Haberler / Multi Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
20.06.2017

Bültene ait dosyalar

Türkiye'nin ilk ve tek “olağanüstü” çevreci alışveriş merkezi Forum Kayseri
 
Kayseri'nin yaşam merkezi Forum Kayseri'nin çevre ve doğa dostu uygulamaları bir kez daha tescillendi. Forum Kayseri, uluslararası yeşil bina sertifikası BREEAM Sertifikası'nı Outstanding (Olağanüstü) derecesiyle alan Türkiye'deki ilk ve tek AVM oldu. Sertifikayı alabilmek için sürdürülebilirlik, tasarım, yönetim ve çevresel performanslar üzerinden belirlenmiş kriterlerin yerine getirilmesi gerekiyor.
 
Kayseri'nin alışveriş ve yaşam merkezi Forum Kayseri, çevreyi ve yeşili koruyan uygulamalarıyla önemli bir sertifika daha almaya hak kazandı. Forum Kayseri, sürdürülebilirliğe verdiği değerle hem bina performansı hem de bina yönetimi konularında çevre dostu yeşil binaları derecelendiren BREEAM sertifikasını ‘Outstanding' (Olağanüstü) derecesiyle alan Türkiye'nin ilk ve tek alışveriş merkezi oldu.
 
Forum Kayseri, çevresel ve sürdürülebilir satın alma politikalarının yanı sıra enerji, su tüketimi ve atık yönetimi ile ilgili hayata geçirdiği uygulamalar ve çevre duyarlılığını artıran projeleriyle bu sertifikayı almaya hak kazandı.
 
Karbondioksit salınımlarını azalttı
Sertifika programının belirlediği kriterleri yerine getirmek için ısıtma, soğutma, havalandırma ve aydınlatma sistemlerine ait enerji tüketimlerinin ortak alanlar ve kiracılar için ayrı ayrı izlenmesi sonucunda yıllık elektrik, doğalgaz ve su tüketim verileri raporlanarak, bir sonraki yıl için gerekli tasarruf önlemleri belirlendi.
 
İç mekan hava kalitesini etkileyen sıcaklık, nem, karbondioksit seviyeleri izlenerek, Forum Kayseri yönetimi tarafından gerekli önlemler alındı. Aynı zamanda Forum Kayseri'nin toplu taşıma hizmetlerine yakın olması ve çalışanların alternatif ulaşım araçlarından yararlanabilmeleri için sağlanan bisiklet park yerleri ile ulaşımdan kaynaklanan karbondioksit salınımının azalmasına da katkı sağlandı.
 
Elektrik ve su tüketiminde tasarruf
Enerji, su ve atık yönetimi ile ilgili birçok hedef geliştiren Forum Kayseri, sertifika sürecinin ilk başladığı 2015 yılında 2014'e göre ortak alan elektrik tüketiminde %2 ve su tüketiminde %15 tasarruf sağladı. 2016 senesinde ise 2015'e kıyasla yine ortak alan elektrik tüketiminde %8 ve su tüketiminde %10 tasarruf sağlandı.
 
Şehre kattığı değerle öne çıkan Forum Kayseri, önümüzdeki dönemde de yeşili koruyan ve doğa dostu uygulamalarını yaşanabilir bir dünya için devam ettirmeyi amaçlıyor.

 
İlgili Kişi:
Ceylan Naza
Marjinal Porter Novelli
0212 219 29 71
ceylann@marjinal.com.tr
 
www.forumkayseri.com
https://www.facebook.com/ForumKayseriAlisverisMerkezi
https://twitter.com/ForumKayseri
http://www.youtube.com/user/ForumAVMTurkey


  Share  Paylaş
Multi
Hakkında
Multi, Avrupa ve Türkiye’nin en önde gelen gayrimenkul yatırım, yönetim ve geliştirme şirketidir. Avrupa’nın tamamını kapsayan bir perakende platformu olan Multi, sürdürülebilir kira geliri yaratmaya, yönetmeye ve geliştirmeye odaklanmıştır. Multi projeleri faaliyet gösterdikleri bölgelerde, ekonomik büyümeye katkıda bulunmakta ve sosyal yaşam alanları yaratmaktadır. Kurulduğu 1982 yılından beri geliştirdiği 190’dan fazla proje ve hali hazırda yönetmekte olduğu 130 Alışveriş Merkezi ile Multi, Türkiye dahil olmak üzere Avrupa’nın 14 ülkesinde faaliyet göstermektedir. Türkiye’de 14 alışveriş merkezinin operasyonunu yürüten Multi Turkey, Türkiye’nin en büyük perakende platformudur. 865.000 metrekare perakende alanında, 2.100’ü aşkın kiracısıyla birlikte faaliyetlerini sürdürmektedir. Her yıl 160 milyon ziyaretçiye kapılarını açan Multi Turkey’nin en önemli alışveriş merkezleri arasında İstanbul’da Forum İstanbul ve Marmara Forum, Ankara’da ise Gordion ve Forum Ankara Outlet yer almaktadır.