Haberler / Panasonic Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
13.06.2017

Bültene ait dosyalar

Panasonic, sinema kullanımına yönelik 5.7K Süper 35 mm'lik kompakt kamerayı tanıttı
 
Panasonic, Panasonic Lumix GH5 4K aynasız kamera ile VariCam LT 4K sinema kamerası arasında konumlandırılabilen yeni 5.7K AU-EVA1 sinema kamerası modelini Los Angeles'ta düzenlenen Cine Gear Expo 2017'de tanıttı. Kompakt ve hafif özellikteki AU-EVA1, elde çekim için özel olarak tasarlandı. Cihaz belgesel, reklam ve müzik klipleri çekimi için de ideal.
 
Avrupa Ürün Müdürü Nela Pertl ürünün ortaya çıkış hikayesini şöyle anlattı: “Dijital sinematografi tarzı çekim için GH5 ile VariCam LT arasında bir boşluk olduğunu fark ettik. Kompakt boyutu ve yeni 5.7K sensörüyle EVA1, film çekimi yapan uygulamaların birçoğu için bu boşluğu dolduruyor.”
 
EVA1, 5.7K Süper 35 mm boyutunda, gerçek sinema kalitesinde görseller yakalanması için yeni tasarlanmış bir sensöre sahip. 5.7K sensör, 4K, UHD, 2K ve hatta 720p ile karşılaştırıldığında yüksek ve özgün bir çözünürlük noktasından başlayarak daha yüksek çözünürlüklü bir görüntü oluşturuyor. Artırılmış renk bilgileri daha keskin ve daha doğru görüntüler ortaya çıkarıyor.
 
VariCam 35, VariCam LT ve VariCam Pure'un önemli özelliklerinden biri de yerleşik ikili ISO özelliğidir. Sensörün bambaşka bir biçimde okunabilmesini sağlayan bir teknolojiden yararlanan yerleşik ikili ISO, görüntü kalitesini düşürmeden sensörden daha çok bilgi alıyor. Bu da gürültü veya diğer olgularda artış olmaksızın, standart bir hassasiyetten yüksek bir hassasiyete geçebilen bir kamera ortaya çıkarıyor.
 
Nela Pertl sözlerine şu şekilde devam etti: “VariCam serisinde yerleşik ikili ISO, görüntü yönetmenlerinin sette daha az ışık kullanmasına imkân tanıyarak zaman ve maliyet tasarrufu olanağı sunuyor. Cihaz aynı zamanda sanatsal bağlamda çeşitli seçenekler sağlıyor. EVA1 modelinde yerleşik ikili ISO özelliği olacak; ancak kamera şu anda en son ISO özelliklerini belirlemek üzere test ediliyor.”
 
Film yapımcıları için doğru renkleri ve zengin cilt tonlarını yakalayabilmek olmazsa olmazlardan. VariCam sinema kameraları serisinde olduğu gibi EVA1, yüksek dinamik aralık ve geniş bir renk yelpazesi sunmak için V-Log/V-Gamut içeriyor. V-Log, negatif filmi anımsatan log eğrisi özelliğine sahipken,V-Gamut ise filmden bile daha büyük bir renk alanı sağlıyor. EVA1, VariCam serisinin başarısı kanıtlanmış renk ölçümünü bünyesine katıyor.
 
Yalnızca 1,2 kg (sadece gövdesi) ağırlığında, kompakt boyutu (17 cm x 13,5 cm x 13,3 cm) ve çıkarılabilir el tutacağıyla EVA1, elde çekim uygulamalarında verimli bir çekim için kullanılabiliyor. Drone'a, denge halkasına veya karmaşık; ancak düzgün kamera hareketleri için jib koluna monte edilebiliyor. Ayrıca, çok sayıda monte noktası ile Panasonic, daha yakından uyarlama için başarılı aksesuar markalarıyla birlikte çalışıyor.
 
Bağımsız film yapımcıları için ideal olan EVA1, kolay bulunabilen ve daha düşük maliyetli SD kartlara kayıt yapıyor. Kamera, çeşitli formatlarda ve sıkıştırma hızlarında kayıt yapıyor ve 4K'da bile 10 bit 422 sunabiliyor. EVA1'in kayıt formatlarının ayrıntıları piyasaya sürüldüğünde açıklanacak.
 
Kameranın yerel EF yuvası sayesinde kameramanlar, birden çok üreticiye ait sinema tarzında birinci kalite ve zoom lensler de dahil olmak üzere geniş bir EF lens ekosistemine erişebiliyor. Elektronik Görüntü Sabitleme (EIS) teknolojisi, kameranın titremesini ve bulanıklığını telafi etmek için kullanılıyor. Belgesel veya yüksek tempolu projelerde elde tutarak veya omuzda taşıyarak çekimlerin kusursuz hale getirilmesine yardımcı oluyor. Lens yuvasının arkasındaki 2., 4. ve 6. stop'larda yerleşik ND filtresi doğru bir pozlama kontrolü sağlıyor. EVA1 bir düğmeye basıldığında IR Kesme filtresinin yoldan çıkıp sensöre gitmesini de sağlıyor. Bu kızılötesi kontrolü sayesinde, benzersiz fotoğraf efektleri ve gece görüşü mümkün oluyor.
 
Profesyonel bir video prodüksiyon aracı olarak EVA1, hem HDMI hem SDI'da 4K özellikli video çıkışları ve ikili dengeli XLR ses girişleri sunuyor. Daha sonraki sabit yazılım sürümü yükseltmesinde EVA1, üçüncü taraf kayıt cihazları için 5.7K RAW çıkış sunacak.
 
EVA1, bu sonbaharda 8000&euro; altında bir fiyatla satışa sunulacak (yalnızca gövde).
 
AU-EVA1 hakkında daha fazla bilgi için: http://business.panasonic.eu/AU-EVA1
 

İlgili Kişi:
Ceylan Naza
Marjinal Porter Novelli
ceylann@marjinal.com.tr 
0212 219 29 71
 
Panasonic System Communications Company Europe (PSCEU) hakkında
 
Panasonic Systems Communications Company Europe (PSCEU) dünyanın öncü teknolojileriyle profesyonellerin çalışma hayatlarını geliştirmeyi ve kurumların verim ve performanslarını yükseltmelerine destek olmayı hedeflemektedir. PSCEU kurumların görüntü, ses ve metinsel verilerden oluşan her tür bilgiyi elde etmelerine, işlemelerine ve iletişimlerini sağlamalarına destek olmaktadır. PSCEU, yaklaşık 350 çalışanı, teknik tasarım deneyimi, küresel proje yönetim becerisi ve Avrupa çağındaki geniş iş ortağı ağıyla faaliyet gösterdiği pazarlarda benzersiz imkânlar sunmaktadır.
 

PSCEU altı ürün kategorisinden meydana gelmektedir:
 
  • Uzaktan kamera çözümleri, anahtarlayıcılar, stüdyo kamera çözümleri ve ENG P2 alanlarında kullanıcılara akıcı çalışma ve mükemmel maliyet performansı sağlamak için yüksek kaliteli ürünler ve çözümler sunan Yayın &ProAV ürünleri. Profesyonel dijital video kameraların VariCam serisi, sinema, televizyon, belgesel ve canlı olay çekimlerini onları ideal bir çözüm haline getiren gerçek 4K ve Yüksek Dinamik Aralık (HDR) kapasitesine sahiptir.
  • Profesyonel tarayıcılar, çok işlevli yazıcılar, telefon sistemleri ve SIP terminal cihazlarından oluşan İletişim Çözümleri.
  • Mobil çalışanların üretkenliğini artıran Toughbook dayanıklı dizüstü bilgisayarlar, Toughpad kurumsal tabletler ve elektronik satış noktası (EPOS) sistemlerinden oluşan Bilgisayar Ürün Çözümleri. Panasonic, 2016 yılında dayanıklı ve uzun ömürlü dizüstü bilgisayar satışlarında Panasonic Toughbook ile %67 gelir payı, dayanıklı kurumsal tablet satışlarında Panasonic Toughpad ile %56 gelir payı elde ederek Avrupa çapında pazar lideri olmuştur (VDC Research, Mart 2017).
  • Kullanıcılarına tıp, canlı bilimi, ProAV ya da endüstri uygulamaları sunan Endüstriyel Tıbbi Vizyon. Ürün portföyü, tamamlanmış ve OEM mikro kamera çözümleri sunar. Son kullanıcılar, sistem entregratörleri ve dağıtıcılar geniş ürün çözümleri ve bileşen vizyon teknolojisine sahiptir.
  • Video gözetim kameraları ve kaydediciler, video interkom sistemleri ve davetsiz misafir alarmları sistemlerinden oluşan Güvenlik Çözümleri.
  • Projeksiyon cihazları ve profesyonel görüntüleyicilerden oluşan Görsel Sistem Çözümleri. En geniş Görsel ürün çeşitliliğini sunan Panasonic, Avrupa projeksiyon cihazları pazarında %37,2'lik pazar payıyla lider konumdadır. (Futuresource >5klm (Nisan 2015-Mart 2016 4k ve dijital kamera hariç)
 
Panasonic hakkında
Panasonic Corporation, tüketici elektroniği, konut, otomotiv ve B2B işletmelerindeki müşteriler için çeşitli elektronik teknolojileri ve çözümleriyle bir dünya lideridir. 2018 yılında 100. kuruluş yıldönümünü kutlayan şirket, dünya çapında yaygınlaşarak 495 yan kuruluşu ve 91 bağlı şirketiyle dünya çapında faaliyet göstermektedir. Şirket 31 Mart 2017 tarihinde sona eren mali yıl için 61.711 milyar Euro değerinde net satış açıklamıştır. Bölgesel hatları boyunca inovasyonlarıyla yeni değerlerin peşinde gitme kararlılığına sahip olan Panasonic, müşterileri için daha iyi bir hayat ve daha iyi bir dünya yaratma çabası içerisindedir. Daha fazla bilgi için: http://www.panasonic.com/global


  Share  Paylaş
Panasonic
Hakkında
Panasonic Corporation, geniş çaplı tüketici, işletme ve sanayi ihtiyaçları için elektronik ürünlerin geliştirilmesi ve imalatında dünya lideridir. Merkezi Japonya’nın Osaka şehrinde yer alan ve 31 Mart 2009 tarihinde sona eren mali yılda 7.77 trilyon Yen (78.4 milyar ABD doları) konsolide net satış açıklayan şirketin hisseleri Tokyo, Osaka, Nagoya ve New York (NYSE: PC) borsalarında işlem görmektedir. Kurulduğu ilk günden itibaren iş faaliyetleri aracılığıyla toplumlara katkı sunmayı amaçlamış bir marka olan Panasonic, tüm ürünlerinde güvenlik, rahatlık ve ulaşılabilirliği mümkün kılarak tüketicilerin yaşamlarına değer katmayı hedeflemektedir. İnsan yaşamına, sağlık ve güvenliğe, ürün kalitesine, müşteri memnuniyetine ve yeşil teknolojilere verdiği önemle farklılaşan Panasonic vizyonunun temel taşları, nerede ve ne zaman olursa olsun toplumdaki mevcut ağlara katkıda bulunmak ve küresel düzlemde hep birlikte varolmaktır. 29 yıldan bu yana Türkiye’de yer alan bir marka olan Panasonic, 2010 yılında Panasonic Elektronik Satış A.Ş. olarak Türk tüketicilere hızlı ve doğrudan hizmet vermeye başlamıştır.