Haberler / Qualcomm Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
12.04.2017

Bültene ait dosyalar

Qualcomm, Apple'a karşı dava açtı
 
Şirket, dava başvurusunda Apple'ın iPhone'a güç veren Qualcomm'un temel teknolojilerinin değerini düşürmeye çalıştığını belirtiyor.
 
SAN DIEGO — 11 Nisan 2017 — Qualcomm Incorporated (NASDAQ: QCOM), Ocak ayında ABD'nin California Güney Bölgesi Mahkemesi'nde kendisine dava açan Apple'a, karşı dava açtı. Qualcomm'un başvurusunda şirketin icat ettiği, katkıda bulunduğu ve lisans programıyla endüstriyle paylaştığı teknolojilerin detayları yer alıyor. Başvuruda ayrıca Apple'ın Qualcomm'un 3G ve 4G standart temel patenleri için adil, makul ve ayrım yapmayan şartlar çerçevesinde lisanslanması konusunda iyi niyetli görüşmelere katılmaktan kaçındığına da yer veriliyor. Başvuruda ayrıca:
 
  • Apple'ın, Qualcomm ile anlaşmaları ihlal ettiği, görüşmeler ve anlaşmaları yanlış nitelendirdiği;
  • Apple'ın, Qualcomm'un Apple için iPhone ve iPad üreten Qualcomm lisans sahipleriyle yaptığı uzun süreli anlaşmalara müdahale ettiği;
  • Apple'ın, gerçekleri saptırarak ve yanlış açıklamalar yaparak, düzenleyici kuruluşları Qualcomm'un dünya genelindeki ticari faaliyetlerine karşı saldırı yapmaya teşvik ettiği,
  • Apple'ın, iPhone 7'de kullandığı Qualcomm'un modem çiplerinin tam performansını kullanmadığı, Qualcomm modem bulunan iPhone'lar ile rakip tedarikçinin modemlerini kullanan iPhone'lar arasında performans farklılıklarını çarpıttığı; 
  • Apple'ın, Qualcomm'un güç verdiği iPhone'ların üstün performansı hakkında herkese açık karşılaştırmalar yapmaması için şirketi tehdit ettiği belirtiliyor.
 
Qualcomm Başkan Vekili ve Baş Hukuk Müşaviri Don Rosenberg konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Qualcomm, dünya genelinde mobil ekosistemi mümkün hale getiren, çığır açıcı mobil teknolojiler icat eden ve geliştiren bir dünya lideri. Bugün Qualcomm'un patentli teknolojileri mobil cihazlara değer katan temel etkenler. Otuz yılı aşkın bir süredir aralarında Apple'ın iPhone ve iPad cihazlarını üreten Asya'daki şirketler de olmak üzere neredeyse tarihteki bütün cep telefon üreticileri ile yaptığımız yüzlerce lisans anlaşması ve görüşmesi, inovasyonlarımızın değerini kanıtlıyor. Apple, on yılı aşkın bir süredir mobil teknolojilerin faydalarını popüler ürün ve servisleriyle tüketicilere sunarak önemli bir rol oynadı. Ancak Apple, akıllı telefon gelirlerinin yüzde 90'ından fazlasını oluşturan ve kendisini dünyanın en karlı şirketi yapan iPhone'un inanılmaz ayrıcalığını Qualcomm'un temel hücresel teknolojilerini kullanmadan inşa edemezdi. Şimdi, on yıllık tarihi büyüme ardından Apple, bu teknolojilerin bilinen ve devam eden değerini kabul etmeyi reddediyor. Şirket, Qualcomm'a karşı global bir saldırı başlatmış ve devasa pazar gücünü kullanarak Qualcomm'u adil ve mantıklı olmayan lisans şartlarına zorlamaya çalışmıştır. İş modelimizi savunmaya ve endüstriye yaptığımız teknolojik katkılarımız için adil değeri almaya kesinlikle kararlıyız.”
 
İlgili Kişi:
Eray Coşan
Marjinal Porter Novelli
0212 219 29 71
erayc@marjinal.com.tr
 
Qualcomm Hakkında
Qualcomm'un teknolojileri akıllı telefon devrimine güç veriyor ve milyarlarca insanı birbirine bağlıyor. 3G ve 4G'ye liderlik eden Qualcomm, şimdi de akıllı ve bağlantılı cihazların yeni çağı 5G'ye giden yolda öncülük yapıyor. Ürünlerimiz; otomotiv, programlama, IoT ve sağlık gibi endüstrilerde devrim yaratıyor ve milyonlarca cihazın daha önce hayal dahil edilemeyecek şekilde birbirleri ile bağlantı kurmasını sağlıyor. Qualcomm Incorporated, lisanslama birimi Qualcomm Teknoloji Lisanslama (QTL) ve patent portföyünün büyük bir bölümünü de kapsar. Qualcomm Incorporated'ın iştiraki Qualcomm Technologies, Inc., tüm iştirakleri ile birlikte bütün mühendislik, araştırma, geliştirme faaliyetlerimizi ve içerisinde yarı iletken iş birimimiz QCT'nin yanı sıra mobil, otomotiv, programlama, IoT ve sağlık birimlerimizin de bulunduğu bütün ürün ve servis işlerimizi yürütmektedir. Daha fazla bilgi için Qualcomm'un web, blog, Twitter ve Facebook sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.  

 
 


  Share  Paylaş
Qualcomm
Hakkında
Qualcomm Incorporated (NASDAQ:QCOM), 3G, 4G ve yeni nesil mobil teknolojilerinde dünya lideridir. Qualcomm Incorporated, Qualcomm’un lisanslama birimini, Qualcomm Teknoloji Lisanslama (QTL) ve patent portföyünün büyük bir bölümünü de kapsar. Qualcomm Technologies Inc., Qualcomm Incorporated’a bağlı olup diğer iştirakleri ile birlikte tüm Qualcomm mühendisliği, araştırmaları ve geliştirme faaliyetlerinin yanı sıra yarı-iletkenlere dair işleri kapsayan QCT de dahil olmak üzere tüm ürünlerini ve hizmetlerini de gerçekleştirir. 25 yıldan daha uzun bir süredir, Qualcomm fikirleri ve icatları ile tüm dünyadaki insanları bilgiye, eğlenceye ve birbirlerine yakın olmalarını sağlayarak dijital iletişimin evrimine yön vermiştir. Daha fazla bilgi için Qualcomm’un web sitesi, OnQ blog, Twitter ve Facebook sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.