Haberler / Qualcomm Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
13.03.2017

Bültene ait dosyalar

Qualcomm, 10nm Qualcomm Centriq 2400 Platformu için Microsoft ile işbirliğine gitti
 

Qualcomm Centriq 2400 sunucu çözümlerinin güç verdiği Microsoft Azure bulut platformu üzerinde çalışan bulut iş yüklerini mümkün hale getirmeyi amaçlayan QDT, sunuculara özel, gelişmiş 10 nanometre Qualcomm Centriq 2400 platformunu tanıttı.
 
Açık İşlem Projesi (OCP) Zirvesi 2017'de, Qualcomm Incorporated (NASDAQ: QCOM), iştiraki Qualcomm Datacenter Technologies, Inc., (QDT) aracılığıyla 10 nanometre Qualcomm Centriq™ 2400 platformu üzerinden sunduğu yeni nesil bulut servislerini hızlandırmak için Microsoft ile işbirliğine gittiğini duyurdu. Bu işbirliği; yeni nesil birçok donanım, yazılım ve sistemleri kapsayacak.
 
Qualcomm Centriq 2400 sunucu çözümlerinin güç verdiği Microsoft Azure bulut platformu üzerinde çalışan, çeşitli bulut iş yüklerini mümkün hale getirmeyi amaçlayan QDT, OCP'de sunuculara özel, gelişmiş 10 nanometre Qualcomm Centriq 2400 platformunu tanıttı. Qualcomm Centriq 2400 Açık İşlem Anakart sunucu özellikleri, Microsoft'un Olimpos Projesi'nin en son versiyonu üzerine inşa edildi. Ayrıca QDT, Microsoft'un şirketi içi kullanım için geliştirdiği ve Qualcomm Centriq 2400 işlemcisinin güç verdiği Windows Server ilk herkese açık demosunu da gerçekleştirdi. 
 
QDT, ARM tabanlı sunucu üzerinde Microsoft ile birkaç yıldır birlikte çalışıyor ve Microsoft'ta yerinde mühendislik yaparak Microsoft ile birlikte Qualcomm Centriq 2400 tabanlı veri merkezlerinde şirket içi kullanım için Windows Server'ın ortak şekilde optimizasyonu için çalışıyor. QDT'nin OCP'deki tanıtımları, iki şirketin veri merkezlerinde ARM kullanımının yaygınlaştırılması için yaptıkları çok yönlü, çok seviyeli çalışmalarının da bir sonucu. Bu çalışmalar; devre kartı geliştirilmesini, yazılımları, işletim sistemini, derleyici ve araçlar ile  CoreCLR'yi kapsıyor.
 
Qualcomm Centriq 2400 Açık İşlem Anakartı QDT'nin en son duyurduğu 10nm, 48-çekirdekli sunucu işlemcisi ile bir araya gelerek hafıza, ağ ve çevre birimleri için geliştirilmiş arayüzlerle OCP topluluğunun en yaygın bulut işlem iş yükleri için ARM tabanlı sunuculara erişmesini ve geliştirmeler yapmasını sağlıyor.
 
Standart 1U sunucu sistemine uyan bu kart, sistem satıcılarına inovasyon yapmaları, veri merkezi iş yüklerinde yoğun işlemler için tasarımlar geliştirmesi için esneklik sunuyor. İşlem hızlandırıcıları, multi-host NIC'ler ve NVMe gibi gelişmiş depolama teknolojileriyle birlikte çalışarak özel iş yükleri için performansı optimize ediyor.
 
Qualcomm Datacenter Technologies Ürün Yönetiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ram Peddibhotla yaptığı açıklamada, “QDT dünyanın ilk 10nm sunucu platformunu sunarak veri merkezlerinde inovasyonu hızlandırıyor. Microsoft ile yaptığımız işbirliği ve OCP topluluğuna yaptığımız katkı, Qualcomm Centriq 2400 gibi inovasyonların yapılmasını ve veri merkezlerinde hızla kullanılmasını mümkün hale getiriyor. Microsoft ve endüstrinin önde gelen diğer ortakları ile işbirliğimiz, sistem tasarımını demokratikleştiriyor ve geniş tabanlı ARM sunucu ekosistemini mümkün kılıyor.” dedi.
 
Microsoft'tan Microsoft Azure Mühendisi Dr. Leendert van Doorn ise açıklamasında şunları söyledi: “Microsoft ve QDT, yarının veri merkezlerini şekillendirme potansiyeline sahip sunucu hızlandırmasına ve hafıza teknolojilerine hitap eden geleceğe dönük bir işbirliği yapıyor. Microsoft'un iç kullanımı için Windows Server ve Qualcomm Centriq 2400 Açık İşlem Anakartı sunucu şartları konusunda yaptığımız ortak çalışma, Microsoft'un Olimpos Projesi ile de uyumlu olup QDT-tabanlı sunucu platformları üzerinde bulut servislerimizi sunma yönünde atılmış önemli bir adımdır.”
 
Bu ekosistemi destekleyen bir işaret olarak QDT ayrıca Açık İşlem Projesi Vakfı'nın altın üyesi olduğunu da duyurdu. Qualcomm Centriq 2400 anakartının OCP'ye katkısı sadece açık donanım inovasyonu açısından değil aynı zamanda teknoloji ortaklarının veri merkezlerinde ARM ekosistemini mümkün kılacak kurumsal seviyede OS, yazılım, ortak işlemciler, bağlantılar, Java ve diğer teknolojiler geliştirmesini mümkün kılması açısından da önem taşıyor. QDT, pazarın hazır olması ve yazılımlar için aralarında Red Hat, Canonical, Mellanox, Xilinx ve AMI gibi şirketlerin de olduğu önde gelen şirketlerle çalışmaya devam ediyor.
 
The Qualcomm Centriq 2400 Açık İşlem Anakartı, 8 – 9 Mart'ta Kaliforniya'nın Santa Clara şehrindeki OCP ABD Zirvesi'nde bulunan Microsoft'un A4 standında ve Mellanox'un C-23 standında sergilenecek.
 
İlgili Kişi:
Eray Coşan
Marjinal Porter Novelli
0212 219 29 71
erayc@marjinal.com.tr
 
Qualcomm Hakkında
Qualcomm'un teknolojileri akıllı telefon devrimine güç veriyor ve milyarlarca insanı birbirine bağlıyor. 3G ve 4G'ye liderlik eden Qualcomm, şimdi de akıllı ve bağlantılı cihazların yeni çağı 5G'ye giden yolda öncülük yapıyor. Ürünlerimiz; otomotiv, programlama, IoT ve sağlık gibi endüstrilerde devrim yaratıyor ve milyonlarca cihazın daha önce hayal dahil edilemeyecek şekilde birbirleri ile bağlantı kurmasını sağlıyor. Qualcomm Incorporated, lisanslama birimi Qualcomm Teknoloji Lisanslama (QTL) ve patent portföyünün büyük bir bölümünü de kapsar. Qualcomm Incorporated'ın iştiraki Qualcomm Technologies, Inc., tüm iştirakleri ile birlikte bütün mühendislik, araştırma, geliştirme faaliyetlerimizi ve içerisinde yarı iletken iş birimimiz QCT'nin yanı sıra mobil, otomotiv, programlama, IoT ve sağlık birimlerimizin de bulunduğu bütün ürün ve servis işlerimizi yürütmektedir. Daha fazla bilgi için Qualcomm'un web, blog, Twitter ve Facebook sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.
 
 

 


  Share  Paylaş
Qualcomm
Hakkında
Qualcomm Incorporated (NASDAQ:QCOM), 3G, 4G ve yeni nesil mobil teknolojilerinde dünya lideridir. Qualcomm Incorporated, Qualcomm’un lisanslama birimini, Qualcomm Teknoloji Lisanslama (QTL) ve patent portföyünün büyük bir bölümünü de kapsar. Qualcomm Technologies Inc., Qualcomm Incorporated’a bağlı olup diğer iştirakleri ile birlikte tüm Qualcomm mühendisliği, araştırmaları ve geliştirme faaliyetlerinin yanı sıra yarı-iletkenlere dair işleri kapsayan QCT de dahil olmak üzere tüm ürünlerini ve hizmetlerini de gerçekleştirir. 25 yıldan daha uzun bir süredir, Qualcomm fikirleri ve icatları ile tüm dünyadaki insanları bilgiye, eğlenceye ve birbirlerine yakın olmalarını sağlayarak dijital iletişimin evrimine yön vermiştir. Daha fazla bilgi için Qualcomm’un web sitesi, OnQ blog, Twitter ve Facebook sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.