Haberler / Otsimo Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
09.03.2018

Bültene ait dosyalar


Otizm farkındalığını dünyaya yaymak için bu sene de #OtizmİçinMavi giyiliyor

Otizm sendromlu çocuklara ücretsiz eğitsel oyunlar ve çocukların ailelerine yapay zekaya dayalı kontrol imkanı sunan mobil platform Otsimo tarafından geçtiğimiz yıl başlatılan #OtizmİçinMavi kampanyası bu yıl da Dünya Otizm Farkındalık Ayı olan nisan ayında bilinçli bir toplum yaratmak ve farkındalığı yaymak için devam ediyor. Yine bu aya özel olarak 2 Nisan'da Otsimo Premium paketi ise yüzde 80 indirimli.

Türkiye'de 0-18 yaş arası 352 bin otizmli çocuk, toplamda da yaklaşık 1 milyon özel eğitim ihtiyacı olan çocuk bulunuyor. Araştırmalar erken çocukluk ve okul öncesi döneminde özel eğitim gereksinimi olan çocukların en az 30 saat eğitime tabi tutulmasını öneriyor. Buna rağmen Türkiye'deki 352 bin çocuğun sadece yüzde 5'i (21 bin) okul öncesi dönemde yeterli eğitim alabiliyor. İki yıl boyunca erken ve yoğun eğitim alabilen çocukların yüzde 90'ının devlet okullarına kabul alabildiği gözlemleniyor. Toplumun sadece yüzde 16'sı otizm konusunda bilgi sahibi.

Otizmli çocukların yoğun ve kaliteli bir eğitim almaları için çocuklara gereken ve eksik kalan eğitimin akıllı cihazlar aracılığıyla evde verilmesini sağlayan mobil uygulama Otsimo, şu anda çoğunluğu Türkiye, Amerika, Kanada ve İngiltere olmak üzere toplam 91 ülkede 25 bin aile tarafından kullanılıyor. Amerika'da Autism Parenting Magazine tarafından 2017'nin En iyi Özel Eğitim Uygulamaları arasına seçilen Otsimo, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü'ne özel Premium hesabında yüzde 80 indirim veriyor.

Bu yıl da #OtizmİçinMavi
2017 Nisan ayında Otsimo tarafından başlatılan farkındalık kampanyası #OtizmİçinMavi bu yıl da devam ediyor. Türkiye'de birçok vakıf ve hatta devletin çabalarına rağmen, otizm farkındalığı istenilen seviyelere ulaşamamakta, dolayısıyla otizmli bireylerin birçoğu toplumsal sorunlar yaşıyor. #OtizmİçinMavi kampanyasının, Otizm Spektrum Bozuklukları hakkında insanların doğru bilgiler edinmesini sağlamak ve bu farkındalığı bütün Türkiye'de artırarak otizmli bireylerin diğer insanlardan çok da farklı olmadığını göstermek amacıyla başlatıldı.
Yapılması gereken tek şey, #OtizmİçinMavi bir tişört giyip, fotoğrafınızı sosyal medyada paylaşmak.

OtizmİçinMavi: otizmicinmavi.com
 
İlgili Kişi:
Cumhur Karabacakoğlu
cumhurk@marjinal.com.tr
0212 219 29 71

Otsimo hakkında
Otsimo otizmli çocukların yoğun ve kaliteli bir eğitim almaları için çocuklara gereken ve eksik kalan eğitimin tablet bilgisayarlar aracılığıyla evde verilmesini amaçlar. Otsimo Çocuk, eğitsel oyunlar içeren bir uygulamadır. Bu uygulama birçok oyunu içinde barındıran bir platformdur. Çocuğun yaşına ve eğitim durumuna göre oyunlar sırayla açılmakta bu sayede eğitim çocuğun durumuna göre şekillenmektedir. Oyunların tamamı “Uygulamalı davranış analizi” (ABA: Applied Behavior Analysis) temel alınarak hazırlanmaktadır. Otsimo Aile, ailelere çocuğuyla ve uygulamayla alakalı tüm bilgi ve seçeneklere ulaşabilecekleri platformdur. Bu uygulama sayesinde aileler Çocuk uygulamasını uzaktan kontrol edebilirler ve eğitimde tam erişeme sahip olurlar. Aileler çocukları hakkında derin analizler sonucunda ortaya çıkan tavsiyeler ve istatistiklere ulaşmaktadır. Yine yapay zeka sayesinde çocukların durumuna özel öğrenim metodu oluşturulur.

 


  Share  Paylaş
Otsimo
Hakkında
Otsimo, otizm sendromlu çocuklara ücretsiz eğitsel oyunlar ve bu çocukların ailelerine yapay zekaya dayalı kontrol imkanı sunan mobil bir platformdur. Otizmli çocukların yoğun ve kaliteli bir eğitim almaları için çocuklara gereken ve eksik kalan eğitimin akıllı cihazlar aracılığıyla evde verilmesini amaçlar.