaylı bilgi için:
www.bugenclikteisvar.com 
www.facebook.com/BuGenclikteIsVar
www.instagram.com/bugenclikteisvar  
www.twitter.com/genclikteisvar
www.linkedin.com/company/tüsiad-bu-gençlikte-iş-var- 
#tüsiad #bugençlikteişvar

TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Yarışması “TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!” Yarışması, üniversite gençliğinin girişimcilik farkındalığını artırmayı hedefleyen bir iş fikri yarışmasıdır. TÜSİAD yarışma kapsamında üyelerinin bilgi ve deneyimlerini gençlere sunarken, girişimciliğin aslında bir kariyer hedefi olduğunu da vurgulamakta ve iş dünyasının geleceğini temsil eden gençler için çalışmaktadır. Tüm üniversite öğrencilerine açık “TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!” Yarışması'na gençlerin ekipleriyle katılması ve kendilerine yarışma kapsamında sunulan süreç deneyimi sayesinde iş fikirlerini geliştirmeleri ve başarılı iş planlarına dönüştürmeleri amaçlanmaktadır.


  Share  Paylaş
TÜSİAD
Hakkında
TÜSİAD Türkiye’nin önde gelen girişimcilerinin ve iş dünyası yöneticilerinin oluşturduğu gönüllü bir iş dünyası kuruluşudur. TÜSİAD, üyelerinin temsil ettiği kuruluşlar itibariyle, Türkiye ekonomisinde üretim, katma değer, kayıtlı istihdam ve dış ticaret gibi alanlarda önemli temsil yeteneğine sahiptir. Çalışmaları ile rekabetçi piyasa ekonomisi, sürdürülebilir kalkınma ve katılımcı demokrasi anlayışının benimsediği bir toplumsal düzenin oluşmasına katkı sağlamayı amaçlar. Genel Merkezi İstanbul’da bulunan TÜSİAD’ın, Ankara, Washington ve Brüksel’deki temsilcilikleri; Berlin, Londra, Paris ve Pekin’de temsilcilik ofisleri bulunmaktadır. TÜSİAD odak alanına giren konularda son 10 yıl içerisinde 120 rapor yayımlamış, son 5 yılda 300’e yakın görüşoluşturmuş, 2,500’den fazla etkinlik gerçekleştirmiştir. Son 5 yılda BusinessEurope, OECD-BIAC ve B20 ile 175’in üzerinde etkileşimde bulunarak Türk iş dünyasını küresel platformlarda temsil etmiştir.