Haberler / Proline Bilişim Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
28.10.2017

Bültene ait dosyalar

Proline artan fidye yazılım tehditlerine
karşı kullanıcıları uyarıyor

 
Dünyanın önde gelen şehirlerini “Güvenli ve Akıllı Şehirler” kriterlerine uygun güvenlik seviyesine taşıma hedefiyle hareket eden Proline, artan siber tehditlere karşı kullanıcıların daha dikkatli olmaları gerektiğini paylaştı.
 
Proline, kullanıcıların bilgilerini ele geçirip dosyalarını şifreleyerek fidye isteyen Petya, WannaCry ve son olarak Bad Rabbit gibi fidye yazılımlarının sadece bireysel kullanıcıları değil kurumları da hedeflediğine dikkat çekti. Birbirine bağlı cihaz sayısının da artışı ile ortaya çıkan güvenlik risklerine ek olarak Endüstri 4.0 gibi yeni trendler de siber saldırıların neden olabileceği tehlikelerin boyutunu daha da artırıyor. Akıllı üretim sistemlerini, veri paylaşımını, geniş veri ağlarını bozabilecek saldırılar, şirketlerin üretim faaliyetleri üzerinde çok ağır etkiler oluşturabilirken, sanayi ve kritik kamu tesislerine, hatta su, doğalgaz gibi altyapı hizmetlerine yapılacak saldırılar hayatı durma noktasına getirebiliyor. Şirketler, kurumlar ve kullanıcılar ise bu riskleri gelişmiş risk yönetimi ve güvenlik stratejileri sayesinde önleyebilmektedir.
Temel yazılım güncelleme ihtiyaçları üzerinden kullanıcıların bilgilerini çalıp verilerini şifreleyen fidye yazılımlarına karşı bireysel kullanıcıların en güncel antivirüs programlarını kullanıp gerekli yamaları yapmaları, kurumların ise güvenliği sadece iş sürekliliğinin bir parçası olarak değil, işletmelerinin en temel yapı taşı olarak görmeleri gerekmektedir. Sürdürülebilir bir süreç olması gereken siber güvenlik stratejisi için kısa vadeli çözümler yetersiz kalmaktadır. Benzer şekilde kur-bırak tarzı sistemler ise çoğunlukla kurumların yatırımlarını boşa çıkarmaktadır. Firmalar; siber güvenliği iş süreçlerinin bir parçası olarak görebildikleri ve yaşatabildikleri takdirde güncel risklere karşı çalışanlarını ve firmalarının değerli varlıklarını koruyabilmektedir. Sayıları giderek artan saldırılara karşı siber güvenlik çözümlerinin ve desteklerinin kullanıcılara doğru bir şekilde ve zamanında ulaştırılması ise ayrıca büyük önem taşımaktadır.
Dünyanın önde gelen şehirlerini “Güvenli ve Akıllı Şehirler” kriterlerine uygun güvenlik seviyesine taşıma hedefiyle hareket eden Proline, siber güvenlik tehditlerine karşı geliştirdiği çözümler ile sadece şehirleri değil, kurumları da daha güvenli hale getiriyor. Kurumların karşı karşıya kalabilecekleri saldırılara ve sızmalara karşı aktif güvenlik çözümlerinin kurulumu konusunda siber güvenlik danışmanlığı da veren Proline, iş ortakları ile birlikte uçtan uca çözümleriyle bütünleşik bir siber güvenlik altyapısı kurarak siber saldırılara karşı 7/24 güvenlik sunuyor.
Konu ile ilgi konuşan Proline Profesyonel Çözümler Direktörü Melih Özhan; 2017 yılında gerçekleşen saldırıları öngörerek Proline'ın siber güvenlik çözümlerine daha fazla kaynak ayırdığını söylerken sözlerine şöyle devam etti: “Milyarlarca cihazın birbirine bağlandığı günümüzde, özellikle sistem, ağ ve veri güvenliği hiç olmadığı kadar önemli bir unsur haline geldi. Proline olarak biz de çoklu denetim ve analiz için birbiriyle entegrasyonu olan, tek noktadan izlenebilen, akıllı kararlar vererek önleyici aksiyonlar alan teknolojilere katkı sağlayabilecek alternatif çözümler geliştiriyoruz. Dünyadaki en ileri teknolojileri yakından takip ederek müşterilerimizin siber dünyada operasyonlarının daha güvenli gerçekleşebilmesi için projelendirme, ürün seçimi, teknik dizayn, danışmanlık, kurulum ve işletme gibi alanlarda destek veriyoruz.”
 
 
İlgili Kişi:
Nevra Çankaya
Marjinal PorterNovelli
0212 219 29 71
nevrac@marjinal.com.tr
 
Proline Hakkında
2003 yılında kurulan Proline Bilişim; Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Asya odaklı, Ar-Ge ve Entegrasyon kabiliyetine sahip Türk Teknoloji Şirketi'dir. Sistem entegratörü kimliğinin yanında; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı Ar-Ge merkezinde yürüttüğü çalışmalarıyla kendi ürünlerini geliştiren Proline; kent güvenlik sistemlerinde kullanılan akıllı yazılımlar, coğrafi bilgi sistemleri çözümleri, parmak izi, damar izi, yüz tanıma ve diğer çeşitli kimlik doğrulama araçlarına yönelik ürün ailesi ile e-kimlik ve biyometri çözümleri de sunmaktadır. Proline, Türkiye'nin akıllı yazılımlarla entegre edilmiş pek çok şehir güvenlik projesinde de yer almıştır. T.C. e-Pasaport projesini hayata geçiren ve e-Kimlik pilot projesinde yer alan Proline, Sosyal Güvenlik Kurumu Biyometrik Kimlik Doğrulama Projesi'nde kullanılmak üzere BioPOS cihazını geliştirmiştir. 2022 FIFA Dünya Kupası'na ev sahipliği yapacak olan Katar'ın başkenti Doha'nın güvenlik altyapısını kuran şirket, aynı zamanda AB ülkelerinin tüm havalimanlarında hayata geçirilmesi planlanan yeni otomatik geçiş kontrol sistemini geliştiren uluslararasıkonsorsiyumun Türkiye lideri olarak projede yer almaktadır. Proline, Kasım 2016 tarihinde, odağında akıllı şehirler alanında ürünler geliştiren startupların yer aldığı girişim platformu Proline Ventures'ı da kurmuştur. İstanbul Genel Merkezi ve Ankara Bölge Müdürlüğü ile Türkiye'de, Katar ofisi vasıtasıyla da Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde faaliyet gösteren Proline, Pakistan ofisleri üzerinden de Asya pazarında faaliyetlerini yürütmektedir. http://www.pro-line.com.tr
 


  Share  Paylaş
Proline Bilişim
Hakkında
Proline Bilişim, Ortadoğu-Kuzey Afrika (MENA) Odaklı, Ar-Ge ve Entegrasyon Kabiliyetine Sahip Türk Teknoloji Şirketidir. Türkiye’nin yanı sıra Ortadoğu ve Kuzey Afrika bünyesinde faaliyet gösteren, Ar-Ge çalışmalarıyla kendi ürünlerini geliştiren teknoloji şirketi Proline Bilişim; sistem entegratörü kimliğinin yanında, kendi geliştirdiği kent güvenlik sistemlerinde kullanılan akıllı yazılımlar, coğrafi bilgi sistemleri, sosyal medya analizi ve biyometrik özelliklerin (parmak izi, damar izi, avuç izi vb.) çeşitli amaçlarla kullanılmasını sağlayan ürün ailesi ile müşterilerine hizmet vermektedir. Proline ayrıca T.C. elektronik pasaport projesini (e-Pasaport) hayata geçiren ve Bolu’da gerçekleştirilen yeni nesil elektronik kimlik kartı pilot projesinde yer alan teknoloji şirketidir. Proline, sosyal medya ve online mecra takibini tek platformdan sunan, bununla birlikte duygu analizini “otomatik” yapan ürünü MeaMinds ile önemli bir çözüm sağlayıcı konumundadır. 2012 yılında Kal-Der’ e üye olarak “Toplam Kalite Yolculuğu”na başlayan Proline’ın; bilgiyi paylaşan, yetkinliklerini sürekli geliştiren, ağırlıklı olarak mühendis ve kendi alanlarında uzman ekiplerden kurulu yaklaşık 150 çalışanı bulunmaktadır. Proline; İstanbul Genel Merkez ve Ankara Bölge Müdürlüğü ile Türkiye’de, Proline Katar ofisi vasıtasıyla da Türkiye’nin yer aldığı bölgede faaliyet göstermektedir. Şirketin İstanbul Genel Merkezi, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Ar-Ge Merkezi olarak tescil edilmiştir. Proline ayrıca Türkiye’de ilk defa 19 Kasım 2012’de yapılan İstanbul Biyometri Zirvesi’nin ve 29-30 Mayıs 2013’de gerçekleştirilen İstanbul Biyometri Konferansı’nın da düzenleyicisidir. Bilgi için: http://www.pro-line.com.tr