Haberler / Türk Eğitim Derneği Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
28.04.2017

Bültene ait dosyalar

Türk Eğitim Derneği'nden sanatsever gençlere destek: “Askıda Bilet”
 
Türk Eğitim Derneği ve Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü iş birliği ile 18 Nisan – 22 Eylül 2017 tarihleri arasında Türkiye genelinde, 8 ilde gerçekleştirilecek etkinlikler için öğrencilere ücretsiz bilet sağlanıyor. Öğrenciler, kontenjan dahilindeki biletleri festival alanlarındaki gişelerden ücretsiz olarak temin edebilecek.
 
Türk Eğitim Derneği, eğitim alanında olduğu gibi sanat ve kültür alanlarında da fırsat eşitliğini savunmaktadır. Bu doğrultuda, 2014 yılında başlattığı “Askıda Bilet Var” uygulamasıyla, Anadolu'nun dört bir yanında, ülkemizi aydınlatmak üzere yetişen gençlerin çağdaş dünya vatandaşı olabilmelerine katkı sağlamayı amaçlıyor.
 
Askıda Bilet uygulamasının olduğu Devlet Opera ve Balesi Festivalleri:
Trabzon Opera ve Bale Günleri (18-23 Nisan 2017)
Gaziantep Opera ve Bale Günleri (22-25 Nisan 2017)
Eskişehir Opera ve Bale Günleri (3-12 Mayıs 2017)
Mardin Opera ve Bale Günleri (20-25 Mayıs 2017)
Uluslararası İstanbul Opera Festivali (10-23 Haziran 2017)
Uluslararası Bodrum Bale Festivali (18 Temmuz-12 Ağustos 2017)
Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali (23 Ağustos-7 Eylül 2017)
İzmir Efes Opera ve Bale Günleri (16-22 Eylül 2017)
 
Askıda Bilet Nedir?
Toplumsal dayanışma ve yardımlaşma örneği olan “askıda” uygulaması, ilk kez İtalya'da "askıda kahve" adı altında başladı. Müşteriler kahve alırken bir kahvenin daha parasını ödeyerek “askıya” asıyor ve böylece bir başkasına kahve ısmarlamış oluyorlardı. Türkiye'de ise bazı fırınlarda “askıda ekmek" adıyla uygulanan bu yardımlaşma yöntemi, 2009 yılında Antalya Devlet Tiyatrosu tarafından tiyatro sahnelerine de taşınmıştı.
 
İlgili Kişi:  
Cumhur Karabacakoğlu
Marjinal Porter Novelli  
0530 940 34 89
cumhurk@marjinal.com.tr
 
www.turkegitimdernegi.org.tr
Türk Eğitim Derneği, 1928 yılında, Atatürk'ün önderliğinde ve çoğu Cumhuriyetin kurucuları arasında yer alan isimlerin bir araya gelmesiyle kurulmuştur. Başarılı fakat olanakları sınırlı öğrencilere burslar vermeyi, yurt içinde ve dışında yabancı dilde eğitim veren okullar ve yurtlar açmayı, Türk eğitim standartlarını çağdaş seviyeye taşıyacak bilimsel platformlar oluşturmayı, eğitim sisteminin sorunları ve çözümleri konusunda toplumu bilinçlendirmeyi ve Türk eğitim politikasının oluşturulmasına katkıda bulunmayı misyon edinmiş köklü bir sivil toplum kuruluşudur. Türk Eğitim Derneği; Üniversitesi, 38 okulu, temsilcilikleri, öğrenci yurtları, düşünce kuruluşu, senfoni orkestrası, okullarının mezun dernekleri ve spor kulüpleri ile faaliyet göstermektedir.

 


  Share  Paylaş
Türk Eğitim Derneği
Hakkında
Türk Eğitim Derneği, 1928 yılında, Atatürk’ün önderliğinde ve çoğu Cumhuriyetin kurucuları arasında yer alan isimlerin bir araya gelmesiyle kurulmuştur. Yetenekli fakat olanakları sınırlı öğrencilere burslar vermeyi, yurt içinde ve dışında yabancı dilde eğitim veren okul ve yurtlar açmayı, Türk eğitim standartlarını çağdaş seviyeye taşıyacak bilimsel platformlar oluşturmayı, eğitim sisteminin sorunları ve çözümleri konusunda toplumu bilinçlendirmeyi ve Türk eğitim politikasının oluşturulmasına katkıda bulunmayı misyon edinmiş köklü bir sivil toplum örgütüdür. Türk Eğitim Derneği, ülke genelinde 21 okulu, 6 şubesi, 1 temsilciliği, 1 öğrenci yurdu, mezun dernekleri ve okullarının spor kulüpleri ile faaliyet göstermektedir.