Haberler / Qualcomm Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
28.06.2017

Bültene ait dosyalar

Qualcomm'dan gelişmiş parmak izi tarama ve kimlik doğrulama teknolojisi
 
Qualcomm; ekran, kalın cam ve metal üzerinden tarama yapabilme özelliğiyle su altı operasyonlarında, kalp atışı ve kan akışını algılayabilen geliştirilmiş parmak izi tarama ve kimlik doğrulama teknolojisini duyurdu.
 
Qualcomm Incorporated'a (NASDAQ: QCOM) bağlı Qualcomm Technologies; bir önceki Qualcomm® Snapdragon Sense™ ID parmak izi teknolojisine yepyeni bir soluk getiren ve yeni nesil ultrasonik çözümler sunan Qualcomm® Fingerprint Sensors (parmak izi algılayıcıları) teknolojisini, Şangay'daki Mobil Dünya 2017 Kongresi'nde tüm dünyayla paylaştı.
 
Bu en yeni parmak izi teknolojisinin; ekran, cam ve metal sensörler, hareketin yönünü algılama, su altında dahi parmak izi eşleşmesi ve cihazın buna bağlı olarak otomatik uyanması gibi özellikleri bulunuyor. Bu teknoloji aynı zamanda kalp atışı ve kan akışını algılayarak, kullanıcıya mobil kimlik doğrulama alanında üst düzey bir deneyim yaşatma amacıyla piyasaya sürüleceği duyurulan ilk entegre ultrasonik tabanlı mobil çözüm olması anlamında öne çıkıyor.
 
Qualcomm Technologies'in Ürün Yönetiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Seshu Madhavapeddy, “Qualcomm Parmak İzi Sensörlerini hayata geçirmekten dolayı büyük heyecan duyuyoruz. Çünkü bu teknoloji sayesinde hem en gelişmiş form faktörlerini uygulayabileceğiz hem de bundan sonraki tasarımlarımızı eşsiz mobil kimlik doğrulama deneyimleriyle en gelişmiş güvenlik uygulamalarını desteklemek üzere tasarlayabileceğiz.” dedi. Mahhavapeddy sözlerine şöyle devam etti: “Bu sayede orijinal cihaz üreticileri ve operatörler, gerçek anlamda çığır açacak yeni cihazlarla kullanıcılara katma değerli farklı deneyimler sunacak.”
 
Qualcomm Ekrandan Parmak İzi Algılayıcı; OLED (Işık Yayan Organik Diyot) yani düşük enerjili düz ekran teknolojili ekran hafızasından 1200 UM'ye kadar tarama kapasitesine sahip, kayıt ve eşleşme yapabilme özellikleriyle mobil endüstrinin duyurduğu ticari anlamda ilk kez duyurduğu çok fonksiyonlu ultrasonik çözüm olarak kendini gösteriyor.
 
Qualcomm Cam ve Metalden Parmak İzi Algılayıcıları ise 800 UM'ye kadar kapak ve 650 UM'ye kadar da alüminyum tarama yapabilme özellikleriyle bir önceki neslin 400 UM'lik cam ve metal tarama kapasitesine oranla ciddi bir gelişme kaydediyor. 
 
Qualcomm Parmak İzi Algılayıcıları hem Qualcomm® Snapdragon ™ mobil platformlarıyla entegre bir çözüm olarak hem de Snapdragon olmayan diğer platformlarla kullanılabilen bağımsız sensörler olarak kullanılabilecek şekilde tasarlandı.  Qualcomm Cam ve Metalden Parmak İzi Algılayıcıları yakın zamanda duyurulan Snapdragon 660 ve 630 mobil platformlarla uyumlu olacak şekilde geliştirilirken Qualcomm Ekran, Cam ve Metal için Parmak İzi Algılayıcıları, gelecekteki Snapdragon mobil platformlar ve Snapdragon olmayan platformlar da dâhil olmak üzere uyumlu şekilde çalışabilmek üzere tasarlandı.
 
Qualcomm Parmak İzi Algılayıcıları, yeni özellikleriyle önceki nesle kıyasla operatöre ve özgün donanım üreticilerine (OEM) geliştirilmiş tasarımlarla hem ürünleri form faktörleri ile daha kolay ayırt etme hem de tasarımda esnekliğe sahip olma imkânı veriyor.
 
Qualcomm Cam ve Metal Parmak İzi Algılayıcılarının donanım üreticilerine bu ay ulaştırılması bekleniyor. Ürünlerin ticari cihazlarda kullanılmaya başlanmasının tarihi ise 2018 yılının ilk çeyreği olarak tahmin ediliyor. Qualcomm Ekran Parmak İzi Algılayısı'nın ise 2017 yılının son aylarında donanım üreticilerine gitmesi bekleniyor.
 
Qualcomm Technologies Vivo Communication Technology ile birlikte; Qualcomm Ekran ve Metal Parmak İzi Algılayıcılarını, XPlay 6'nın değiştirilmiş sürümlerini kullanarak tanıtacak. Qualcomm Teknolojileri, Qualcomm Cam Parmak İzi Algılayıcılarını ise tanıtım amacıyla tasarlanan bir cihazla gösterecek. Tüm gösterimler Qualcomm Teknoloji'nin MWC Şangay'daki W5.E90 (Salon W5) standında görülebilir.
 
İlgili Kişi:
Eray Coşan
Marjinal Porter Novelli
0212 219 29 71
erayc@marjinal.com.tr
 
Qualcomm Hakkında
Qualcomm'un teknolojileri akıllı telefon devrimine güç veriyor ve milyarlarca insanı birbirine bağlıyor. 3G ve 4G'ye liderlik eden Qualcomm, şimdi de akıllı ve bağlantılı cihazların yeni çağı 5G'ye giden yolda öncülük yapıyor. Ürünlerimiz; otomotiv, programlama, IoT ve sağlık gibi endüstrilerde devrim yaratıyor ve milyonlarca cihazın daha önce hayal dahil edilemeyecek şekilde birbirleri ile bağlantı kurmasını sağlıyor. Qualcomm Incorporated, lisanslama birimi Qualcomm Teknoloji Lisanslama (QTL) ve patent portföyünün büyük bir bölümünü de kapsar. Qualcomm Incorporated'ın iştiraki Qualcomm Technologies, Inc., tüm iştirakleri ile birlikte bütün mühendislik, araştırma, geliştirme faaliyetlerimizi ve içerisinde yarı iletken iş birimimiz QCT'nin yanı sıra mobil, otomotiv, programlama, IoT ve sağlık birimlerimizin de bulunduğu bütün ürün ve servis işlerimizi yürütmektedir. Daha fazla bilgi için Qualcomm'un web, blog, Twitter ve Facebook sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.
 


  Share  Paylaş
Qualcomm
Hakkında
Qualcomm Incorporated (NASDAQ:QCOM), 3G, 4G ve yeni nesil mobil teknolojilerinde dünya lideridir. Qualcomm Incorporated, Qualcomm’un lisanslama birimini, Qualcomm Teknoloji Lisanslama (QTL) ve patent portföyünün büyük bir bölümünü de kapsar. Qualcomm Technologies Inc., Qualcomm Incorporated’a bağlı olup diğer iştirakleri ile birlikte tüm Qualcomm mühendisliği, araştırmaları ve geliştirme faaliyetlerinin yanı sıra yarı-iletkenlere dair işleri kapsayan QCT de dahil olmak üzere tüm ürünlerini ve hizmetlerini de gerçekleştirir. 25 yıldan daha uzun bir süredir, Qualcomm fikirleri ve icatları ile tüm dünyadaki insanları bilgiye, eğlenceye ve birbirlerine yakın olmalarını sağlayarak dijital iletişimin evrimine yön vermiştir. Daha fazla bilgi için Qualcomm’un web sitesi, OnQ blog, Twitter ve Facebook sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.