Haberler / BKM Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
17.09.2018

Bültene ait dosyalar

 
BKM 2018 yılı ağustos ayı verilerini açıkladı

Temassız ödemeler 2 kat arttı
 
Bankalararası Kart Merkezi, ağustos ayı verilerini açıkladı. Temassız ödeme adedi geçen yılın aynı dönemine kıyasla 2 katına çıkarken artık her 2 ödeme noktasından 1'inde temassız ödeme yapmak mümkün hale geldi. Temassız ödemeler en çok yemek ve market sektörlerinde tercih edilirken diğer sektörlerde de yaygınlaşmaya devam ediyor.
 
Ağustos ayı sonunda Türkiye'de kullanılan kart adedi 204 milyon
Bankalararası Kart Merkezi (BKM) 2018 yılı ağustos ayı verilerini açıkladı. BKM'nin verilerine göre, ağustos ayı sonunda Türkiye'de 65,2 milyon adet kredi kartı ve 139,2 milyon adet banka kartı bulunuyor. Ağustos 2017 ile kıyaslandığında kredi kartı sayısında yüzde 7'lik, banka kartı sayısında ise yüzde 10'luk artış görülüyor.      
 
Tablo 1: Kart Sayıları (Milyon Adet) Gelişimi
Kart Sayıları (Milyon Adet) 2017 Ağustos 2018 Ağustos Değişim
Banka Kartı 126,1 139,2 %10
Kredi Kartı 61 65,2 %7
Toplam 187,1 204,4 %9
 
Banka kartı ile ödeme tutarının toplam kartlı ödeme tutarı içindeki payı %13'e ulaştı
BKM verilerine göre, banka kartları ve kredi kartları ile ağustos ayında toplam 71 milyar TL'lik ödeme yapıldı. Bu tutarın 61,7 milyar TL'si kredi kartları ile ödenirken, 9,3 milyar TL'sinde banka kartları kullanıldı. Büyüme oranları özelinde incelendiğinde banka kartı ile ödemelerde önceki yılın aynı dönemine göre büyüme oranı yüzde 38 olurken, kredi kartı ile ödemelerde ise bu oran yüzde 13 olarak gerçekleşti.

Yüksek büyüme hızının görüldüğü banka kartlarının ödemelerde kullanımı her geçen gün yaygınlaşırken, ağustos ayında 9,3 milyar TL ile bugüne kadar gerçekleşen en fazla banka kartı ödeme tutarına ulaşıldı. Toplam kartlı ödemeler içindeki banka kartı payı ise rekor pay ile %13,1 olarak gerçekleşti.
 
Tablo 2: Kartlı Ödeme Tutarı (Milyar TL) Gelişimi
Kartlı Ödeme Tutarı (Milyar TL) 2017 Ağustos 2018 Ağustos Değişim
Banka Kartı 6,8 9,3 %38
Kredi Kartı 54,8 61,7 %13
Toplam 61,6 71 %15
 
Türkiye'de her 2 ödeme noktasından 1'inde temassız ödeme mümkün
Kolay, hızlı ve güvenli ödeme imkânı sağlayan temassız teknolojisi sayesinde bugün 90 TL altındaki işlemlerde şifre girmeden ve vakit kaybetmeden ödeme yapılabiliyor. Temassız dönüşümle beraber bugün kredi kartlarının yüzde 45'inin, banka kartlarının yüzde 18'inin, ödeme noktalarında ise terminallerin yüzde 47'sinin temassız teknolojisi ile uyumlu olduğu görülüyor. Bu oranların 2010 yılında kredi kartları için yüzde 7, banka kartları için yüzde 0,3 ve terminaller için yüzde 2,3 seviyesinde olduğu baz alındığında ise bugün gelinen noktada temassız yaşama ne kadar uyum sağladığımızın göstergesi olarak ön plana çıkıyor.       

Tablo 3: Temassız Kart ve Terminal Sayıları
Temassız Kart ve Terminal Sayıları
(Milyon Adet)
2018
Ağustos
Toplam İçindeki Payı
Temassız Kredi Kartı 29,3 %45
Temassız Banka Kartı 24,4 %18
Temassız Terminal 1,1 %47
 
Temassız ödeme adedi geçen yılın 2 katına çıktı
2017 yılında 88 milyon adet temassız işlem yapılırken son 12 ayda işlem adedi yaklaşık 2 katına çıkarak 161 milyon adede ulaştı. Daha yüksek tutarlı ödemelerde de tercih edilmeye başlayan ve büyük ivme yakalayan temassız ödemelerin rekor büyümeyle beraber 2017'de %1,8 olan toplam kartlı ödemeler içindeki payını %3 seviyesine çıkardığı görülüyor. 2015 yılında 15 TL olan temassız işlem ortalamasının ise 30 TL'ye çıkmış bulunuyor.
 

Şekil 1: Temassız İşlem Adedi Gelişimi ve Toplam Alışveriş Adedi İçindeki Payı
 
Temassız ödemeler en çok yemek ve market sektörlerinde tercih ediliyor
Temassız işlemlerde şifresiz işlem limitinin mart ayında 50 TL'den 90 TL'ye çıkarılmasıyla beraber küçük ölçekli harcamalarda kullanılan temassız ödeme özelliğinin artık perakende, akaryakıt ve ulaşım gibi sektörlerde de tüketicilere kolaylık sağladığı ve yaygınlaştığı görülüyor. Kullanıcıların en fazla yemek ve market sektörlerinde temassız ödemeyi tercih ettiği gözlemlenirken çeşitli gıda, taşımacılık-ulaşım ve akaryakıt sektörleri en fazla temassız ödemenin tercih edildiği diğer sektörler olarak ön plana çıkıyor.

Tablo 4: Sektörel Temassız Ödeme Adedi Dağılımı
Sektörel Temassız Ödeme Adedi Dağılımı 2017 Eylül - 2018 Ağustos
Yemek %35
Market ve AVM %34
Çeşitli Gıda %11
Taşımacılık-Ulaşım %3
Akaryakıt İstasyonları %2
 

 
BKM Kartlı Ödeme Endeksi (KARTMETRE)

Genel Kartlı Ödeme EndeksiŞekil 2: 12 Aylık Ortalama Genel Kartlı Ödeme Endeksi

Genel Kartlı Ödeme Endeksinin 12 ay hareketli ortalama gelişimi incelendiğinde Ağustos ayında 1 yıl öncesine göre nominal olarak %19,0, reel olarak ise %5,7 büyüme gözlemlenmiştir.

Hanehalkı Kartlı Ödeme Endeksi


Şekil 3: 12 Aylık Ortalama Hanehalkı Kartlı Ödeme Endeksi

Hane Halkı Kartlı Ödeme Endeksinin 12 ay hareketli ortalama gelişimi incelendiğinde ağustos ayında 1 yıl öncesine göre nominal olarak %16,1 reel olarak %3,0 büyüme gözlemlenmektedir.

**Kartmetre ile ilgili detaylı bilgilere BKM web sitesinden erişilebilecektir.
https://bkm.com.tr/raporlar-ve-yayinlar/kartmetre/
 

İlgili Kişi
Ayşe Ekin Gündüz
Marjinal Porter Novelli
0212 219 29 71- 0533 921 43 53
ayseg@marjinal.com.tr    


BKM hakkında
1990 yılında kurulan Bankalararası Kart Merkezi (BKM), hâlihazırda 28 banka ve 5 banka dışı üyeye sahiptir. Bankaların operasyonlarını kolaylaştırma ve operasyonel süreçlerde verimliliği artırma odaklı faaliyetler yürüten BKM, ödeme sistemleri ekosistemine güvenli ve hızlı çözümler üreten teknoloji odaklı bir kurumdur. “Nakitsiz ödemeler toplumu” hedefini sahiplenen bir kurum olarak 2012 yılında Türkiye'nin ilk dijital cüzdanı BKM Express'i hizmete sunmuştur. Türkiye'de nakitsiz ödemeler toplumu hedefi bilincinin artmasına yönelik birçok tanıtım projesine ve iletişim kampanyasına imza atan BKM, sunduğu yenilikçi ödeme teknolojileri ve platformlarıyla da bu hedefe katkı sağlamaktadır. BKM, 2016 yılında Türkiye'nin ilk yerli kartlı ödeme şeması ve markası TROY'u da sektörün hizmetine sunmuştur. Bilgi için: www.bkm.com.tr
 

 
 
 


  Share  Paylaş
BKM
Hakkında
1990 yılında 13 kamu ve özel Türk bankasının ortaklığıyla kurulan, hâlihazırda 29 bankanın üyesi olduğu Bankalararası Kart Merkezi‘nin (BKM) faaliyetleri, ödeme sistemleri içerisinde; nakit kullanımı gerekmeksizin her türlü ödemeyi veya para transferini sağlayan veya destekleyen sistem, platform ve altyapıları oluşturmak, işletmek ve geliştirmektir. Kredi kartı ve banka kartı uygulaması içinde bulunan bankalar arasında uygulanacak prosedürleri geliştirmek, standardizasyonu sağlamaya yönelik çalışmalar yaparak kararlar almak, Türkiye genelinde uygulamalar ile yurt içi kuralları oluşturmak, bankalar arasındaki takas ve hesaplaşmayı yürütmek, yurt dışı kuruluş ve komisyonlarla ilişkiler kurmak ve gerektiğinde üyelerini bu kuruluşlarda temsil etmek, halen her banka tarafından devam ettirilen işlemleri daha güvenli, süratli ve daha az maliyetli tek bir merkezden yürütmek, BKM’nin ana faaliyetleri arasında yer almaktadır. 2012 yılında hayata geçirilen BKM Express; BKM, bankalar ve e-ticaret dünyasının önde gelen firmalarıyla birlikte geliştirilen, İnternet alışverişlerini hızlı, kolay ve keyifli hale getiren bir ödeme sistemidir. Troy ile birlikte ise Türkiye kartlı ödeme sistemlerinde yeni bir dönem başlamıştır ve BKM, 1 Nisan 2016 tarihinde “Türkiye’nin Ödeme Yöntemi Troy”u hayata geçirmiştir. Şirket, 2023 yılında “nakitsiz bir toplum” hedefiyle çalışmalarını sürdürmektedir.