Haberler / Qualcomm Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
24.02.2017

Bültene ait dosyalar

Qualcomm, ikinci nesil Gigabit LTE Modem ile bağlantı alanında liderliğini güçlendirdi
 
1.2Gbps'ye varan indirme hızı sunan LTE Kategori 18 desteğine sahip dünyanın ilk çip seti Snapdragon X20 LTE Modem, 5G'nin önünü açıyor
 
Qualcomm Incorporated (NASDAQ: QCOM) iştiraki Qualcomm Technologies'in yedinci nesil çok modlu LTE modem ve ikinci nesil Gigabit LTE olan ve modern 10nm FinFET işlem teknolojisi üzerine inşa edilmiş Qualcomm® Snapdragon™ X20 LTE çip setin örnek üretimine başladığını duyurdu. Modem ve yeni Snapdragon X20 LTE alıcı-verici endüstrideki birçok ilke de sahip. Bu çip set, 1.2 Gbps'ye varan indirme hızı sunan fiber benzeri LTE Kategori 18 ile bir önceki nesle göre indirme hızlarını yüzde 20 arttırıyor. Ayrıca, lisanslı ve lisansız FDD ve TDD radyo frekansları genelinde 5x20 MHz'ye varan aşağı yönlü Taşıyıcı Birleştirme (CA) desteğinin yanı sıra üç kümelenmiş LTE taşıyıcıya kadar 4x4 MIMO desteği sunuyor. Bunlara ek olarak bu çip set Çift SIM Çift VoLTE (DSDV) kapasitesine sahip ilk Snapdragon LTE modem olma özelliğini de taşıyor. Snapdragon X20 LTE modemin bu modern özellikleri, LTE verilerini eş zamanlı olarak 12'ye kadar boyutsal yayın alan ticari amaçlı ilk tek-çip RF alıcı-vericisini de duyurdu. Önde gelen bazı OEM'ler ve operatörler, dünya genelinde Gigabit LTE cihaz ve ağları piyasaya sürerken Snapdragon X20 LTE modemin gelişi mobil ekosistem genelinde yeni bağlantı deneyimlerine yön verecek.
 
Snapdragon X20 LTE modem, Taşıyıcı Birleştirme ve 4x4 MIMO kullanarak üst hızları Gigabit LTE hızlarına ulaştırıyor. Bu özellikler sayesinde Snapdragon X20 LTE modem 12 benzersiz yayın verisini üç 20 MHz toplayıcı üzerinden eş zamanlı alabiliyor. Her bir aşağı yönlü yayında, Snapdragon X20 LTE modemin 256-QAM desteği üst veri çıkışını ~100Mbps'ye kadar çıkarıyor. Yukarı yönde ise 2x20MHz taşıyıcı birleştirme artı 64-QAM 150Mbps'ye varan hızları mümkün kılıyor.
 
Snapdragon X20 LTE ayrıca daha gelişmiş çift SIM fonksiyonuna sahip olup kullanıcılara cihazlarındaki her iki SIM üzerinden de Ultra HD Ses ve diğer IMS tabanlı servisleri sağlayan DSDV destekli ilk Snapdragon LTE modem. Yukarıda bahsedilen gelişmiş bağlantı özelliklerine ek olarak Snapdragon X20 LTE modem, 40 hücresel frekans bandı (ABD kamu güvenliği bandı 14 ve 600 MHz bant desteği de dahil), 1000 taşıyıcı birleştirme, LTE Yayın, LTE Üzeri Ses (VoLTE) üzerinden EVS kodlayıcıyla Ultra HD ses kalitesi ve 3G ve 2G için tek radyo ses araması destekleri ile tüm önde gelen hücresel teknolojileri (LTE FDD, LTE TDD, WCDMA, TD-SCDMA, EV-DO, CDMA 1x ve GSM/EDGE) içerecek şekilde Snapdragon All Mode desteği sunuyor.     
 
Tüm bunların yanı sıra, Snapdragon X20 lisansız spektrum içerisindeki LTE için global standart olan LTE modem Lisanslı Yardımcı Erişim (LAA) desteğine de sahip. Operatörlerin Gigabit LTE servislerini 10 MHz lisanslı spektrumunda sunmalarına imkan verdiği için 5xCA ve LAA destekleri oldukça önemli. Bu sayede dünya genelinde Gigabit LTE servisi sunabilecek operatör sayısı da ciddi seviyede artacak. Ek olarak, Snapdragon X20 LTE modem ABD'de Vatandaşlar için Geniş Bant Radyo Servisi (CBRS) olarak adlandırılan 3.5GHz paylaşımlı spektrum desteği de sağlayarak özel LTE tabanlı ağlar gibi yeni servislerin sunulmasına imkan veriyor. Bu modem mevcut mobil operatörlerin daha fazla spektrum sağlayarak Gigabit LTE sunmasını da mümkün hele getiriyor. Gigabit LTE daha zengin içerik, yeni bağlantı deneyimleri, uygulamalar ve kullanım modelleri sunarak 4G devriminde yeni sayfa açarken aynı zamanda 5G mobil deneyimin de temelini oluşturuyor. 5G çok modlu cihazların desteklemesi ile bu teknoloji, 5G ağlar için geniş ve ultra yüksek hızlı kapsama alanları da sağlayabiliyor. Bu sayede uygulama geliştiricileri, mobil cihazlar için daha geniş ve kesintisiz Gigabit bağlantından faydalanarak yeni nesil uygulama, servis ve kullanıcı deneyimleri geliştirebilir.
 
LTE üzerinden fiber benzeri kablosuz internet hızlarını destekleyen Snapdragon X20 LTE modem, orijinal ekipman üreticilerinin (OEM) doğrudan müşteriler için derin 360-derece video ve sanal gerçeklik, bağlantılı bulut bilişim, zengin eğlence ve anlık uygulama gibi yeni nesil bağlantı deneyimleri sunmasına imkan veriyor. Cihaz ve ağlarda Gigabit LTE'nin devasa ölçekte yaygınlaşması ile hem OEM'ler hem de operatörler gelişmiş ağ kapasitesinden ve spektral verimlilikten faydalanacak ve böylelikle kullanıcılara üstün bağlantı deneyimleri sunacak.
 
Qualcomm Technologies Ürün Yönetiminden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Serge Willenegger konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Snapdragon X20 LTE modem, Qualcomm'un bağlantı alanındaki liderliğini ve dünya genelinde Gigabit LTE'nin hayata geçirilmesinde yaptığı öncülüğü güçlendiren son örnek. Bu sayede 5G mobil servislerin dünya genelinde başarılı bir şekilde uygulanması için temelleri atıyoruz. Snapdragon X20 LTE modemin dünya genelinde Gigabit LTE'nin yaygınlaşmasını hızlandıracağına ve kullanıcıların böylece daha fazla hızdan faydalanarak mobil hayat tarzlarını geliştireceğine inanıyoruz.”
 
Qualcomm, Snapdragon X20 LTE modem kullanan ilk ticari cihazların 2018 yılının ilk yarısında müşterilere sunulması bekleniyor.
 
İlgili Kişi:
Eray Coşan
Marjinal Porter Novelli
0212 219 29 71
erayc@marjinal.com.tr
 
Qualcomm Hakkında
Qualcomm'un teknolojileri akıllı telefon devrimine güç veriyor ve milyarlarca insanı birbirine bağlıyor. 3G ve 4G'ye liderlik eden Qualcomm, şimdi de akıllı ve bağlantılı cihazların yeni çağı 5G'ye giden yolda öncülük yapıyor. Ürünlerimiz; otomotiv, programlama, IoT ve sağlık gibi endüstrilerde devrim yaratıyor ve milyonlarca cihazın daha önce hayal dahil edilemeyecek şekilde birbirleri ile bağlantı kurmasını sağlıyor. Qualcomm Incorporated, lisanslama birimi Qualcomm Teknoloji Lisanslama (QTL) ve patent portföyünün büyük bir bölümünü de kapsar. Qualcomm Incorporated'ın iştiraki Qualcomm Technologies, Inc., tüm iştirakleri ile birlikte bütün mühendislik, araştırma, geliştirme faaliyetlerimizi ve içerisinde yarı iletken iş birimimiz QCT'nin yanı sıra mobil, otomotiv, programlama, IoT ve sağlık birimlerimizin de bulunduğu bütün ürün ve servis işlerimizi yürütmektedir. Daha fazla bilgi için Qualcomm'un web, blog, Twitter ve Facebook sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

 


  Share  Paylaş
Qualcomm
Hakkında
Qualcomm Incorporated (NASDAQ:QCOM), 3G, 4G ve yeni nesil mobil teknolojilerinde dünya lideridir. Qualcomm Incorporated, Qualcomm’un lisanslama birimini, Qualcomm Teknoloji Lisanslama (QTL) ve patent portföyünün büyük bir bölümünü de kapsar. Qualcomm Technologies Inc., Qualcomm Incorporated’a bağlı olup diğer iştirakleri ile birlikte tüm Qualcomm mühendisliği, araştırmaları ve geliştirme faaliyetlerinin yanı sıra yarı-iletkenlere dair işleri kapsayan QCT de dahil olmak üzere tüm ürünlerini ve hizmetlerini de gerçekleştirir. 25 yıldan daha uzun bir süredir, Qualcomm fikirleri ve icatları ile tüm dünyadaki insanları bilgiye, eğlenceye ve birbirlerine yakın olmalarını sağlayarak dijital iletişimin evrimine yön vermiştir. Daha fazla bilgi için Qualcomm’un web sitesi, OnQ blog, Twitter ve Facebook sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.