Haberler / Proline Bilişim Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
25.10.2017

Bültene ait dosyalar

Proline Ventures'tan akıllı şehir startuplarına
Çekya'da kuluçka fırsatı!


Akıllı şehirler alanında teknoloji üreten ve yüksek teknolojiyi odağına almış startuplara yatırım yapmak üzere kurulan Proline Ventures ile Çekya'nın önde gelen startup hızlandırıcısı JIC arasında geçtiğimiz sene imzalanan anlaşma bu yıl da devam ediyor. Bu kapsamda Proline Ventures, JIC STARCUBE startup yarışmasını kazanacak akıllı şehirler alanında faaliyet gösteren Türk startuplarına yatırım fırsatı sunacak.
 
2016 yılı Kasım ayında “Akıllı Şehirler” alanında teknoloji üreten startuplara destek vererek bu alandaki projeleri uluslararası arenaya taşıyabilme hedefiyle kurulan Proline Ventures ile Çekya'nın önde gelen kuluçka merkezi JIC (Güney Moravya İnovasyon Merkezi) arasındaki iş birliği ikinci yılında da startuplara destek olmaya devam ediyor. Sadece “Akıllı Şehirler” alanında faaliyet gösteren startuplara odaklanan Proline Ventures, bu çerçevede ağırlıklı olarak donanım ve yazılımın entegre olduğu ürünleri takip ediyor.
 
Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen iş birliği ile her iki taraf; startupların desteklenmesi, girişimcilerin eğitilmesi ve akıllı şehirler alanındaki projelere yatırım yapılması gibi alanlarda stratejik iş birliği ve karşılıklı bilgi alışverişi konularında anlaşmışlardı. Bu çerçevede Türkiye ve Çekya startupları arasında iş birliklerinin kurulmasına yardım edilirken, aynı zamanda her iki taraf özellikle akıllı şehirler alanındaki startup ekosisteminin geliştirilmesi amacıyla ülkelerinde birbirlerini temsil ediyor.
 
İş birliği çerçevesinde JIC İnovasyon Merkezi'nde yer alan akıllı şehirler startuplarına yatırım fırsatlarını değerlendiren Proline Ventures, bu startuplara iş hacimlerini ve pazarlarını genişletebilmeleri için Türkiye, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Asya'da destek vermeye devam edecek.
 
JIC STARCUBE yarışmasını kazanacak Türk startuplara Proline Ventures'tan destek
Proline Ventures; Çekya startuplarına destek vermenin yanı sıra aynı zamanda JIC'nin her yıl düzenlediği JIC STARCUBE yarışmasına Türkiye'den katılarak programa alınmaya hak kazanan akıllı şehirler alanında faaliyet gösteren Türk startuplarından seçmiş olduklarına kendisinin geliştirdiği mentorluk, koçluk, danışmanlık, eğitim ve iş ağı geliştirme desteklerinin tamamının tek bir noktadan verildiği “SmartMix” yatırım modeli ile destek verecek.
 
Her yıl düzenlenen JIC STARCUBE startup yarışması bu yıl; Donanım, Nesnelerin İnterneti ve Bilgi-İletişim Teknolojileri Güvenliği konularında aktif, erken aşamada olan startuplara destek olmayı hedefliyor. JIC STARCUBE kazananları 2 aylık atölye çalışması ve mentorluk desteğine de hak kazanacaklar.
 
En geç 31 Ekim'e kadar başvuruların tamamlanacağı yarışmada; Proline Ventures, startuplara başta Türkiye olmak üzere uluslararası alanda pazar paylarını genişletebilmeleri için strateji, iş geliştirme, Ar-Ge, ürün yönetimi ve pazarlama&satış alanlarında destek vermeyi sürdürecek.
 
Yarışmayla ilgili detaylı bilgi ve başvuru için: https://www.jic.cz/en/starcube/
 
 
İlgili Kişi:      
Nevra Çankaya
Marjinal Porter Novelli                 
0212 219 29 71
nevrac@marjinal.com.tr
 
Proline Ventures hakkında
Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Asya odaklı, Ar-Ge ve Entegrasyon kabiliyetine sahip Türk Teknoloji Şirketi Proline tarafından Kasım 2016 tarihinde kurulan Proline Ventures bir girişim platformu olup, odağında akıllı şehirler alanında ürünler geliştiren startuplar yer almaktadır. Sadece “Akıllı Şehirler” alanındaki startupların ihtiyaçlarını karşılayan ve kendi geliştirdiği “SmartMix” modeli ile yatırım yapan Türkiye'nin ilk ve tek girişim platformu olan Proline Ventures; kendisinin geliştirdiği mentorluk, koçluk, danışmanlık, eğitim ve iş ağı geliştirme desteklerinin tamamının tek bir noktadan verildiği bu model ile sektörde farklılaşıyor. Başta startuplar olmak üzere üniversiteler, teknoloji transfer ofisleri, yatırımcı ağları, kuluçka merkezleri ve hızlandırma programları ile yakın iş birliği yapan Proline Ventures, aynı zamanda yurt dışı iş birlikleriyle de akıllı şehirler alanında ürünler geliştiren startupları uluslararası sahneye çıkarıyor. http://www.prolineventures.com/
 
 
 JIC hakkında (Güney Moravya İnovasyon Merkezi)
JIC (Güney Moravya İnovasyon Merkezi), insanları dünyayı değiştiren şirketleri kurmaları ve geliştirmeleri için destekliyor. Her yıl inovatif fikirler ile ilham veren girişimcilerden hızla büyüyen startup ve köklü teknoloji şirketlerine kadar yüzün üzerinde şirket JIC'in sunduğu hizmetleri kullanmaktadır. JIC'in programlarına dahil olan startup şirketleri, 1.400'den fazla istihdam ve yüzlerce hizmet yarattı. Sahip olduğu 13 yılı aşkın deneyimi ile JIC, araştırmacılar ile şirketler arasında 360'a yakın işbirliğinin yapılmasında katkıda bulundu. Bu ve diğer faaliyetleri ile JIC, Güney Moravya'nın rekabetçiliğini geliştirerek burayı Avrupa'nın en inovatif bölgelerinden birine dönüştürmektedir. www.jic.cz
 
 
JIC STARCUBE hızlandırıcısı hakkında
JIC STARCUBE, Çekya'nın en uzun soluklu hızlandırıcısıdır. 2010 yılından bu yana 72'den fazla startup bu hızlandırıcıya katılmıştır. Startuplar, mentörlerin yardımı ile üç ay boyunca bilgi, atölye çalışmaları, toplantılar ile desteklenerek global teknoloji şirketleri ile bir araya getirilmektedir. Bu startuplar; test, prototip geliştirme, yasal ve vergi hizmetleri, pazarlama, seyahat ödemeleri ve konaklama gibi alanlarda destek ve finansal yardım almaktadır. Bu hızlandırıcı içerisinden çıkan başarılı startuplar arasında GINA, Reservio ve hızla büyüyen startuplardan biri olan Kiwi (önceki ismi ile Skypicker) bulunmaktadır. www.jic.cz/en/starcube
 


  Share  Paylaş
Proline Bilişim
Hakkında
Proline Bilişim, Ortadoğu-Kuzey Afrika (MENA) Odaklı, Ar-Ge ve Entegrasyon Kabiliyetine Sahip Türk Teknoloji Şirketidir. Türkiye’nin yanı sıra Ortadoğu ve Kuzey Afrika bünyesinde faaliyet gösteren, Ar-Ge çalışmalarıyla kendi ürünlerini geliştiren teknoloji şirketi Proline Bilişim; sistem entegratörü kimliğinin yanında, kendi geliştirdiği kent güvenlik sistemlerinde kullanılan akıllı yazılımlar, coğrafi bilgi sistemleri, sosyal medya analizi ve biyometrik özelliklerin (parmak izi, damar izi, avuç izi vb.) çeşitli amaçlarla kullanılmasını sağlayan ürün ailesi ile müşterilerine hizmet vermektedir. Proline ayrıca T.C. elektronik pasaport projesini (e-Pasaport) hayata geçiren ve Bolu’da gerçekleştirilen yeni nesil elektronik kimlik kartı pilot projesinde yer alan teknoloji şirketidir. Proline, sosyal medya ve online mecra takibini tek platformdan sunan, bununla birlikte duygu analizini “otomatik” yapan ürünü MeaMinds ile önemli bir çözüm sağlayıcı konumundadır. 2012 yılında Kal-Der’ e üye olarak “Toplam Kalite Yolculuğu”na başlayan Proline’ın; bilgiyi paylaşan, yetkinliklerini sürekli geliştiren, ağırlıklı olarak mühendis ve kendi alanlarında uzman ekiplerden kurulu yaklaşık 150 çalışanı bulunmaktadır. Proline; İstanbul Genel Merkez ve Ankara Bölge Müdürlüğü ile Türkiye’de, Proline Katar ofisi vasıtasıyla da Türkiye’nin yer aldığı bölgede faaliyet göstermektedir. Şirketin İstanbul Genel Merkezi, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Ar-Ge Merkezi olarak tescil edilmiştir. Proline ayrıca Türkiye’de ilk defa 19 Kasım 2012’de yapılan İstanbul Biyometri Zirvesi’nin ve 29-30 Mayıs 2013’de gerçekleştirilen İstanbul Biyometri Konferansı’nın da düzenleyicisidir. Bilgi için: http://www.pro-line.com.tr