Haberler / GittiGidiyor Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
27.10.2016

Bültene ait dosyalar

TOBB E-Ticaret Meclisi Başkanlığı'na GittiGidiyor Genel Müdürü Öget Kantarcı seçildi
 
Türkiye'de e-ticaret sektörünü daha da büyüterek yurtdışına açmak ve sektörel birliği sağlamak amacıyla TOBB bünyesinde kurulan E-Ticaret Meclisi'nde başkanlığa GittiGidiyor Genel Müdürü Öget Kantarcı seçildi.
 
Kantarcı: “E-ticaretin güçlü oyuncularının aynı çatı altında tek bir amaca hizmet etmek için bir araya gelmesi, sektörün büyümesine ve önünü açacak ortak projelerin hayata geçirilmesine imkan tanıyacak.”
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde kurulan “E-Ticaret Meclisi” ilk toplantısı, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'nin katılımıyla 25 Ekim'de gerçekleştirildi. Toplantıda, meclis başkanlığına GittiGidiyor Genel Müdürü Öget Kantarcı seçildi.
 
Türkiye'nin önde gelen e-ticaret şirketlerinin, e-ticareti düzenleyen kamu kurumlarının ve e-ticaret derneklerinin temsilcilerinden oluşan yeni “TOBB E-Ticaret Meclisi”nin ilk başkanlık görevini üstlenen Kantarcı, kamu ve özel sektörün birlikte çalışmasında önemli bir köprü görevi görecek bu meclisin hayata geçireceği önemli projelere liderlik edecek.
 
Konuyla ilgili açıklama yapan Kantarcı, “TOBB çatısı altında e-ticaret sektörünü büyütecek ve büyüyen ekonomimize ciddi katkılar sağlayacak bu meclisin başkanı olarak seçilmiş olmaktan son derece onur duyuyorum.” dedi.
 
Birlikte çok önemli projelere imza atacağız
E-Ticaret Meclisi'nde, e-ticaret sektörünü geliştirmeye ve dolayısı ile Türkiye ekonomisini daha da büyütmeye yönelik projelerin konuşulacağını, bu amaçla belirlenecek ortak hedefler için düzenli bilgi akışının sağlanacağını ve meclisin dinamik ve üretken bir yapı olacağını da kaydeden Kantarcı, “Sektörün güçlü oyuncuları ve devletin ilgili kademeleriyle sağlanacak bu güç birliği sayesinde e-ticarette gerçek potansiyelimizi ortaya çıkaracak, bizi yeni ufuklara taşıyacak somut adımlar atacağız. Birlikte çok önemli projelere imza atacağımıza, e-ticaretin gelişmesine çok büyük katkılarda bulunacağımıza, ekonomimizi daha da büyütecek ciddi bir sinerji yaratacağımıza yürekten inanıyorum.” şeklinde konuştu.
 
Kantarcı açıklamasının devamında şunları söyledi: “Sahip olduğumuz genç nüfusumuz, ekonomik gücümüz ile dikkatleri üzerine çeken ve bölgemizde model olan bir ülkeyiz. Bugün ekonomimizin daha da büyümesi için dijital dönüşümü en iyi şekilde uygulamalı, e-ihracatı büyütmeliyiz. Ülkemizin koymuş olduğu ihracat hedeflerini e-ticaret ile yakalayabileceğine inanıyoruz. Üreticilerimizi e-ticaret aracılığıyla yurtdışı pazarlarına açarak ihracatımıza büyük katkılar sağlamayı hedefliyoruz. Bu topraklardan çıkmış ilk büyük internet girişimlerinden biri olarak, Türkiye'de e-ticaretin gelişimine katkıda bulunmak, sektörü ve ekonomimizi büyütmek temel amaçlarımızın başında geliyor. Uluslararası tecrübemiz ile ülkemiz için bu konuda üzerimize düşeni yapmaya her zaman devam edeceğiz.”
 
“E-ticarette sektörel birliği sağlamak adına önemli bir adım attık”
E-Ticaret Meclisi'nin sektörün gelişmesine yönelik çalışmalarında özel sektör ve kamunun uyumuna dikkat çeken TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ise toplantının açılışında yaptığı konuşmada, yeni ekonominin lokomotifi olan e-ticarette sektörel birliği sağlamak adına önemli bir adım attıklarını, sektör meclislerinin, sektörlerin önde gelen firma, dernek ve kamu kurumu temsilcilerini bir araya getirdiğini söyledi. İnternetin sunduğu fırsattan tam olarak faydalanamadıklarını vurgulayan Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: “Neden böyle? En önemli nedenlerin başında güven eksikliği geliyor. Dünya Değerler Anketi'ne göre, başka insanlara güvenirim diyenlerin oranı Türkiye'de yüzde 8, ABD'de yüzde 37, İsveç'te yüzde 63. Bizdeki bu güvensizlik e-ticaretin gelişmesini engelliyor. İnsanlar kredi kartı bilgilerini online mecrada paylaşmak, tanımadığı satıcıdan ürün almak istemiyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızın, e-ticaret sitelerinin kayıt altına alınması ve güven damgası uygulaması, işte bu sorunu çözmek için doğru araçlar. Tüm sektörü temsil eden meclisimizle birlikte, TOBB olarak bu işi en doğru şekilde yapacağımıza inanıyoruz. Bu düşüncemizi Bakanlığımızla da paylaştık”. 
 
“E-Ticaret ekonominin büyüme dinamiklerinde de kalıcı değişiklikleri oluşturuyor”
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de dünyada ve Türkiye'de e-ticaret sektörünün çok hızlı büyüdüğünü belirterek, bu yeni yapının ekonominin büyüme dinamiklerinde de kalıcı değişiklikleri oluşturduğunu söyledi. Tüfenkci, dünyada ve Türkiye'de e-ticaret sektörünün çok hızlı büyüdüğünü ve bu yeni yapının ekonominin büyüme dinamiklerinde de kalıcı değişiklikleri oluşturduğunu söyledi. Tüfenkci, e-ticaret sektörünün Türkiye'de son 3 yılda ortalama yüzde 50 büyüdüğünü vurgulayarak, bu büyümenin pazarlama yöntemlerinin değişmesiyle gerçekleştiğini aktardı. E-ticaret tekniklerinin Türkiye'de de giderek önem kazandığına işaret eden Tüfenkci, "Başta tüketiciler olmak üzere, bu sektördeki tüm aktörlerin güvenini inşa edecek düzenlemeleri hayat geçirmek, stratejik bir önem taşımaktadır." dedi.
 
İlgili Kişi:
Dilek Özcan
Marjinal Porter Novelli
dileko@marjinal.com.tr
0212 219 29 71
 
GittiGidiyor hakkında
2001 yılında kurulan ve 15 yıllık geçmişiyle Türkiye'de e-ticaretin öncü pazaryeri olan GittiGidiyor, 2011 yılında dünyanın e-ticaret devi eBay ile güçlerini birleştirerek sektördeki lider konumunu daha da güçlendirdi. Aylık ortalama 38 milyondan fazla ziyaretçi, 15 milyonun üzerinde kayıtlı üyesiyle Türkiye'nin en çok tercih edilen alışveriş sitesi olan GittiGidiyor[1], avantajlı fiyatlarla milyonlarca ürüne ev sahipliği yapan; bireysel satıcılar, KOBİ ve büyük işletmelerin mağaza açıp işlerini büyüttüğü güvenli bir alışveriş platformudur. 50'den fazla kategoride 10 milyondan fazla ürün çeşidiyle farklılaşan GittiGidiyor, ödemeleri %100 güvence altına alan ödeme-onay sistemi “Sıfır Risk” kullanır. Yaklaşık her 2 saniyede 1 ürünün satıldığı site, 3,7 milyondan fazla indirilen mobil uygulamalarıyla ve mobil cihazlara uyumlu alışveriş ekranlarıyla trafiğinin yarısını mobilden almaktadır. www.gittigidiyor.com/cadde sayfası ile stil sahibi bir yaşam için öneriler sunan GittiGidiyor, www.gittigidiyor.com/atolye sayfasında ulaşılabilir tasarım ürünlerini tutkunlarıyla buluşturur. Uzman editörler tarafından hazırlanan özel içerik platformu blog.gittigidiyor.com ile alışverişte rehber olacak içerikler sunan GittiGidiyor, ulusal ve uluslararası alanda önemli e-ticaret ödülleriyle başarılarını taçlandırmaya devam ediyor. www.gittigidiyor.com
 
[1]Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması (IAB) Temmuz 2016 sonuçları


  Share  Paylaş
GittiGidiyor
Hakkında
İnternetten alışverişin güvenilir ismi GittiGidiyor, 2001 yılından bu yana 11 milyondan fazla kişiyi bir araya getiriyor. GittiGidiyor’da aklınıza gelebilecek her şeyi kolaylıkla bulabilir, hem bireysel satıcılardan alışveriş yapabilir, hem kendiniz satış yapabilir veya online dükkan açarak işinizi büyütebilirsiniz. Kurumsal firmaysanız, GittiGidiyor’da resmi mağazanızı açabilir, satışlarınızı buradan yönetebilirsiniz. Cep telefonu ve tablet uygulamalarımızla ise alışverişe istediğiniz yerden devam edebilirsiniz. Güçlü potansiyeli ve güvenli ödeme sistemi Sıfır Risk ile dünyanın en büyük pazar yeri eBay’in dikkatini çeken GittiGidiyor, 2011 yılında eBay’in satın almasıyla birlikte, global eBay’in Türkiye iştirakı (eBay Türkiye) oldu. Türkiye’de internetten alışverişi güvenilir ve keyifli hale getiren GittiGidiyor, kullanıcılarına hayran kalacakları deneyimler yaşatmaya