Haberler / Qualcomm Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
30.05.2017

Bültene ait dosyalar

Qualcomm, konut bağlantısında yeni bir çağ açacak Mesh Ağ Platformu ve Referans Tasarımını duyurdu
 

Qualcomm Technologies'in Mesh ağlar alanındaki liderliği ile geliştirilen bu yeni platform, konutlarda yüksek kalitede deneyimlerin yaşanmasını sağlayacak ses kontrolü, IoT bağlantısı ve taşıtıcı-sınıfı özellikler sunuyor
 
Qualcomm Incorporated'ın (NASDAQ: QCOM) iştiraki Qualcomm Technologies, Inc., orijinal ekipman üreticileri (OEM) ve geniş bant taşıyıcılarının yeni nesil bağlantılı konut deneyimleri sunmasını sağlayacak, benzersiz teknolojilerin bir araya gelmesinden oluşan Mesh Ağ Platformu'nu duyurdu. Qualcomm Mesh Ağ Platformu üzerinde tasarlanacak akıllı konut cihazları, taşıyıcı seviyesinde ağlar için konutların her yerinden güçlü ve kesintisiz bağlantının yanı sıra sesle kontrol, merkezi yönetim ve güvenlik gibi birçok mesh sistem özelliği sunacak. Bu platformu tamamlayan Qualcomm® Mesh Ağ Referans Tasarımı sayesinde ise OEM'ler yeni nesil ağ ürünlerini çok daha hızlı geliştirebilecek.

Qualcomm Technologies Ürün Yönetiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Gopi Sirineni yaptığı açıklamada, “Qualcomm Technologies, konut içi bağlantıyı dönüştüren mesh ağlarının yeni bir kategorisinin ortaya çıkmasına yardımcı oldu. Qualcomm Mesh Ağ Platformu sayesinde konutlardaki bağlantılı servisleri daha da güçlendiren yeni nesil mesh sistemlerini hızlandıracak temeli inşa ediyoruz. Sesli yardım ve IoT radyo entegrasyonu gibi yeni özellikler, sadece tüketicilerin konutlarındaki deneyimlerini dönüştürmekle kalmayacak aynı zamanda taşıyıcı seviyesinde gelişmiş özellikler sunarak müşterilerimizin mesh sistemlerini daha kolay bir şekilde hayata geçirmesine yardımcı olacak.” dedi.

Mesh ağa geçişlere yön veriyor
Qualcomm Mesh Ağ Platformu, günümüzdeki hemen hemen tüm mesh ağ ürünlerinin kullandığı Qualcomm® IPQ40x8/9 ağ çip üzeri sistem üzerine inşa edildi. Qualcomm Mesh Ağ Platformu içerisinde şunlar yer alıyor:
  • Qualcomm® Wi-Fi Kendi Kendini Düzenleyen (SON) özellik seti,  SON özelliklerinin ilk koleksiyonundan biri olarak görev yapıyor. Bu sayede köşeden köşeye Wi-Fi kapsama,  kolay kurulum, neredeyse hiç kullanıcı müdahalesi gerektirmeden otomatik yönetim ve trafik optimizasyonu ve ek güvenlik sunuluyor.
  • Taşıyıcı seviyesi özellikler sayesinde taşıyıcılar, Wi-Fi SON ile geniş bant servislerini güçlendirerek uygulama programlama arabirimleri ile diğer silikon platformlar için SON'ın kolay bir şekilde port edilmesini sağlıyor. Qualcomm Technologies ayrıca uzaktan izleme, teşhis ve analizler yapılabilmesi için bulut tabanlı sistem kontrolü gibi yazılım özellikleri de sunuyor.
  • Entegre ses özellikleri sayesinde ise tüketiciler konuşarak ağlarındaki cihazları kontrol edebiliyor ve bu cihazlar ile etkileşim içerisine girebiliyor. Qualcomm Mesh Ağ Platformu dahili mikrofon ürünleri ve hoparlörleri, ses tanıma yazılımlarının yanı sıra en popüler bulut tabanlı yardımcı uygulamalar için API'leri de destekliyor.
  • Ana taşıyıcı esnekliği, içerisinde 802.11ac, 802.11ad, 802.11ax veya Powerline teknolojilerinin de yer aldığı mesh ağlarının performansını en üst seviyeye çıkaracak bir dizi taşıma seçeneği sunuyor. 
  • Qualcomm® IoT Bağlantı Özellik Seti ağ genelinde Wi-Fi, Bluetooth, CSRmesh™ bağlantı ve 802.15.4-tabanlı teknolojilerin uyumlu ve eşzamanlı olarak çalışmasına yardımcı olurken daha önce duyurusu yapılmış iletişim protokollerini, bulut servislerini ve yazılım framework'lerini de destekliyor. Bu sayede bu platform, farklı bağlantı teknolojileri ve ekosistemleri için evrensel bir çevirici görevi görerek üreticiler, geliştiriciler ve tüketiciler için karmaşıklığı azaltıyor ve fragmentasyon sorunlarını azaltıyor.
  • Qualcomm Mesh Ağ Referans Tasarımı üreticilere modern özelliklere sahip yeni nesil ağ ürünlerini ticarileştirebilmeleri için avantajlı bir yol sunuyor. Bu sayede bağlantı ve kontrol mekanizması ağ içerisine alınarak, OEM'ler, bulut sağlayıcıları ve IoT istemci/cihaz ekosistemi için yeni iş ortaklarının önü açılıyor. 
 
Qualcomm Hakkında
Qualcomm'un teknolojileri akıllı telefon devrimine güç veriyor ve milyarlarca insanı birbirine bağlıyor. 3G ve 4G'ye liderlik eden Qualcomm, şimdi de akıllı ve bağlantılı cihazların yeni çağı 5G'ye giden yolda öncülük yapıyor. Ürünlerimiz; otomotiv, programlama, IoT ve sağlık gibi endüstrilerde devrim yaratıyor ve milyonlarca cihazın daha önce hayal dahil edilemeyecek şekilde birbirleri ile bağlantı kurmasını sağlıyor. Qualcomm Incorporated, lisanslama birimi Qualcomm Teknoloji Lisanslama (QTL) ve patent portföyünün büyük bir bölümünü de kapsar. Qualcomm Incorporated'ın iştiraki Qualcomm Technologies, Inc., tüm iştirakleri ile birlikte bütün mühendislik, araştırma, geliştirme faaliyetlerimizi ve içerisinde yarı iletken iş birimimiz QCT'nin yanı sıra mobil, otomotiv, programlama, IoT ve sağlık birimlerimizin de bulunduğu bütün ürün ve servis işlerimizi yürütmektedir. Daha fazla bilgi için Qualcomm'un web, blog, Twitter ve Facebook sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.
 

 
 
 


  Share  Paylaş
Qualcomm
Hakkında
Qualcomm Incorporated (NASDAQ:QCOM), 3G, 4G ve yeni nesil mobil teknolojilerinde dünya lideridir. Qualcomm Incorporated, Qualcomm’un lisanslama birimini, Qualcomm Teknoloji Lisanslama (QTL) ve patent portföyünün büyük bir bölümünü de kapsar. Qualcomm Technologies Inc., Qualcomm Incorporated’a bağlı olup diğer iştirakleri ile birlikte tüm Qualcomm mühendisliği, araştırmaları ve geliştirme faaliyetlerinin yanı sıra yarı-iletkenlere dair işleri kapsayan QCT de dahil olmak üzere tüm ürünlerini ve hizmetlerini de gerçekleştirir. 25 yıldan daha uzun bir süredir, Qualcomm fikirleri ve icatları ile tüm dünyadaki insanları bilgiye, eğlenceye ve birbirlerine yakın olmalarını sağlayarak dijital iletişimin evrimine yön vermiştir. Daha fazla bilgi için Qualcomm’un web sitesi, OnQ blog, Twitter ve Facebook sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.