Haberler / Red Hat Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
20.12.2018

Bültene ait dosyalar

Red Hat 2019 mali yılının üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıklıyor
 
Üçüncü çeyrekte toplam gelir, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 13 veya sabit kurda yüzde 15 oranında artışla 847 milyon Amerikan doları olarak gerçekleşti.
Altyapı abonelikleri geliri üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8, sabit kura göre ise yüzde 9 artışla 534 milyon dolara ulaştı.
Uygulama Geliştirme ve diğer gelişmekte olan teknoloji abonelikleri geliri üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28, sabit kura göre ise yüzde 30 artışla 207 milyon dolara ulaştı.
Yıl sonunda ertelenmiş gelirler dengesi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20, sabit kura göre yüzde 23 artarak 2,5 milyar dolar oldu.
 
Dünyanın lider açık kaynak çözümleri sağlayıcısı Red Hat, Inc. (NYSE: RHT) 30 Kasım 2018'de sona eren 2019 üçüncü mali çeyreğinin finansal sonuçlarını duyurdu.
 
Red Hat Başkan ve Yönetim Kurulu Üyesi Jim Whitehurst konuyu şöyle değerlendiriyor:
“Hibrit ve çoklu bulut ortamlarında uygulamalarını çok daha güvenli ve tutarlı bir şekilde geliştirmelerini ve hizmete almalarını sağlayan teknolojilerimizi kullanan müşterilerimiz, üçüncü çeyrekte büyümemizin itici gücü oldu. Örnek vermek gerekirse, Yetkili Bulut ve Hizmet Sağlayıcıları (CCSP) programımız, üçüncü çeyrekte yıllık hesaplanan 300 milyon dolar hedefini başarıyla tamamladı. Bunda genel bulutta Red Hat Kurumsal Linux'a gösterilen talebin önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 25 artmasının büyük payı var. Buna ek olarak Red Hat OpenShift, kurumsal Kubernetes platformu ve Red Hat Ansible Automation müşterilerinin sayısında ciddi bir artış gözlemlemeye devam ediyoruz. Kubernetes ve Red Hat Ansible Automation üçüncü çeyrekte 100'den fazla müşterimizin tercihi oldu.”
 
Red Hat Başkan Yardımcısı ve CFO Eric Shander ise, “Üçüncü çeyrekte 1 milyon dolardan daha yüksek değere sahip 100 anlaşma gerçekleştirdik. Bununla birlikte toplam gelirin geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 13, sabit kur bazında yüzde 15 ve ertelenmiş gelirin geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 20 ve sabit kur bazında yüzde 23 artmasını sağlayarak yabancı kurlardaki dalgalanmaların devam etmesine rağmen çift haneli büyüme rakamları elde ettik. Dahası, toplam rezervimiz geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 22 büyüyerek yaklaşık 3,5 milyar dolar seviyesine ulaştı. En büyük anlaşmalarımızın yenilenmesi de bu rakamların yükselmesindeki en önemli sebeplerden birisi. En önemli 25 anlaşmamızı yüzde 120'nin üstünde bir değer ile yeniledik” diyor.
 
Gelirler
Üçüncü çeyrek için toplam gelir 847 milyon Amerikan doları olarak gerçekleşirken, Amerikan doları bazında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13, sabit kur bazında ise yüzde 15 artış yaşandı. Üçüncü çeyrek için abonelik geliri 741 milyon dolar olarak gerçekleşirken, yıldan yıla yüzde 13 veya sabit kur bazında yüzde 15 artış sağlandı. Söz konusu çeyrekteki toplam gelirlerin yüzde 87'sini abonelik gelirleri oluşturdu.
 
Abonelik gelirlerinde artış 
Altyapıya yönelik hizmet ve ürünlerden gelen abonelik gelirleri bu çeyrekte 534 milyon dolara ulaşarak, önceki yılın aynı dönemine oranla Amerikan doları bazında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8, sabit para kur bazındaysa yüzde 9 artış kaydetti. Uygulama geliştirmeye ve gelişmekte olan diğer teknolojilere yönelik abonelik geliri ise bu çeyrekte 207 milyon dolara ulaşarak, Amerikan doları bazında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28, sabit kura göre yüzde 30 yükseldi.
 
Faaliyet Geliri
Bu çeyrekte GAAP -Genel Kabul Gören Muhasebe İlkeleri-dışı faaliyet geliri önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 8 azalarak 109 milyon dolar oldu. Nakit olmayan, hisse bazlı tazminat masrafları, gayri maddi aktiflerin amortizasyonu ve kurumsal kombinasyonlardan kaynaklanan işlem maliyetleriyle ilgili düzeltmelerden sonra, GAAP -Genel Kabul Gören Muhasebe İlkeleri-dışı gelir, üçüncü çeyrekte önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 13 artarak 203 milyon dolar oldu. Üçüncü çeyrekte, GAAP faaliyet marjı yüzde 12,9, GAAP-dışı faaliyet marjı ise yüzde 24,0 olarak gerçekleşti.
 
Net Gelirler
İkinci çeyrek için GAAP-Genel Kabul Gören Muhasebe İlkeleri uyarınca net gelir 94 milyon dolar veya seyreltilmiş hisse başına 0,51 dolar oldu. Geçtiğimiz yılın aynı çeyreğinde net gelir 102 milyon dolar veya seyreltilmiş hisse başına 0,55 dolar olmuştu.
 
Nakit olmayan, hisse bazlı tazminat masrafları, gayri maddi aktiflerin amortismanı ve kurumsal kombinasyonlardan kaynaklanan işlem maliyetleriyle ilgili düzeltmelerden sonra, üçüncü çeyrek GAAP -Genel Kabul Gören Muhasebe İlkeleri dışına göre ayarlanan gelir, 175 milyon dolar veya seyreltilmiş hisse başına 0,96 dolar oldu. Geçtiğimiz yılın aynı çeyreğinde bu rakam 133 milyon dolar veya seyreltilmiş hisse başına 0,73 dolar olmuştu. GAAP dışına göre ayarlanan seyreltilmiş ağırlıklı ortalama hisselerine, değiştirilebilir tahvilden kaynaklanan seyreltmeler dahil edilmemiştir; zira potansiyel herhangi bir seyreltme, bizim değiştirilebilir tahvil “hedge” işlemlerimizle dengelenmektedir.
 
Nakit
Üçüncü çeyrekte GAAP -Genel Kabul Gören Muhasebe İlkeleri ve GAAP dışı işletme faaliyetlerinden gelen nakit akışı, bir önceki yılın aynı dönemindeki GAAP işletme faaliyetlerinden gelen nakit akışına kıyasla yüzde 15 düşüşle 137 milyon dolar oldu. GAAP -Genel Kabul Gören Muhasebe İlkeleri ve GAAP dışı işletme faaliyetlerinden gelen nakit akışı içerisinde üçüncü çeyrekte kurumsal güçbirliği için yapılan yaklaşık 23 milyon dolar değerindeki harcamalar da yer alıyor. 30 Kasım 2018 itibariyle, toplam nakit, nakit eşdeğerleri ve yatırımlar, yaklaşık 13 milyon dolarlık veya yaklaşık 0,1 milyon hisse geri satın alımdan sonra 2,2 milyar dolar oldu. 30 Kasım 2018 itibariyle kalan bakiye mevcut geri alımı onayı kapsamındaki kalan bakiye 737 milyon dolar oldu.
 
Ertelenmiş Gelir
Mali yılın üçüncü çeyreği için şirketin toplam birikmiş işlerinin değeri geçen yıla kıyasla yüzde 20 artışla 2,5 milyar dolar oldu. Döviz kurlarındaki değişikliklerden kaynaklı toplam ertelenmiş gelirin pozitif etkisi geçen yılın aynı dönemine oranla 53 milyon dolar oldu. Sabit kur bazında elde toplan ertelenmiş gelir geçen yıla kıyasla yüzde 23 olacaktı. 
 
Red Hat, bekleyen IBM ile ilgili işlemden ötürü 2019 mali yılı için görünümlerini güncellemeyecek ve 2019 üçüncü çeyrek kurumsal sonuçlarını duyuracağı konferans çağrısı düzenlemeyecek.
 
Red Hat hakkında
Kurumsal açık kaynak yazılım çözümlerinde dünya lideri olan Red Hat, güvenilir ve yüksek performanslı Linux, hibrit bulut, konteyner ve Kubernetes teknolojileri sağlamak için açık kaynak topluluklarından güç alan bir yaklaşımı benimser. Red Hat, müşterilerinin yeni ve mevcut BT uygulamalarını entegre etmelerine, bulut-yerlisi uygulamalarını geliştirmelerine, sektör öncüsü işletim sistemimizde standartlaştırmalarına ve karmaşık ortamlarını otomatikleştirmelerine, korumalarına ve yönetmelerine yardımcı olur. Sunduğu ödüllü destek, eğitim ve danışmanlık hizmetleri, Red Hat'i Fortune 500 listesinde yer alan şirketlerin güvenilir danışmanı yapmaktadır. Bulut sağlayıcıları, sistem entegratörleri, uygulama tedarikçileri ve açık kaynak topluluklarının stratejik bir iş ortağı olan Red Hat, kurumların dijital geleceğe hazırlanmalarına yardımcı olur.
 


  Share  Paylaş
Red Hat
Hakkında
Dünyanın lider Linux sağlayıcısı ve açık kaynak yazılım ürünleri şirketi Red Hat, güvenilir ve yüksek performanslı bulut, Linux, ara katman, depolama ve sanallaştırma teknolojileri için topluluktan güç alan bir yaklaşımı benimser. Aynı zamanda Red Hat ödüllü destek, eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunar. İşletmeler, iş ortakları ve açık kaynak toplulukları arasında bağlantı sağlayan global bir ağ merkezi olarak Red Hat, kaynakları büyüme sağlayacak şekilde konumlandıran yenilikçi teknolojiler oluşturmaya ve müşterileri geleceğin BT dünyasına hazırlamaya yardımcı olur.