Haberler / Türk Eğitim Derneği Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
02.05.2019

Bültene ait dosyalar

Türk Eğitim Derneği'nden eğitime destek çağrısı
//

Türk Eğitim Derneği
#EğitimDeğiştirir
#SesiniDuyEliniTut
diyor
 
Türkiye'nin eğitim alanındaki en köklü sivil toplum kuruluşu olan Türk Eğitim Derneği, ekranlara gelecek zorunlu yayın çalışmasıyla kamuoyunu başarılı ama maddi imkanları olmayan öğrencilerin eğitimine destek olmaya çağırıyor.
 
 
Büyük Önder Atatürk'ün öncülüğünde kurulan Türk Eğitim Derneği, “eğitimde fırsat eşitliği” misyonu doğrultusunda 1928 yılından bu yana on binlerce imkânı olmayan, başarılı gence burs olanağı sağladı.
 
Cumhuriyet değerlerini sonsuza kadar yaşatacak nesiller yetiştirmek için var gücüyle çalışan Türk Eğitim Derneği (TED), ekranlara gelecek zorunlu yayın çalışmasıyla “eğitim değiştirir” diyerek, kamuoyuna, maddi imkansızlıklar yüzünden aydınlık bir gelecekten mahrum kalan çocuklara destek çağrısında bulunuyor.
 
Burs verdiği öğrencilere sadece maddi destek sağlamakla kalmayıp, öğrencilerin üniversite sonuna kadar tüm eğitim masraflarını karşılayan Türk Eğitim Derneği'nde öğrenciler eğitim hayatı boyunca destekleniyor, gelişimleri uzmanlar aracılığıyla izleniyor.
 
Tam Eğitim Bursu
Türkiye genelinde yapılan merkezi sınav ve sonrasında gerçekleştirilen mülakatlarla (ev ziyaretleri) öğrencilerin seçildiği Tam Eğitim Bursu (TEB) ile sadece okul ücretleri değil; cep harçlığı, servis, yemek, kitap-kırtasiye, kıyafet, yatılı ise pansiyon giderleri olmak üzere tüm eğitim masrafları karşılanmaktadır. 

Sisteme girmeye hak kazanarak TED Okullarında eğitim gören ve mezun olan öğrencilerin, üniversite eğitimleri boyunca da bursları devam etmektedir. Ayrıca, üniversite öğrencilerinin staj ve kariyer takiplerinin yapıldığı sistemde, mezun öğrencilerin işe yerleşme süreçleri de desteklenmekte ve izlenmektedir. TED Burs Sistemi'nden bugüne kadar yaklaşık 50.000 öğrenci faydalanmıştır.
 
Tam Destek Bursu
Resmi liselerde eğitim gören maddi olanakları kısıtlı fakat akademik olarak başarılı öğrencilere sağlanan burstur. Öğrencilerin akademik ve psiko-sosyal takibinin yanı sıra, sosyal ve kültürel gelişimlerini destekleyecek nitelikte etkinlikler yapılmaktadır.
 
Tam Destek Bursu kapsamında;
  • Öğrencinin Liselere Geçiş Sınavından almış olduğu puan göz önünde bulundurularak mülakat aşamasına geçişi değerlendirilir.
  • Türk Eğitim Derneği tarafından mülakatı olumlu değerlendirilen adaylar burs kapsamına alınır. 
  • Öğrencilere kitap-kırtasiye, giyim ve cep harçlığı desteği verilir.
  • Akademik desteğin yanında öğrencilere alanında uzman eğitimciler tarafından belirlenen spor ve sanat eğitimleri verilir.
  • Tam Destek Bursu kapsamında yapılacak tüm etkinliklerde öğrencilerin ulaşımı için ücretsiz servis hizmeti sağlanır.
  • Öğrencilerin burs kapsamında bulundukları süre boyunca kültür sanat etkinliklerine (bale, tiyatro, opera, konser vb.) katılımları sağlanır.
  • Alanında uzman kişiler tarafınca verilen seminerler ile öğrencilerin kişisel gelişimleri desteklenir.
  • Tam Destek Bursu kapsamına alınan engelli öğrenciler yukarıda bahsi geçen tüm olanaklardan yararlanır ve buna ek olarak öğrencilere ayrıcalıklı bir servis hizmeti sağlanır.     

Destekleme Bursu
Derneğin kuruluşundan bu yana süregelen bir burs sistemi olup ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerinin, cep harçlıklarının karşılanmasına yöneliktir. Türk Eğitim Derneği doğal afetler, terör saldırıları ve maden faciaları gibi olaylardan etkilenen çocukların da hep yanında olmaktadır.
 
Editöre not: Zorunlu yayın videosunu indirmek için tıklayın.
İlgili Kişi:
Uzay Urla Eser
Marjinal Porter Novelli
0533 961 22 85
uzayu@marjinal.com.tr
 
www.turkegitimdernegi.org.tr
Türk Eğitim Derneği, 1928 yılında, Atatürk'ün önderliğinde ve çoğu Cumhuriyetin kurucuları arasında yer alan isimlerin bir araya gelmesiyle kurulmuştur. Başarılı fakat olanakları sınırlı öğrencilere burslar vermeyi, yurt içinde ve dışında yabancı dilde eğitim veren okullar ve yurtlar açmayı, Türk eğitim standartlarını çağdaş seviyeye taşıyacak bilimsel platformlar oluşturmayı, eğitim sisteminin sorunları ve çözümleri konusunda toplumu bilinçlendirmeyi ve Türk eğitim politikasının oluşturulmasına katkıda bulunmayı misyon edinmiş köklü bir sivil toplum kuruluşudur. Türk Eğitim Derneği; Üniversitesi, 38 okulu, temsilcilikleri, öğrenci yurtları, düşünce kuruluşu, senfoni orkestrası, okullarının mezun dernekleri ve spor kulüpleri ile faaliyet göstermektedir.
 


  Share  Paylaş
Türk Eğitim Derneği
Hakkında
Türk Eğitim Derneği, 1928 yılında, Atatürk’ün önderliğinde ve çoğu Cumhuriyetin kurucuları arasında yer alan isimlerin bir araya gelmesiyle kurulmuştur. Yetenekli fakat olanakları sınırlı öğrencilere burslar vermeyi, yurt içinde ve dışında yabancı dilde eğitim veren okul ve yurtlar açmayı, Türk eğitim standartlarını çağdaş seviyeye taşıyacak bilimsel platformlar oluşturmayı, eğitim sisteminin sorunları ve çözümleri konusunda toplumu bilinçlendirmeyi ve Türk eğitim politikasının oluşturulmasına katkıda bulunmayı misyon edinmiş köklü bir sivil toplum örgütüdür. Türk Eğitim Derneği, ülke genelinde 21 okulu, 6 şubesi, 1 temsilciliği, 1 öğrenci yurdu, mezun dernekleri ve okullarının spor kulüpleri ile faaliyet göstermektedir.