Haberler / Tarih Vakfı Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
02.02.2017

Bültene ait dosyalar

Toplumsal Tarih dergisi Şubat 2017 tarihli 278'inci sayısında, Laurent Sébastien Fournier'nin “Pertev Naili Boratav'ın Fransa'daki Mirası” başlıklı yazısını kapağa taşıyor.
 

Laurent Sébastien Fournier yazısında, Pertev Naili Boratav'ın Türkiye'de ve Fransa'da halkbilim alanında yürüttüğü çalışmaları, ürettiği eserleri ve Paris'te bıraktığı zengin arşivi inceliyor. İ. Arda Odabaşı, 1909 yılında kendini Sultan Abdülaziz'in torunu olarak tanıtan “Sahte Prens” Şahabeddin'in hikâyesinin peşinden gidiyor. Bahar Gürsel, hayata çok erken veda eden 19. yüzyıl İngiliz yazarı Aubrey Beardsley'i ve onun “tuhaf masal kahramanlarını” inceliyor. Ufuk Serin, Türkiye'de yürütülen arkeoloji faaliyetlerinin Bizans çalışmalarına olan katkılarını ele alıyor.
 
278. sayının diğer yazılarında Fırat Güllü, Talim Terbiye Kurulu'nun lise tarih dersleri için hazırladığı yeni taslağı tartışıyor. Yunus Pustu, akademi dışında görev yapmış tarih hocası Dr. Mehmet Selahattin Tansel'in yaşam öyküsünü, eserlerini ve mesleki faaliyetlerini inceliyor. Bu sayıda ayrıca Müge Akpınar ve Lülüfer Körükmez'in Prof. Dr. Ehud R. Toledano ile Osmanlı İmparatorluğu'nda kölecilik ve Afro-Türkler hakkında yaptığı söyleşiye yer veriliyor.
 
Toplumsal Tarih dergisinin Şubat 2017 sayısında, Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi tarafından hazırlanan “Gözden Kaçanlar” dizisi, Bizans dönemi saray bölgesi olarak bilinen Blakhernai hakkındaki yazıyla devam ediyor. Edhem Eldem, L'Illustration'un 15 Kasım 1924 tarihli nüshasından, İstanbul ve Ankara'yı karşılaştıran makaleyi aktarıyor. Emel Seyhan “Osmanlı Basınında Yüz Yıl Önce Bu Ay” ile dergiye katkıda bulunmaya devam ediyor. Güncel sayfalarında ise geçen ay düzenlenen İkinci Uluslararası Para Tarihi ve Numismatik Kongresi, Hrant Dink Hafıza Mekânı Projesi, Tarih Vakfı ve Imagine Centre for Conflict Transformation tarafından düzenlenen “Hatırlama ve Unutma Politikaları” toplantısı ve 2017 dönemi Salt Araştırma Fonları hakkında haberlere yer veriliyor. 
 
 
İlgili Kişi:       
Merve Aydın
Marjinal Porter Novelli              
0212 219 29 71
mervea@marjinal.com.tr
 
www.tarihvakfi.org.tr
12 kişilik Girişim Kurulu'nun çabaları ve 264 kurucu üyenin katkılarıyla 1991 yılında kurulan Tarih Vakfı'nın öncelikli amacı, tarihin bilimsel bir çalışma dalı olarak etkinleşmesini sağlamaktır. Devletten tümüyle bağımsız bir sivil toplum örgütü olan Tarih Vakfı'nın tüm kuruluş sermayesi kurucularının katkılarından oluşmaktadır. Vakıf aynı zamanda, Türkiye'nin ekonomik ve toplumsal tarihi alanında uzmanlaşan bir arşiv, kütüphane, araştırma, eğitim, yayın ve müzecilik kuruluşudur. Tarih Vakfı düzenlediği etkinlikler ve konusunda uzman yayınları ile Türkiye'de bilimsel tarihçilik bilincinin gelişmesinde ve yerleşmesinde önemli rol oynamaktadır. Vakıf'la ilgili daha ayrıntılı bilgi için www.tarihvakfi.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.
 

 


  Share  Paylaş
Tarih Vakfı
Hakkında
12 kişilik Girişim Kurulu’nun çabaları ve 264 kurucu üyenin katkılarıyla 1991 yılında kurulan Tarih Vakfı’nın öncelikli amacı, tarihin bilimsel bir çalışma dalı olarak etkinleşmesini sağlamaktır. Devletten tümüyle bağımsız bir sivil toplum örgütü olan Tarih Vakfı’nın tüm kuruluş sermayesi kurucularının katkılarından oluşmaktadır. Vakıf aynı zamanda, Türkiye'nin ekonomik ve toplumsal tarihi alanında uzmanlaşan bir arşiv, kütüphane, araştırma, eğitim, yayın ve müzecilik kuruluşudur. Tarih Vakfı düzenlediği etkinlikler ve konusunda uzman yayınları ile Türkiye’de bilimsel tarihçilik bilincinin gelişmesinde ve yerleşmesinde önemli rol oynamaktadır. Vakıf’la ilgili daha ayrıntılı bilgi için www.tarihvakfi.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.