Haberler / Eşitlik, Adalet, Kadın Zirvesi Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
24.11.2017

Bültene ait dosyalar

Türkiye'nin her yerinden kadınlar Eşitlik, Adalet ve Kadın Zirvesi'nde buluşuyor

Toplumsal cinsiyet eşitliği için düşünen, örgütlenen politika üreten akademisyenler, politikacılar, sivil toplum kuruluşları ve medya temsilcileri 30 Kasım-1 Aralık 2017 tarihlerinde Eşitlik, Adalet ve Kadın Zirvesi'nde bir araya geliyor. Kadına yönelik şiddetten sosyal devlete, hukuk alanındaki gelişmelerden liderlik kavramına pek çok konunun ele alınacağı zirveye CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katılacak.
 
Eşitlik, Adalet, Kadın Zirvesi, bağımsız aktivist, STK temsilcisi, akademisyen ve gazetecilerin katılımıyla, 30 Kasım-1 Aralık tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirilecek. Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda yaşanan geri gidişin nedenlerinin derinlemesine tartışılıp geniş kapsamlı bir dayanışma zemininin aranacağı zirvedeki oturumlar; adalet, liderlik, İslam'da toplumsal cinsiyet eşitliği, kadına yönelik şiddet, sosyal devlet, hukukta kadının yeri, yerel yönetim, kadın siyasetçiler ve cinsiyet rolleri başlıklarına ayrıldı. Etkinliğe iki gün süresince 1000'in üzerinde katılımcı bekleniyor.

Kemal Kılıçdaroğlu, Ayşe Arman'ın sorularını yanıtlayacak

Eşitlik, Adalet, Kadın Zirvesi'nin Liderlik oturumunda Kemal Kılıçdaroğlu konuk olacak. Ayşe Arman'ın sorularını yanıtlayacak olan Ana Muhalefet lideri CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, kadınların adalet arayışında CHP'nin duruşu ve siyaseti hakkında bilgi verecek. Kılıçdaroğlu'nun yanı sıra moderatörlüğünü Şirin Payzin'ın yapacağı Eşitlik ve Adalet için Kadın Politikacılar oturumlarına konuşmacı olarak katılan siyasetçiler arasında; CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, 21. Dönem DSP Amasya Milletvekili Gönül Saray, Kadın ve Aileden Sorumlu Eski Devlet Bakanı Önay Alpago, CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak, siyasetçi Fatma Bostan Ünsal ve Cihangir İslam da yer alıyor.
 

Eşitlik olmadan adalet olmaz

Moderatörlügünü Nevşin Mengü'nün yapacağı zirvenin ilk oturumunda Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Bertil Emrah Oder, Akademisyen Prof. Dr. Fatmagül Berktay, Dilbilimci ve Yazar Necmiye Alpay adalet kavramını masaya yatıracak.
Kadına yönelik şiddetin nedenleri ve sonuçlarının tartışılacağı oturumda ise Akademisyen Feride Acar, Avukat Hülya Gülbahar, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Başkanı Gülsüm Kav ve Akademisyen Sevgi Uçan Çubukçu konuşacak.

İTÜ Öğretim Üyesi İpek İlkkaracan, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Buğra ve CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke ise kadın haklarının güvenceye alınması konusunda sosyal devlet uygulamalarını ve günümüzdeki hak ihlallerinin bu çerçevede nasıl değerlendirilmesi gerektiğini tartışacak.


“Evrensel Haklarımızdan Hukukta Ne Kadar Geriye Gittik?” başlıklı oturumda konuşacak olan Avukat Nazan Moroğlu, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü ve Şehnaz Kıymaz Bahçeci, kadınların kazanılmış haklarını kaybettiği bu dönemde nasıl bir dayanışma zemininin yaratılması gerektiğine dair fikirlerini ve kendi deneyimlerini aktaracaklar. Tiyatrocu Füsun Demirel ise Cinsiyet Rollerini gülerek sorgulayacağı Aşk Dersleri oyunundan bir bölümü oynayacak.

Zirvenin son oturumunda eşitlik ve adalet için örgütlenme çalıştayı düzenlenecek. Sivil toplum temsilcilerinin aktif katılımının olacağı çalıştayda, “Kadın STK'ların mücadele için yeni örgütlenme modelleri ve yol haritası ne olacak?”, “Kadınlar 2019 seçimlerine doğru neler yapacak?”, “Kadınların siyasi partiler, yerel yönetimler, hükümet ve devletten beklentileri neler?” ve “kadına yönelik şiddetin önlenmesine ilişkin kısa ve uzun dönemli yapılması gerekenler” belirlenecek.


İletişim:
Ceylan Naza
Marjinal Porter Novelli
T: 0212 219 29 71
M: 0533 927 23 94
ceylann@marjinal.com.tr
 
Eşitlik, Adalet, Kadın Zirvesi Hakkında
Kadınların eşitlik ve adalet sorununun derinlemesine tartışılacağı Eşitlik, Adalet, Kadın Zirvesi 30 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında WOW İstanbul'da gerçekleştirilecek. Zirveye her kesimden kadın sivil toplum örgütleri, bağımsız aktivistler, politikacılar, akademisyenler ve medya temsilcileri konuşmacı olarak katılacak. Tüm katılımcıların aktif katkıları ile ortak akıl yakalanarak geleceğe dönük etkin örgütlenme yolları aranacak. Zirve oturumları sırasında oluşan politik taleplerin etkin bir şekilde karar alıcı ve uygulayıcılarla toplumun her kesimine ulaşması için bir iletişim süreci yürütülecek. www.kadinzirvesi.org

 


  Share  Paylaş
Eşitlik, Adalet, Kadın Zirvesi
Hakkında
Kadınların eşitlik ve adalet sorununun derinlemesine tartışıladığı Eşitlik, Adalet, Kadın Zirvesi 30 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında WOW İstanbul'da gerçekleştirildi. Zirveye her kesimden kadın sivil toplum örgütleri, bağımsız aktivistler, politikacılar, akademisyenler ve medya temsilcileri konuşmacı olarak katıldı. Tüm katılımcıların aktif katkıları ile ortak akıl yakalanarak geleceğe dönük etkin örgütlenme yolları arandı. www.kadinzirvesi.org