Haberler / Türk Eğitim Derneği Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
01.02.2018

Bültene ait dosyalar

Türk Eğitim Derneği 90 Yaşında
 
1928 yılında Büyük Önder Atatürk'ün yol göstericiliğinde kurulan Türk Eğitim Derneği, 90'ıncı yılında verdiği resepsiyon ile siyasetten bürokrasiye, sanattan diplomasiye birçok önemli ismi bir araya getirdi. Resepsiyonda ayrıca bir ilk yaşandı ve Cumhuriyet döneminin dokuz milli eğitim bakanı, 90'ıncı yıl resepsiyonu vesilesi ile bir araya geldi.
 
Türkiye'nin eğitim alanındaki en köklü sivil toplum kuruluşu olan Türk Eğitim Derneği, Cumhuriyet değerlerini sonsuza kadar yaşatacak nesiller yetiştirmek için var gücüyle çalışarak geçirdiği 90 yılı geride bıraktı. Türk Eğitim Derneği, 90'ıncı yaşını Ankara Bilkent Otel'de, düzenlenen özel bir resepsiyonla kutladı.
 
Bir ilk yaşandı
Siyasetten iş dünyasına, sanat camiasından eğitim dünyasına kadar pek çok ismin katıldığı resepsiyonda bir ilk yaşandı. Cumhuriyet tarihinin dokuz milli eğitim bakanı (Ali Naili Erdem, Vehbi Dinçerler, Köksal Toptan, Turhan Tayan, Mehmet Sağlam, Metin Bostancıoğlu, Necdet Tekin, Nabi Avcı, İsmet Yılmaz) ilk kez aynı karede yer aldılar. Gecede konuşma yapan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Türk Eğitim Derneği'nin 90'ıncı yılını kutlayarak öğrencilere kişilik, yetenek ve kabiliyetlerini en üst düzeyde geliştirmeleri için fırsat eşitliği temelinde eğitim vermeye çalıştıklarını söyledi.
 
Bakan resepsiyonda açıkladı
Bakan Yılmaz, önümüzdeki dönemde ilkokulları, mesleki eğitim ve özel eğitim kurumlarını da Fatih Projesi kapsamına alacaklarına işaret ederek, "Kodlama derslerinin uygulamalı işlenebilmesini sağlamak için öğrencilerimize tablet yerine klavyeli bilgisayarlar dağıtmayı planlıyoruz." açıklamasını yapıtı.
 
“Hayalimiz; bu ülkede parası olmadığı için adil eğitim göremeyecek tek bir çocuk bırakmamak"
Gecenin ev sahibi Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu ise "Milli bir kuruluş olarak bir tarihi yaşıyoruz ve bugün neredeyse bir asrı devirdik. Bu ülkeye, bu millete hizmet etmenin onurunu yaşıyoruz. Türk Eğitim Derneği bir sivil toplum kuruluşudur. Türkiye'nin her tarafına yayılarak eğitime öncülük edip, yoksul çocukların geleceğini aydınlatmak için mücadele ediyor; parası olanlardan para kazanıp, parası olmayanlara aktarıyoruz. Bir sivil toplum kuruluşu olarak eğitimin önünü açmaya çalışıyoruz. Bu bir onur gecesidir. Hayalimiz; bu ülkede parası olmadığı için adil eğitim göremeyecek tek bir çocuk bırakmamak. Annesi babası zengin olan çocukların olduğu kadar, parası olmayan çocukların da eğitim alabilmeleri için mücadele edeceğiz" dedi.
 
TED Ankara Koleji öğrencileri ve öğretmenleri büyüledi, Murat Karahan TED için söyledi
Resepsiyonda TED Ankara Koleji öğrencileri ve öğretmenlerinin sahneledikleri dans gösterileri katılımcılardan büyük ilgi gördü. TED Ankara Koleji mezunu olan Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Murat Karahan da “İlkokuldan lise son sınıfa kadar çok severek okuduğum TED'in bu önemli gecesinde yer almaktan onur duyuyorum” diyerek İtalyan besteci Eduardo di Capua'nın klasikleşmiş eseri “O Sole Mio” yu seslendirdi.
 
Siyaset ve iş dünyasının önemli isimleri bir araya geldi
Resepsiyona AK Parti Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Eski Meclis Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Eski Ekonomi Bakanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Ali Babacan, TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, ATO Başkanı Gürsel Baran, çeşitli partilerin siyasi temsilcileri, ayrıca iş ve sanat dünyasından çok sayıda isim katıldı. 
 
Editöre Not: Toplu fotoğrafta yer alanlar soldan sağa başlayarak:
Necdet Tekin (Milli Eğitim Eski Bakanı), Turhan Tayan (Milli Eğitim Eski Bakanı), Mehmet Sağlam (Milli Eğitim Eski Bakanı), Ayfer Yılmaz (İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı), Köksal Toptan (Milli Eğitim Eski Bakanı), Selçuk Pehlivanoğlu, İsmet Yılmaz (Milli Eğitim Bakanı), Nabi Avcı (Milli Eğitim Eski Bakanı), Ali Babacan (Ekonomi Eski Bakanı)
 
İlgili Kişi:
Cumhur Karabacakoğlu
Marjinal Porter Novelli  
0530 940 34 89
cumhurk@marjinal.com.tr
 
www.turkegitimdernegi.org.tr
Türk Eğitim Derneği, 1928 yılında, Atatürk'ün önderliğinde ve çoğu Cumhuriyetin kurucuları arasında yer alan isimlerin bir araya gelmesiyle kurulmuştur. Başarılı fakat olanakları sınırlı öğrencilere burslar vermeyi, yurt içinde ve dışında yabancı dilde eğitim veren okullar ve yurtlar açmayı, Türk eğitim standartlarını çağdaş seviyeye taşıyacak bilimsel platformlar oluşturmayı, eğitim sisteminin sorunları ve çözümleri konusunda toplumu bilinçlendirmeyi ve Türk eğitim politikasının oluşturulmasına katkıda bulunmayı misyon edinmiş köklü bir sivil toplum kuruluşudur. Türk Eğitim Derneği; Üniversitesi, 38 okulu, temsilcilikleri, öğrenci yurtları, düşünce kuruluşu, senfoni orkestrası, okullarının mezun dernekleri ve spor kulüpleri ile faaliyet göstermektedir.
 
Editöre Not:
Türkiye'nin modernleşmesi için eğitimin vazgeçilmez önemine inanmış olan Büyük Önder Atatürk'ün ve Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran kadroların yol göstericiliğinde 31 Ocak 1928 tarihinde "Türk Maarif Cemiyeti" adı altında kurulan dernek, 1946 yılından itibaren "Türk Eğitim Derneği" adı altında çalışmalarını başarıyla sürdürüyor. Köklü bir sivil toplum kuruluşu olarak tam 90 yıldır eğitim alanında faaliyet gösteriyor, başarılı fakat maddi olanaksızlıklar nedeniyle nitelikli bir eğitime erişimi olmayan öğrencilere burs sağlıyor ve Türk eğitim hayatına maddi ve bilimsel katkılar sağlıyor.

Faaliyetlerine 1928 yılında öğrenci yurtları açarak, burs sistemini başlatarak ve Harf Devrimiyle birlikte eğitim seferberliğine destek olmak amacıyla Türkçe kursları açarak başlayan Türk Eğitim Derneği'nin destek olduğu öğrenci sayısı 1930 yılına gelindiğinde 200'e ulaştı. Dernek sadece eğitim desteği sağlamakla kalmayıp, toplumda derin yaralar açan Erzincan depremi, Karadeniz sel felaketi ve Soma maden faciası gibi olaylar karşısında etkilenen çocuklara gereken desteği sağlamak için tüm gücüyle çalıştı. Dernek tarafından burslu öğrencilere yapılan maddi yardım 1959 yılında 1 milyon liraya ulaştı. Gençleri etkileyen toplumsal sorunlara dikkat çekmek için çeşitli sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirdi ve destekledi. Bunlardan bazıları sınav sistemine dikkat çekmek amacıyla başlatılan "Hayat=180 dk. mı?" Kampanyası, çocuk işçiliğinin önlenmesi amacını taşıyan "Tarladan Okula Uluslararası Projesi", "Okullarda Şiddetin Önlenmesi" paneli, yeterli İngilizce eğitim alamayan öğrenciler için başlatılan "Access" sosyal sorumluluk projesi, 2004 yılında başlatılan "50.000 Çocuğa Yardım" kampanyası oldu.

Bugün toplam 38 okulu bulanan Türk Eğitim Derneği'nin burs sisteminden bugüne kadar faydalanan öğrencilerin sayısı 50.000'i buluyor. Köklü bir sivil toplum örgütü olarak eğitim alanında sivil inisiyatifin etkinleştirilmesini hedefleyen Türk Eğitim Derneği, okul öncesinden yüksek öğretime kadar tüm boyutlarda yaptığı eğitim çalışmalarını ülke çapında ve uluslararası düzeyde sürdürmek, uygarlık değerlerini koruma ve geliştirme çabasında etkin rol oynamak doğrultusunda çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Dernek, Atatürk ilkelerine bağlı, çağdaş ve nitelikli öğrenciler yetiştirmek; maddi imkânları yeterli olmayan başarılı çocuklara ülke genelinde burslar vererek, onlara eğitimlerine devam etme olanağı tanımak; Türk eğitim standartlarını çağdaş seviyelere taşıyacak bilimsel platformlar oluşturmak; araştırma projeleri ile eğitim sisteminin sorunları ve çözümleri üzerine toplumu bilinçlendirmek ve Türk eğitim politikasının oluşturulmasında söz sahibi olmak amacıyla çalışmalarını yürütmeye devam edecek.
 


  Share  Paylaş
Türk Eğitim Derneği
Hakkında
Türk Eğitim Derneği, 1928 yılında, Atatürk’ün önderliğinde ve çoğu Cumhuriyetin kurucuları arasında yer alan isimlerin bir araya gelmesiyle kurulmuştur. Yetenekli fakat olanakları sınırlı öğrencilere burslar vermeyi, yurt içinde ve dışında yabancı dilde eğitim veren okul ve yurtlar açmayı, Türk eğitim standartlarını çağdaş seviyeye taşıyacak bilimsel platformlar oluşturmayı, eğitim sisteminin sorunları ve çözümleri konusunda toplumu bilinçlendirmeyi ve Türk eğitim politikasının oluşturulmasına katkıda bulunmayı misyon edinmiş köklü bir sivil toplum örgütüdür. Türk Eğitim Derneği, ülke genelinde 21 okulu, 6 şubesi, 1 temsilciliği, 1 öğrenci yurdu, mezun dernekleri ve okullarının spor kulüpleri ile faaliyet göstermektedir.