Haberler / Notabene Yayınları Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
30.11.2017

Bültene ait dosyalar

NotaBene Yayınları, “Anti Kahramanlar” serisinin 3. kitabında Che Guevara'nın hikayesini anlatıyor
 
Kitaplarıyla her yaştan okuyucuya hitap eden NotaBene Yayınları, çocuklara yönelik alternatif kitaplardan oluşan “Anti Kahramanlar” serisinde, “kahramanlık” kavramını sorguluyor. Süper güçleri olmayan, normal insanların heyecan verici hikâyelerini çocuklarla buluşturan serinin son çıkan kitabı yaşamı boyunca herkesin özgürlüğü için mücadele veren Che Guevara
'nın yaşamına yer veriyor.

Gerçek hayatta sihirli güçleri olan süper kahramanların değil, karşısına çıkan zorluklarla baş edip, hayallerini gerçekleştirmiş birçok anti kahramanın var olduğu gerçeğinden yola çıkan NotaBene Yayınları; yaşadığı zamanın çok ötesinde düşünen, sadece konuşmakla yetinmeyip düşüncelerini eyleme de döken, öğrenmenin bir sonu olmadığını bilen gerçek bir kahramanın, Ernesto Che Guevara'nın hikayesini çocuklarla buluşturuyor.
Bu kahraman o kadar gerçek ki imkânsız bir düşü gerçekleştirmek için uzun bir yolculuğa çıkıyor. Çok da acelesi var. Çünkü daha annesinin karnındayken bir an önce doğmak için annesinin karnını tekmelemeye başlıyor. Sonra bir özgürlük sineği tarafından da ısırılınca uslanmaz bir kurtarıcıya dönüşüyor.

Ernesto Che Guevara, sürekli öğrenmeye devam edip başkalarına da öğreten biri. Ağır adımlarla yürüyen ama asla ilerlemekten vazgeçmeyen, zamana ve yalanlara karşı mücadele veren, beş çocuğunun babası ve Celia'nın oğlu... Adaleti daha çok insana ulaştırana kadar gökteki ve alnındaki yıldızın peşinden gitmiş bir kurtarıcı.
Anti Kahramanlar serisi, hayallerini gerçekleştiren “normal” insanlarla, çocukların kendi hayallerini gerçekleştirebilmek için aradığı ilham kaynağını bulmalarına yardım etmeyi hedefliyor. “Sıradan” kahramanların aksine, bu serideki “anti kahramanların” ışın kılıcı, pelerini ya da koruyucu maskesi yok. Aslında zorluklarla baş etmek için bunlara ihtiyaçları da yok. Seri, ebeveynler için de çocuklarla birçok olay ve kavram üzerine konuşabilecekleri sohbet kitapları olmayı amaçlıyor.
Nadia Fink tarafından yazılan, Nergis Turan tarafından Türkçeleştirilen ve illüstrasyonları Pitu Saâ tarafından hazırlanan kitap, 14 TL satış fiyatıyla kitapçılarda ve online kitap mağazalarında.

 
NotaBene Yayınları hakkında
 
Kendini kolektif bir düşünsel mekan olarak tanımlayan NotaBene Yayınları 2010 yılında kurulmuştur. NotaBene'yi fevkalade önemli kılan şey, toplumsal muhalefetin düşünsel olarak köklü bir yenilenme ihtiyacına yanıt arayışıdır. Ayrıca bu toprakların yazarlarına öncelik tanımak, yeni çalışmaları, yeni yazarları elden geldiğince özendirmek, kolektif çalışmaları artırmak, muhalefetin gündemini düşünsel olarak beslemek de amaçları arasındadır. Bu arayış sadece kuramsal alanla sınırlı kalmayıp, güncel politikadan, edebiyata, sanata, çocuk kitaplarına dek yaşamın her alanını kapsama çabasını içermektedir. NotaBene'nin sadece yayın çizgisi değil, okurlarla kurduğu bağ da alternatif bir mecrada gelişmiştir. Yayın dünyasında giderek artan tekelleşmeye karşı, piyasa koşullarına teslim olmamak için NotaBene tarafından kurulan bir abonelik ağı ile, 2010'dan bu yana binlerce kişi NotaBene'ye abone olmuştur. Bu sayede NotaBene aboneleri sadece avantajlı koşullarda kitap edinmekle kalmayıp, bir yandan kuramsal/politik/edebi eser ve tartışmaları daha düzenli bir biçimde izleme olanağına kavuşurken, diğer yandan da alternatif bir yayın kurumunun oluşumuna destek vermiştir. NotaBene'nin okuyucularıyla birlikte çıktığı bu ortak yolculuk kendini her daim yenileyerek sürecektir.
 
 
İlgili kişi:
Esra Şavkın
Marjinal Porter Novelli
0537 858 85 49 / esras@marjinal.com.tr
 

 


  Share  Paylaş
Notabene Yayınları
Hakkında
Kendini kolektif bir düşünsel mekân olarak tanımlayan NotaBene Yayınları 2010 yılında kurulmuştur. NotaBene'yi fevkalade önemli kılan şey, toplumsal muhalefetin düşünsel olarak köklü bir yenilenme ihtiyacına yanıt arayışıdır. Ayrıca bu toprakların yazarlarına öncelik tanımak, yeni çalışmaları, yeni yazarları elden geldiğince özendirmek, kolektif çalışmaları artırmak, muhalefetin gündemini düşünsel olarak beslemek de amaçları arasındadır. Bu arayış sadece kuramsal alanla sınırlı kalmayıp, güncel politikadan, edebiyata, sanata, çocuk kitaplarına dek yaşamın her alanını kapsama çabasını içermektedir. NotaBene'nin sadece yayın çizgisi değil, okurlarla kurduğu bağ da alternatif bir mecrada gelişmiştir. Yayın dünyasında giderek artan tekelleşmeye karşı, piyasa koşullarına teslim olmamak için NotaBene tarafından kurulan bir abonelik ağı ile, 2010'dan bu yana binlerce kişi NotaBene'ye abone olmuştur. Bu sayede NotaBene aboneleri sadece avantajlı koşullarda kitap edinmekle kalmayıp, bir yandan kuramsal/politik/edebi eser ve tartışmaları daha düzenli bir biçimde izleme olanağına kavuşurken, diğer yandan da alternatif bir yayın kurumunun oluşumuna destek vermiştir. NotaBene'nin okuyucularıyla birlikte çıktığı bu ortak yolculuk kendini her daim yenileyerek sürecektir.