Haberler / Piyano Akademisi Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
31.10.2016

Bültene ait dosyalar

Şevki Karayel Piyano Akademisi ile Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi çocuklar için el ele!
 
Şevki Karayel Piyano Akademisi ve Avrupa'nın sayılı sanat merkezlerinden Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi yepyeni bir işbirliğine imza attı. İşbirliği kapsamında Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi'nde, Bakırköy ve çevresindeki öğrenciler için piyano ve solfej dersleri verilecek. Ayrıca Türkiye'nin en önemli koro şeflerinden Gülsen Yavuzkal yönetiminde, Leyla Gencer Çocuk Korosu kurulacak.

Başarıları pek çok coğrafyada ses getirmiş piyano sanatçısı Şevki Karayel tarafından kurulan Şevki Karayel Piyano Akademisi ile Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi, sanatın sihirli dünyasına adım atmak isteyen çocuklar için önemli bir işbirliğine imza attı. İşbirliği kapsamında Bakırköy ve çevresindeki öğrenciler, 1 Kasım 2016'dan itibaren Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi'ndeki piyano ve solfej derslerine, ayrıca 8-13 yaş arası çocuklar Leyla Gencer Çocuk Korosu'na katılabilecek. 
 
Ayrıntılı bilgi için:
W: www.piyanoakademisi.com
T: 0212 236 74 44
 
Şevki Karayel hakkında
1976 yılında İstanbul'da doğdu. İlk piyano derslerini 5 yaşında Magdalena Rufer Eyüboğlu'dan almaya başlayan Karayel, 1990-1994 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda Özen Veziroğlu'nun öğrencisi oldu. 1994'te Doğu Akdeniz ülkeleri Alman liseleri arasında Kahire'de düzenlenen Jugend Musiziert (Gençlik Müzik Yapıyor) Yarışması'nda birincilik, aynı yarışmanın Almanya'da düzenlenen finalinde de büyük Alman piyanist Edwin Fischer adına konulan özel ödülü kazandı. 1995-2002 yılları arasında Almanya'nın Freiburg şehrindeki müzik yüksekokulunda Prof. James Avery ve Prof. Dr. Tibor Szasz ile çalıştı. Bu okuldaki eğitimi sırasında bir sömestr boyunca müzik tarihi alanında öğretim görevlisi olarak Türk müziği üzerine seminerler düzenledi. 2002 yılında Freiburg'daki öğrenimini en yüksek derece ile bitirdikten sonra Düsseldorf'da Robert Schumann Müzik Yüksekokulu'nda solistlik bölümüne girip, burada Prof. Barbara Szczepanska ile çalıştı. 2004 yılının haziran ayında bu bölümü de en yüksek derece ile bitiren Şevki Karayel, Almanya'da geçen bu zaman içerisinde çeşitli kurslara katılarak Pavel Gililov, Andras Schiff, Vitaly Margulis, Stefan Arnold, Krzystof Jablonski gibi birçok ünlü müzisyen ile çalışma imkanı buldu. Başta Türkiye ve Almanya olmak üzere, İtalya, Hollanda, Avusturya,İsviçre, Polonya ve Mısır'da pek çok konser verdi. 1998 yılında İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası'nın açtığı yarışmayı kazanarak, bu orkestra ile solist olarak ilk konserini verdi. 2000 yılında Hollanda'da Rotterdam Young Philarmonic Orkestrası ile şef Arie Van Beek yönetiminde bir turneye çıktı. Bu turnenin son konseri Amsterdam'ın dünyaca meşhur konser salonu Concertgebouw'da gerçekleşti.  Aynı yıl Junior Chamber International tarafından Türkiye'de 2000 yılı kültürel başarı ödülüne layık görüldü. 2004 yılında Bechstein Uluslararası Piyano Yarışması'nda gösterdiği üstün performans dolayısıyla jüri özel “üstün sahne performansı”  ödülünü aldı.  Ayrıca kendisine Avrupa Kültür Vakfı tarafından 2004 yılı kültür ödülü verildi. 2005 yılında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile solist olarak ilk konserini veren karayel, solistlik kariyerinin yanı sıra eğitmen olarak da genç piyanistlerle kurslar düzenlemek üzere Almanya, Türkiye ve Mısır'a sık sık davet edilmektedir. 2007-2015 yılları arasında Düsseldorf'ta Robert Schumann Müzik Yüksek Okulunda öğretim üyesi olarak bulunan Karayel halen İstanbul'da kendi kurduğu Şevki Karayel Piyano Akademisi'nde ders vermektedir.
 
Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi hakkında
Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi, Avrupa Yakası'nın tek opera binası olma özelliğini taşımaktadır. 2013 yılında, Bakırköy Belediyesi tarafından inşa edilmiştir. 10 bin m2 alana kurulmuş olan merkezimizin 250 kişilik açıkhava oditoryumu, 1000 kişi kapasiteli salonu, 300 m2 sahne ile 65 m2 döner sahnesi, orkestra çukuru ve 6 adet kulisi bulunmaktadır. Engellilere yönelik yapısı ve uygulamaları vesilesiyle ödülü bulunmakta olan merkezin giriş katında, mesai saatleri arasında ziyaret edilebilecek Leyla Gencer Anı Evi oluşturulmuştur. Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi, uluslararası bir kültür-sanat merkezi ve buluşma noktası olarak tasarlanmıştır. Bakırköy özelinde tüm İstanbullu sanatseverlere kaliteli ve multikültürel bir hizmet anlayışı hedeflemektedir. Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi'nde opera, müzikal, çocuk müzikalleri, resitaller, performans sanatları, festivaller ve müziğin hemen her dalındaki seçkin, kaliteli örnekler sergilenmesi hedeflenmektedir. Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi, içerdiği etkinliklerle, sanatı seven, sanatı tüm alanlarda yaşayan, çağdaş seviyeye gelmiş tüm kesimlere hitap etmeyi görev edinmiştir. 
 
 
İlgili Kişi:
Esra Şavkın
Marjinal Porter Novelli
0212 219 29 71
esras@marjinal.com.tr


  Share  Paylaş
Piyano Akademisi
Hakkında
...