Haberler / TÜSİAD Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
10.05.2018

Bültene ait dosyalar

TÜSİAD-European School of Management and Technology (ESMT) Sanayi 4.0 İşbirliği
 
TÜSİAD ve ESMT tarafından düzenlenen eğitim çalışmaları ile işgücünün Dördüncü Sanayi Devrimine uyum sağlaması hedefleniyor
 
TÜSİAD olarak dördüncü sanayi devrimini sadece üretim süreçlerinin dijitalleşmesi olarak görmüyoruz. Sanayi 4.0 üretim modellerinden organizasyonel yapılara, iş yapış biçimlerimizden sosyal hayatlarımıza birçok alanda büyük değişiklikler yaratıyor. Sanayinin dijital dönüşümü bir paradigma değişikliğini de beraberinde getiriyor. Dijital teknolojilerin birçok alanda ve platformda hatasız ve eksiksiz sonuçlar çıkarabilme yetisi ülkelere daha hızlı ve kaliteli bir büyüme gücü de sağlıyor. Biz de TÜSİAD olarak sanayinin dijital dönüşümünü Türkiye'nin yeni kalkınma hikayesinin merkezinde görüyoruz.
 
Dördüncü sanayi devrimi “yeniden eğitim” kavramını beraberinde getirdi. “Yeniden eğitim” mevcut işgücünün bu devrime uyum sağlayacak ve gelişmeleri takip edebilecek nitelikler kazanması anlamına geliyor. Sanayide dijital dönüşümün temel taşlarından olan insan kaynağının dönüşüme ayak uydurmasını mümkün kılacak “yeniden eğitim” kavramını TÜSİAD olarak son derece önemsiyoruz. Bu nedenle 2016 yılında Berlin merkezli European School of Management and Technology (ESMT) ile sanayide dijital dönüşüm üzerine bir işbirliği başlattık.
 
TÜSİAD-ESMT Sanayi 4.0 Etkinliklerinin ilk modülünü 4-5 Mayıs 2017 tarihlerinde yönetici eğitimi formatında gerçekleştirdik. Bu modülde küresel rekabetçilikte Sanayi 4.0'ın önemi ve şirketlerin dijital dünyaya uyumu üzerine odaklandık.
 
Bu etkinliklerin ikinci modülünü ise 2-3 Mayıs 2018 tarihlerinde atölye çalışmaları ile zenginleştirilmiş yönetici programı formatında İstanbul'da gerçekleştirdik. Dr. Oliver Krause and Dr. Karl Michal Henneking tarafından tasarlanan ikinci modül, TÜSİAD üyesi şirket temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti. Açılış konuşmalarının TÜSİAD Yönetim ve Sanayi Politikaları Yuvarlak Masa Kurulu Üyesi Levent Akgerman ve ESMT Program Koordinatörü Bülent Gögdün tarafından gerçekleştirilen iki günlük programda dijital dünyada liderlik, şirketlerin dijital dönüşüm konusunda etkili stratejiler ve yol haritaları oluşturmaları için gerekenler, değişen şirket kültürü gibi konular ele alındı. Atölye çalışmalarında ise katılımcılar şirketleri ve sektörleri üzerinden dijital dönüşüm stratejilerini değerlendirdi. Program katılımcıların atölye çalışmalarını sundukları panel ile sona erdi.
 
TÜSİAD ve ESMT arasındaki işbirliğinin üçüncü modülü için çalışmalar devam etmektedir. Bahse konu işbirliği ile ilgili detaylı bilgi almak için hince@tusiad.org adresi ile iletişime geçebilirsiniz.
 
[1] ESMT ile işbirliği TÜSİAD'ın Almanya'ya yönelik olarak hazırlanan iletişim stratejisinin bir ayağıdır. Bu amaçla 2013 yılında Berlin'de kurulan “Turkey: Culture of Change Initiative” (www.tcci-de.org) bünyesinde ESMT ile üç yıllık bir dönemi kapsayan ve Sanayi 4.0 konusuna odaklanan işbirliği tesis edilmiştir.


  Share  Paylaş
TÜSİAD
Hakkında
TÜSİAD Türkiye’nin önde gelen girişimcilerinin ve iş dünyası yöneticilerinin oluşturduğu gönüllü bir iş dünyası kuruluşudur. TÜSİAD, üyelerinin temsil ettiği kuruluşlar itibariyle, Türkiye ekonomisinde üretim, katma değer, kayıtlı istihdam ve dış ticaret gibi alanlarda önemli temsil yeteneğine sahiptir. Çalışmaları ile rekabetçi piyasa ekonomisi, sürdürülebilir kalkınma ve katılımcı demokrasi anlayışının benimsediği bir toplumsal düzenin oluşmasına katkı sağlamayı amaçlar. Genel Merkezi İstanbul’da bulunan TÜSİAD’ın, Ankara, Washington ve Brüksel’deki temsilcilikleri; Berlin, Londra, Paris ve Pekin’de temsilcilik ofisleri bulunmaktadır. TÜSİAD odak alanına giren konularda son 10 yıl içerisinde 120 rapor yayımlamış, son 5 yılda 300’e yakın görüşoluşturmuş, 2,500’den fazla etkinlik gerçekleştirmiştir. Son 5 yılda BusinessEurope, OECD-BIAC ve B20 ile 175’in üzerinde etkileşimde bulunarak Türk iş dünyasını küresel platformlarda temsil etmiştir.