Haberler / GittiGidiyor Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
04.02.2017

Bültene ait dosyalar

Sevgililer Günü'nü en çok evli erkekler kutluyor
 
GittiGidiyor'un Poltio.com işbirliği ile hazırladığı ankette “Sevgililer Günü'nü kutlar mısınız?” sorusuna yüzde 41 ile en çok evli erkekler “Evet” dedi. Evlilerin hediye alma oranı da bekarlardan fazla çıktı. GittiGidiyor'un bu yıl Sevgililer Günü'ndeki en önemli yeniliği ise hediye seçimine dijital asistanlık yapacak chatbot uygulaması.
 
Türkiye'de e-ticaretin ev sahibi GittiGidiyor, sosyal anket servisi Poltio.com üzerinden tüketicinin 14 Şubat Sevgililer Günü'ne yaklaşımını inceledi. Toplamda 13 bin 552 kişinin cevapladığı sorular ortaya çarpıcı sonuçlar çıktı. “Sevgililer Günü'nü kutlar mısınız?” sorusuna en fazla “Evet” yanıtını yüzde 41 payla evli erkekler verdi. Evli kadınların Sevgililer Günü'nü kutlama oranı yüzde 31'de kaldı. Diğer yandan bekarlarda ise bu günü kutlama oranı evlilere kıyasla oldukça düşük seviyede. Ankette bekar erkeklerin sadece yüzde 23'ü, kadınların ise yüzde 24'ü Sevgililer Günü'nü kutladığını belirtti.
 
Sonuçlara göre, Sevgililer Günü'nde en çok tercih edilen kutlama şekli, akşam yemeğine çıkmak. Bekar erkeklerin yüzde 51'i, kadınların yüzde 67'si ve evli erkeklerin yüzde 47'si, kadınların yüzde 64'ü Sevgililer Günü'nde sevgilileri ile yemeğe çıkmayı tercih ettiklerini belirtti. Yemek seçeneğini evde yapılacak özel bir kutlama planı takip etti. Bekar erkeklerin yüzde 39'u, kadınların yüzde 24'ü ve evli erkeklerin yüzde 48'i, kadınların yüzde 36'sı evde kutlamadan yana.
 
Evliler, bekarlara kıyasla daha fazla hediye alıyor
Anketteki “Sevgililer Günü için hediye alır mısınız?” sorusunu yanıtlayan evlilerin yüzde 40'ı, bekarların ise yalnız yüzde 31'i “Evet” dedi. Bekar erkeklerin yüzde 30'u, bekar kadınların yüzde 33'ü Sevgililer Günü'nde hediye aldıklarını belirtti. Evli erkeklerde ise hediye alma oranı yüzde 44'e kadar çıkarken, evli kadınlarda yüzde 41 olarak hesaplandı.
 
Erkekler çiçek, kadınlar giyim ürünü hediye ediyor
Alışveriş alışkanlıklarına da ışık tutan “Sevgililer Günü için ne tür hediyeler tercih edersiniz?” sorusunu yanıtlayan erkeklerin yüzde 34'ü çiçek, yüzde 28'i takı ve mücevher hediye ettiğini belirtti. Kadınların yüzde 42'sinin ise hediye seçimini giyim ürününden yana kullandığı ortaya çıktı. Bekar erkeklerin yüzde 31'i takı ve mücevher, yüzde 22'si çiçek ve yüzde 16'sı giyim ürünü hediye ettiklerini söylerken bekar kadınlarda ise sıralama yüzde 36 ile giyim, yüzde 21 ile hobi ve eğlence ürünleri ve ardından yine yüzde 21 ile takı ve mücevher ürünleri şeklinde oldu.
 
Evli erkeklerde ise sıralama yüzde 46 ile çiçek, yüzde 24 ile takı ve mücevher, yüzde 13 ile giyim ürünleri olurken evli kadınların hediye tercihinde ise yüzde 50 ile giyim, yüzde 20 ile kozmetik ve yüzde 10 seyahat ilk üç sırayı aldı.
 
50-150 TL arası hediyeler daha fazla tercih ediyor
Sonuçlara göre en çok 50-150 TL aralığındaki hediyeler tercih ediliyor. Bekar erkeklerin yüzde 32'si, kadınların yüzde 35'i, evli erkeklerin yüzde 30'u, kadınların ise yüzde 33'ü bu fiyat aralığındaki hediyeleri satın alıyor.
 
İnternetten alınan hediye elden veriliyor
Anketten çıkan bir diğer önemli sonuç ise hem evli hem de bekarlarda internetten alınan hediyelerin kargo ile gönderilmesi yerine doğrudan elden verilmesinin tercih edilmesi. Hediyelerini kendileri verenlerin oranı erkeklerde yüzde 77, kadınlarda yüzde 80. Hem bekar erkek ve kadınlar hem de evli erkekler bu şekilde daha özel olacağını düşündükleri için hediyelerini elden vermeyi tercih ederken evli kadınlar ise sürpriz yapmak için hediyelerini elden verdiklerini belirtiyor. Erkeklerin yüzde 17'si hediyeyi kendisi vermezse sevgilisinin üzülebileceğini düşünürken, kadınlarda bu oran yüzde 10.
 
En uygun hediyeyi dijital asistanı bulacak
Diğer yandan GittiGidiyor, hediye seçiminde kararsız kalanlara kolaylık sağlayacak bir uygulama başlattı.  Facebook Messenger'ın chatbot özelliğini kullanarak hediye bulma ve önerme projesi GittiGidiyor'da ilk kez bu yıl Sevgililer Günü'nde hayata geçirildi. Bot, GittiGidiyor Facebook hesabının messenger uygulaması üzerinden çalışıyor. Chatbot, ayrıca GittiGidiyor'un Sevgililer Günü özel kampanya sayfasının ekranından da kullanılabiliyor. En uygun hediyeyi önermek üzerine kurgulanan bot, messenger'a gelenlere sorduğu soruların yanıtlarına göre uygun hediye alternatiflerini sunarak kullanıcıya asistanlık yapıyor.
 
Geçen yıl en çok kolye satıldı
Tüm bunların yanı sıra hediye alımını daha da kolaylaştırmak amacıyla GittiGidiyor, geçen yıl Sevgililer Günü'nde en çok satılan ilk 10 ürününü de açıkladı. Bu ürünler sırası ile kolye, romantik hediye paketi, kol saati, parfüm, akıllı saat, fotoğraf makinesi, cep telefonu, tablet, bilgisayar ve oyun konsolu.[1]
 
Sevgililer Günü'nde yüzde 50'yi aşan indirim
GittiGidiyor, “Aşk her yerde, hediyesi GittiGidiyor'da” sloganı ile bir kampanya da başlattı. Kozmetik ve kişisel bakımdan spora, giyim ve aksesuardan ev dekorasyona kadar birçok kategoride yüzde 50'yi aşan özel indirimler, ücretsiz kargo seçenekleri ve farklı fırsatlar sevgililerini mutlu etmek isteyenlere sunuluyor. Kampanya için:
http://www.gittigidiyor.com/sevgililer-gunu-hediyesi
 
İlgili Kişi:
Dilek Özcan
Marjinal Porter Novelli
dileko@marjinal.com.tr
0212 219 29 71
 
GittiGidiyor hakkında
2001 yılında kurulan ve 16 yıllık geçmişiyle Türkiye'de e-ticaretin öncü pazaryeri olan GittiGidiyor, 2011 yılında dünyanın e-ticaret devi eBay ile güçlerini birleştirerek sektördeki lider konumunu daha da güçlendirdi. Aylık ortalama 60 milyon ziyaret, 17 milyon kayıtlı üyesiyle Türkiye'nin en çok tercih edilen alışveriş sitesi olan GittiGidiyor[2], avantajlı fiyatlarla milyonlarca ürüne ev sahipliği yapan; bireysel satıcılar, KOBİ ve büyük işletmelerin mağaza açıp işlerini büyüttüğü güvenli bir alışveriş platformudur. 50'den fazla kategoride 10 milyondan fazla ürün çeşidiyle farklılaşan GittiGidiyor, ödemeleri %100 güvence altına alan ödeme-onay sistemi “Sıfır Risk” kullanır. Yaklaşık her 2 saniyede 1 ürünün satıldığı site, 4,3 milyon kez indirilen mobil uygulamalarıyla ve mobil cihazlara uyumlu alışveriş ekranlarıyla trafiğinin %60'ını mobilden almaktadır. www.gittigidiyor.com/cadde sayfası ile stil sahibi bir yaşam için öneriler ve uzman editörler tarafından hazırlanan özel içerik platformu blog.gittigidiyor.com ile alışverişte rehber olacak içerikler sunan GittiGidiyor, ulusal ve uluslararası alanda önemli e-ticaret ödülleriyle başarılarını taçlandırmaya devam ediyor. www.gittigidiyor.com  
 
[1] Qlikview&Omniture sitecatalyst verileri
[2] Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması (IAB) Aralık 2016 sonuçları


  Share  Paylaş
GittiGidiyor
Hakkında
İnternetten alışverişin güvenilir ismi GittiGidiyor, 2001 yılından bu yana 11 milyondan fazla kişiyi bir araya getiriyor. GittiGidiyor’da aklınıza gelebilecek her şeyi kolaylıkla bulabilir, hem bireysel satıcılardan alışveriş yapabilir, hem kendiniz satış yapabilir veya online dükkan açarak işinizi büyütebilirsiniz. Kurumsal firmaysanız, GittiGidiyor’da resmi mağazanızı açabilir, satışlarınızı buradan yönetebilirsiniz. Cep telefonu ve tablet uygulamalarımızla ise alışverişe istediğiniz yerden devam edebilirsiniz. Güçlü potansiyeli ve güvenli ödeme sistemi Sıfır Risk ile dünyanın en büyük pazar yeri eBay’in dikkatini çeken GittiGidiyor, 2011 yılında eBay’in satın almasıyla birlikte, global eBay’in Türkiye iştirakı (eBay Türkiye) oldu. Türkiye’de internetten alışverişi güvenilir ve keyifli hale getiren GittiGidiyor, kullanıcılarına hayran kalacakları deneyimler yaşatmaya