Haberler / GittiGidiyor Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
31.05.2018

Bültene ait dosyalar

Şampiyonluk en çok Galatasaraylılara alışveriş yaptırıyor
 
Şampiyonluk heyecanının doludizgin yaşandığı ligin ardından GittiGidiyor, Poltio üzerinden düzenlediği anketle taraftarların alışveriş alışkanlıklarına ilişkin ilginç verileri ortaya çıkardı. Toplam 8 bin 23 oy kullanılan ankete göre, Türkiye'de her 10 taraftardan 6'sı takımının lisanslı ürünlerini satın aldığını belirtti. En çok satın alınan ürünler arasında yüzde 67'le tişört, eşofman, mont gibi kıyafetler ilk sırada yer alırken; forma satın aldığını belirtenler yüzde 16'da kaldı. Galatasaraylılar en çok şampiyon olunca alışverişe yöneldiklerini belirtirken; Beşiktaş ve Fenerbahçe taraflarının ürün tasarımlarının güzel olması, Trabzonsporluların ise yeni sezon ürünlerinin satışa çıkması halinde alışveriş yaptığı ortaya çıktı.
 
Türkiye'nin lider e-ticaret platformu GittiGidiyor, taraftarların tuttukları takımın lisanslı ürünleriyle ilgili alışveriş alışkanlıklarını, sosyal anket platformu Poltio üzerinden düzenlediği anketle ortaya koydu. 18 -22 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen ve toplamda 8 bin 23 oy kullanılan anketin sonuçlarına göre, taraftarların yüzde 40'ı “Takımınızın lisanslı ürünlerini satın alıyor musunuz?” sorusuna “Hayır, almam” yanıtını verirken; yüzde 22'si “Düzenli olmasa da ara sıra alırım”, yüzde 20'si “Çok nadiren de olsa alırım”, yüzde 14'ü “Evet, her yıl düzenli olarak alırım” ve yüzde 4'ü “Kendim için değil ama hediye olarak alırım” dedi.
 
Kişisel aksesuarlar formadan daha çok satın alınıyor
“Lisanslı ürünlerden hangilerini satın alırsınız/aldınız?” sorusunun yöneltildiği ankette taraftarlar, yüzde 67 oy oranıyla en çok “Kıyafet (tişört, eşofman, mont vb.)” yanıtını verdi. Bu yanıtı yüzde 43'le “Kişisel aksesuar (anahtarlık, çakmak vb.)”, yüzde 16'yla “Forma”, yüzde 9'la “Çorap”, yine yüzde 9'la “Bebek kıyafetleri”, yüzde 8'le “Atkı”, yüzde 7'yle “Telefon kılıfı”, yüzde 6'yla “Ev tekstili” ve yüzde 5'le “Şapka” yanıtları izledi. Oy kullananların yüzde 6'sı ise “Diğer” seçeneğini işaretledi.
 
150 TL ve üstüne en az çıkan taraftar grubu Fenerbahçeliler
Taraftarlara, takım ürünlerine yıllık ortalama ne kadar harcadıklarının sorulduğu ankette, katılanların yüzde 59'u lisanlı ürünlere yıllık ortalama “150 TL ve altı” harcadıklarını, yüzde 41'i ise “150 TL ve üstü” harcama yaptıklarını belirtti. Yüzde 64 oy oranıyla en çok Fenerbahçe taraftarı “150 TL ve altı” harcama yaptığını belirtirken; onu sırasıyla yüzde 59'la Galatasaray, yüzde 54'le Beşiktaş, yüzde 52'yle Trabzonspor ve yüzde 50'yle Bursaspor taraftarı takip etti.
 
En çok “150 TL ve üstü” harcama yapan taraflar ise sırasıyla yüzde 50'yle Bursaspor, yüzde 48'le Trabzonspor, yüzde 46'yla Beşiktaş, yüzde 41'le Galatasaray ve yüzde 36'yla Fenerbahçe oldu. “150 TL ve üstü” harcama yapan taraftarlar arasında Fenerbahçeliler ortalamanın altında kalarak en az harcayan grup oldu.
 
Forma almayı en çok Trabzonsporlular tercih ediyor
“Lisanslı ürünlerden hangilerini satın alırsınız/aldınız?” sorusundaki ürünler arasında en çok kıyafeti yüzde 48'le Beşiktaş taraftarı satın alırken; Beşiktaş'ı sırasıyla yüzde 43'le Trabzonspor, yüzde 42'yle Fenerbahçe ve yüzde 41'le Galatasaray taraftarı izledi. En çok forma alan taraflara bakıldığında ise Trabzonsporlular yüzde 77 oy oranıyla birinci sırada yer alırken; Trabzonspor taraftarını yüzde 73'le Bursasporlular, yüzde 68'le Galatasaraylılar, yüzde 66'yla Fenerbahçeliler ve yüzde 65'le Beşiktaşlılar takip etti.
 
Tasarımı güzel ürünler şampiyonluk kadar etkili
“Hangileri size lisanslı bir ürün aldırabilir?” sorusunun yöneltildiği ankette, katılanların yüzde 36'sı “Güzel tasarımlı ürünler/kıyafetler olması” yanıtını verdi.  Bu yanıtı yüzde 35'le  “Şampiyonluk”, yüzde 34'le “Yeni sezon ürünleri”, yüzde 23'le “Cazip fiyat/indirim”, yüzde 11'le “Kampanya”, yüzde 10'la “Yıldız futbolcu transferleri”, yüzde 8'le “Takımın yurtdışındaki başarıları” yine yüzde 8'le “O ürüne ihtiyacımın olması” ve yüzde 5'le “Maç günü/Maçtan önce” yanıtları izledi.
 
Galatasaraylılar aynı soruya yüzde 43'le en çok “Şampiyonluk” yanıtını verirken, Beşiktaşlılar yüzde 36'lık, Fenerbahçeliler ise yüzde 39'luk oranla en çok “Güzel tasarımlı kıyafetler/ürünler olması” şıkkını seçti. Öte yandan, Bursasporlular yüzde 71 ve Trabzonsporlular da yüzde 55'lik oy oranıyla en çok “Yeni sezon ürünleri” yanıtını verdi. 
 
“Şampiyonluk günü Galatasaray ürünlerinin satışı iki kat arttı”
Ligin son haftasında GittiGidiyor'daki arama ve satış sonuçlarının da anket verilerini desteklediğini belirten GittiGidiyor Genel Müdürü ve eBay MENA Bölge Direktörü Öget Kantarcı, “Galatasaray” kelimesinin, Galatasaray'ın şampiyonluğunun kesinleştiği 19 Mayıs Cumartesi günü GittiGidiyor'da en çok aranan kelime olduğunu ifade etti. Kantarcı, “14 Mayıs haftasındaki site içi aramalarına baktığımızda, Galatasaray ile ilgili aramalarda bir önceki haftaya göre ciddi artış yaşandığını görüyoruz. ‘Galatasaray' kelimesi şampiyonluk haftası öncesindeki arama sıralamasında 10'uncu sırada yer alırken, şampiyonluk haftasında 5'inci sıraya çıktı; ligde şampiyonun belli olduğu 19 Mayıs günü ise en çok aranan kelime oldu” diye konuştu.
 
Galatasaray ürünlerinin satışında da bir önceki haftaya göre artış yaşandığını söyleyen Kantarcı, sözlerine şu şekilde devam etti: “Satış verilerini incelediğimizde, şampiyonluk haftasında bir önceki haftaya göre Galatasaray ürünlerinin satışında 2 kat artış yaşandığını görüyoruz. Bu dönemde en çok Metin Oktay forması satılırken, bunu sırasıyla Galatasaray forması ve tişörtleri takip etti. En çok İstanbul, İzmir ve Bursa'dan alışveriş yapıldı. İstanbullu taraftarlar ise en çok Metin Oktay forması satın aldı.”

 
GittiGidiyor hakkında
2001 yılında kurulan ve 17 yıllık geçmişiyle Türkiye'de e-ticaretin öncü pazaryeri olan GittiGidiyor, 2011 yılında global e-ticaret devi eBay'in çatısı altına girdikten sonra sektördeki lider konumunu daha da güçlendirdi. Aylık ortalama 85 milyon ziyaret, 20 milyonu aşkın kayıtlı üyesiyle Türkiye'nin lider e-ticaret sitesi GittiGidiyor, avantajlı fiyatlarla milyonlarca ürüne ev sahipliği yapan; bireysel satıcılar, KOBİ ve büyük işletmelerin mağaza açıp işlerini büyüttüğü güvenli bir alışveriş platformudur. 50'den fazla kategoride 15 milyondan fazla ürün çeşidiyle farklılaşan GittiGidiyor, ödemeleri %100 güvence altına alan ödeme-onay sistemi “Sıfır Risk” kullanır. Her saniyede 1 ürünün satıldığı site, 6.5 milyon kez indirilen mobil uygulamalarıyla ve mobil cihazlara uyumlu alışveriş ekranlarıyla trafiğinin 70'ini mobilden almaktadır. www.gittigidiyor.com/cadde sayfası ile stil sahibi bir yaşam için öneriler ve uzman editörler tarafından hazırlanan özel içerik platformu blog.gittigidiyor.com ile alışverişte rehber olacak içerikler sunan GittiGidiyor, ulusal ve uluslararası alanda önemli e-ticaret ödülleriyle başarılarını taçlandırmaya devam ediyor. www.gittigidiyor.com
 
İlgili Kişi:
Dilek Özcan
Marjinal Porter Novelli
dileko@marjinal.com.tr
0212 219 29 71


  Share  Paylaş
GittiGidiyor
Hakkında
İnternetten alışverişin güvenilir ismi GittiGidiyor, 2001 yılından bu yana 11 milyondan fazla kişiyi bir araya getiriyor. GittiGidiyor’da aklınıza gelebilecek her şeyi kolaylıkla bulabilir, hem bireysel satıcılardan alışveriş yapabilir, hem kendiniz satış yapabilir veya online dükkan açarak işinizi büyütebilirsiniz. Kurumsal firmaysanız, GittiGidiyor’da resmi mağazanızı açabilir, satışlarınızı buradan yönetebilirsiniz. Cep telefonu ve tablet uygulamalarımızla ise alışverişe istediğiniz yerden devam edebilirsiniz. Güçlü potansiyeli ve güvenli ödeme sistemi Sıfır Risk ile dünyanın en büyük pazar yeri eBay’in dikkatini çeken GittiGidiyor, 2011 yılında eBay’in satın almasıyla birlikte, global eBay’in Türkiye iştirakı (eBay Türkiye) oldu. Türkiye’de internetten alışverişi güvenilir ve keyifli hale getiren GittiGidiyor, kullanıcılarına hayran kalacakları deneyimler yaşatmaya