Haberler / Qualcomm Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
14.12.2016

Bültene ait dosyalar

Qualcomm, Android Things OS için Google ile işbirliği yapacak
 
Qualcomm; hızlı, ölçeklenebilir, güvenlik odaklı IoT geliştirmelerini mümkün hale getirecek Android Things işletim sistemi için Google ile işbirliğine gidiyor. Bu sayede Android ve Qualcomm® Snapdragon™ alanındaki deneyimlerini kullanabilecek olan geliştiriciler, nesnelerin interneti ile ilgili çözümleri daha hızlı geliştirebilecek.
 
Qualcomm Incorporated (NASDAQ: QCOM), iştiraki Qualcomm Technologies'in yeni Android Things işletim sistemine (OS) Qualcomm® Snapdragon™ işlemcileri ile destek vermek için Google ile işbirliği yapacağını duyurdu. Android Things, Android'in nesnelerin interneti (IoT) için tasarlanmış dikey işletim sistemi versiyonu. Snapdragon işlemciler ve Android alanındaki deneyimlerin bir araya gelmesi sayesinde hem tüketiciler hem de endüstriyel uygulamalar için tasarlanmış birçok bağlantılı cihazın geliştirilmesi desteklenecek. Böylece çok sayıda geliştiricinin IoT fırsatlarından faydalanması mümkün hale gelecek.
 
IoT cihazlarının tasarımı kompleks bir çalışma. Bunun da nedeni geliştiricilerin sensör, veri işleme ve depolama, gelişmiş multimedya ve kullanıcı arayüzü, güvenlik, bulut entegrasyonu, cihaz yönetimi gibi birçok bağlantı teknolojisini bir araya getirmek ve kablosuz güncellemeler ve hizmetler sunmak zorunda olmaları. Bu durum özellikle dünya standartlarında uygulamalar geliştirmek için gerekli olan uyumlu bir ortamdan, yazılım araçlarından ve destekten yoksun, parçalanmış OS ekosistemlerinde daha da zorlayıcı olabiliyor.  
 
Qualcomm Technologies ve Google, bu sorunların üstesinden gelebilecek benzersiz konumlara sahip. Qualcomm'a göre Snapdragon işlemcilerin güç vereceği Android Things, geliştiricilere benzer bağlantı ortamları sağlayacak. Bunlar içerisinde ölçeklenebilir, uygun maliyetli ve güvenlik odaklı IoT çözümlerinin hızla geliştirilmesini mümkün hale getirecek hücresel, Wi-Fi® ve Bluetooth® teknolojileri; geniş yelpazedeki sensör desteği; kamera, grafik, multimedya ve zengin UI özellikler; donanım tabanlı güvenlik; Google hizmetleri ve bulut entegrasyonu; test ve optimizasyon araçları yer alıyor.  
 
Qualcomm Technologies'in İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Jeffery Torrance konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “İlk Android telefonun piyasaya sürülmesinden bu yana Qualcomm Technologies ve Google; mobilde, giyilebilir cihazlarda ve IoT'ta geliştiriciler için heyecan verici yeni fırsatlar yaratmak adına yakın bir işbirliği içerisinde bulunuyor. Android ekosistemini genişletecek bu yeni girişimde Google ile birlikte çalışacak olmaktan mutluluk duyuyoruz. Geliştiricilerin, Android Things ve Snapdragon işlemcilerin güçlerini kullanarak birçok yeni ve heyecan verici IoT ürünü geliştirmelerini bekliyoruz.” dedi.
 
Şu an Developer Preview olarak yayınlanan Android Things'in Snapdragon işlemciler ile çalışacak şekilde önümüzdeki yıl daha geniş kitleler için yayınlanması bekleniyor.
 
İlgili Kişi:
Eray Coşan
Marjinal Porter Novelli
0212 219 29 71
erayc@marjinal.com.tr
 
Qualcomm Hakkında
Qualcomm'un teknolojileri akıllı telefon devrimine güç veriyor ve milyarlarca insanı birbirine bağlıyor. 3G ve 4G'ye liderlik eden Qualcomm, şimdi de akıllı ve bağlantılı cihazların yeni çağı 5G'ye giden yolda öncülük yapıyor. Ürünlerimiz; otomotiv, programlama, IoT ve sağlık gibi endüstrilerde devrim yaratıyor ve milyonlarca cihazın daha önce hayal dahil edilemeyecek şekilde birbirleri ile bağlantı kurmasını sağlıyor. Qualcomm Incorporated, lisanslama birimi Qualcomm Teknoloji Lisanslama (QTL) ve patent portföyünün büyük bir bölümünü de kapsar. Qualcomm Incorporated'ın iştiraki Qualcomm Technologies, Inc., tüm iştirakleri ile birlikte bütün mühendislik, araştırma, geliştirme faaliyetlerimizi ve içerisinde yarı iletken iş birimimiz QCT'nin yanı sıra mobil, otomotiv, programlama, IoT ve sağlık birimlerimizin de bulunduğu bütün ürün ve servis işlerimizi yürütmektedir. Daha fazla bilgi için Qualcomm'un web, blog, Twitter ve Facebook sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.
 
 
 


  Share  Paylaş
Qualcomm
Hakkında
Qualcomm Incorporated (NASDAQ:QCOM), 3G, 4G ve yeni nesil mobil teknolojilerinde dünya lideridir. Qualcomm Incorporated, Qualcomm’un lisanslama birimini, Qualcomm Teknoloji Lisanslama (QTL) ve patent portföyünün büyük bir bölümünü de kapsar. Qualcomm Technologies Inc., Qualcomm Incorporated’a bağlı olup diğer iştirakleri ile birlikte tüm Qualcomm mühendisliği, araştırmaları ve geliştirme faaliyetlerinin yanı sıra yarı-iletkenlere dair işleri kapsayan QCT de dahil olmak üzere tüm ürünlerini ve hizmetlerini de gerçekleştirir. 25 yıldan daha uzun bir süredir, Qualcomm fikirleri ve icatları ile tüm dünyadaki insanları bilgiye, eğlenceye ve birbirlerine yakın olmalarını sağlayarak dijital iletişimin evrimine yön vermiştir. Daha fazla bilgi için Qualcomm’un web sitesi, OnQ blog, Twitter ve Facebook sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.