Haberler / Fortinet Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
23.05.2017

Bültene ait dosyalar

Siber suç dünyasında en değerli kişisel veri
 

Yüksek performanslı siber güvenlik çözümleri alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden Fortinet, yayınladığı yeni araştırmada siber suç dünyasında en değerli verilerin tıbbi kayıtlar olduğunu açıklarken bunun nedenlerine de yer verdi.
 
Geçtiğimiz günlerde kişisel verilerin siber suç dünyasındaki satış fiyatlarına yer verdiği araştırması ile ses getiren Fortinet, bu kez yayınladığı yeni araştırmada siber suç dünyasında en değerli verilerin ne olduğunu ve nedenlerini açıkladı.
 
Kredi kartı bilgilerinin 2,50 dolara, banka hesap bilgilerinin ise 10 dolara kadar satılabildiği siber suç dünyasında en çok değer gören verilerin tıbbi kayıtlar olduğunu belirten Fortinet'e göre tek bir kişinin tıbbi kayıtlarının fiyatı 10 ila 20 dolar arasında değişen fiyatlarda alıcı bulabiliyor.
 
Tıbbi kayıtların finansal bilgilere kıyasla çok daha fazla fiyattan satılmasının nedenleri ise oldukça dikkat çekici. Araştırmaya göre bu verilerin değerini arttıran kullanılabilirliğin uzun olması. Kredi kartı ve banka hesap bilgileri konusunda sahtecilik tespiti ve takibinin gelişmesi bu bilgilerin kullanılabilirlik süresini düşürüyor. Bu da doğal olarak bu verilerin düşük fiyata satılmasına neden oluyor. Ancak tıbbi kayıtlar da durum bunun tam tersi. Fortinet'e göre bu verilerin fiyatlarını yükselten nedenleri başında ise şunlar geliyor:
 
Daha fazla bilgi içeriyor: Tıbbi kayıtlarda birçok bilgi yer alıyor. Kişinin tam ismi, doğum tarihi, ebeveyn bilgileri, vatandaşlık numarası, telefon numarası, akraba bilgileri ve bunun gibi daha birçok bilgi. Tüm bu bilgiler, siber suçluların kullanabileceği önemli bilgiler. Örneğin suçlular, bu bilgileri kullanarak vergi iade taleplerinde bulunabiliyor.
 
Daha uzun ömürlü: Banka hesapları ve kredi kart bilgilerine kıyasla tıbbi verilerin ömrü daha uzun. Tıbbi bilgilerin çalındığının tespit edilmesi ayları bulabiliyor. Hatta bilgilerinin çalındığının hastaya bildirilmesi çok daha uzun sürebiliyor. 
 
Telafisi zor: Banka hesapları veya kredi kartları ile ilgili bilgiler çalındığında bunun telafisi nispeten daha kolay olabiliyor. Bu tarz durumlarda kart veya hesap kullanımı banka tarafından durdurularak müşteriye yeni bilgiler içeren hesaplar ve kartlar veriliyor. Ancak söz konusu tıbbi kayıtlar olduğunda, bunu geriye almak hiç de kolay olmuyor. Örneğin kan grubu, telefon numaranız, ev adresiniz gibi bilgileri değiştirmek kredi kartı numarasını değiştirmekten çok daha zor. Kısacası bu verilerin raf ömrü siber suçlular için çok fazla.
 
Kısacası, her yıl milyonlarca tıbbi kayıt temelde bu nedenlerden dolayı çalınıyor. Bu veriler içerdikleri kalıcı bilgiler ile siber suçlulara en değerli şeyi veriyor, zaman. Hatta Fortinet'in araştırmasına göre siber suçlular bu bilgiler üzerinde yıllar boyunca sürecek analizler yaparak ciddi saldırılar gerçekleştirebilecekleri malware denilen zararlı yazılımlar dahi geliştirebiliyor.
 
Fortinet hakkında
Fortinet (NASDAQ: FTNT) dünya genelinde büyük ölçekli şirketlere, servis sağlayıcılarına ve kamu kurumlarına güvenlik sunar. Fortinet, her geçen gün artan sanal saldırılara karşı müşterilerine akıllı ve sorunsuz koruma sağlar, sınırların ortadan kalktığı ağların artan performans ihtiyaçlarını karşılar. Ağlardaki uygulamaların, bulut sistemlerinin ve mobil cihazların karşılaştığı en kritik güvenlik sorunlarına karşı performanstan ödün vermeden güvenlik sunan tek çözüm sadece Fortinet'in Security Fabric mimarisidir. Fortinet global çapta sevkiyatı yapılan en güvenilir çözümler alanında dünyanın bir numarasıdır ve dünya genelinde 300 binden fazla müşteri ticari faaliyetlerini korumak için Fortinet'e güvenmektedir. Daha fazla bilgi için: http://www.fortinet.com, Fortinet Blog sayfası veya FortiGuard Labs.   

 


  Share  Paylaş
Fortinet
Hakkında
Fortinet (NASDAQ: FTNT), dünya çapındaki işletmelerin, servis sağlayıcıların ve kamu kurumlarının BT güvenliği altyapılarını sadeleştirirken, her geçen gün farklılaşan siber güvenlik tehditlerine karşı kapsamlı, bütünleşik ve yüksek performanslı koruma sağlar. Fortinet çözümleri, kurumların en değerli varlıklarını koruma altına almak amacıyla sektördeki en üst seviye tehdit araştırma, güvenlik zekâsı ve analitik çalışmalarıyla sürekli güçlendirilir. Tek bir alanda hizmet sunan güvenlik sağlayıcılarının aksine, Fortinet işletmelerin bulut, sanal veya fiziksel ortamlardaki ağ, uygulama ve mobil güvenlik sorunlarını ortadan kaldıracak yetkinliğe sahiptir. Dünyanın en büyük kuruluşlarının da aralarında bulunduğu 210.000’den fazla müşteri, hayati öneme sahip sistemleri ve içeriklerinin korunması konusunda Fortinet'e güvenmektedir.