Haberler / Qualcomm Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
04.07.2018

Bültene ait dosyalar

Motosikletler, Araçlar ve Altyapı Arasında Doğrudan İletişim ve Karşılıklı İşlerlik ile İlgili Avrupa'nın İlk Canlı C-V2X Örneği Sergilendi
 
Audi, Ducati, Ericsson, Qualcomm, SWARCO ve Kaiserslautern Teknik Üniversitesi, Yol Güvenliği ve Trafikte Verimlilik Amacıyla Gelişmiş Bağlantılı Araba Yeteneklerini Göstermek için Birlikte Çalışıyor—
 
AUDI AG, Ducati, Ericsson (NASDAQ: ERIC), SWARCO, Kaiserslautern Teknik Üniversitesi ve Qualcomm Incorporated'ın (NASDAQ: QCOM) iştiraki Qualcomm CDMA Technologies GmbH, motosiklet, araçlar ve yol çalışmaları arasında Avrupa'nın ilk C-V2X doğrudan iletişim birlikte işlerliğinin canlı gösterimini duyurdu. İlk defa duyurulan 3rd Generation Partnership Project'in (3GPP) Sürüm 14'ünü temel alan C-V2X'in denemesini hayata geçirmek için geçen yıl “Yarının Her Şeye Bağlantılı Araçları” (ConVeX) konsorsiyumunu oluşturan şirketler, gösterimlerini Almanya'nın Ingolstadt şehrinde gerçekleştirdi. Gösterimde Audi Q7 ve Audi A4 yol araçlarının yanı sıra Qualcomm® 9150 C-V2X çip seti çözümünü kullanan C-V2X teknolojisiyle donatılmış Ducati Multistrada 1200 Enduro çift tekerli araç yer aldı. Etkinlikte motosiklet ve araçlar arasında yaşanabilecek yaygın olaylar ve C-V2X teknolojisinin yol güvenliğini iyileştirmede nasıl kullanılabileceği gösterildi. Bunların arasında C-V2X teknolojisiyle donatılmış bir aracın kavşaktan ileriye atıldığında sağ şeritten kendi hakkı olan yoldan gelen bir motosikletle çarpışmasını engellediği Kavşakta Çarpışma Uyarısı'nın yanı sıra bir aracın sola dönerken motosikletle çarpışmasını engelleyen Trafik Dönüşleri Boyunca Çarpışma Riski Uyarısı yer aldı. Bu kullanım durumları, ConVeX projesinde gösterilen geniş yelpazeli gelişmiş uygulamaların bir parçası. Bu uygulamaların arasında SWARCO tarafından geliştirilen ve yol kenarlarındaki altyapıyı kullanan Araç – Altyapı arası (V2I) iletişimi ve Ericsson'ın Almanya'daki A9 motor yolu dijital test alanında çalıştırılan 4G/5G hücresel test ağını kullanan Araç – Ağ arası (V2N) iletişimi bulunuyor.
 
Konsorsiyum, katılan kurumlar ve “Almanya'daki Dijital Test Alanlarında Otomatikleştirilmiş ve Bağlantılı Sürüş” projesi kapsamında Alman Federal Ulaşım ve Dijital Altyapı Bakanlığı (BMVI) tarafından finanse ediliyor.
 
ConVeX konsorsiyumu, C-V2X teknolojisinin ticari olarak hizmete alınmasını desteklemek amacıyla var olan çalışmalarının bir parçası olarak birleşik C-V2X bağlanırlık platformunun faydalarını göstermek için saha denemelerini yıl boyunca gerçekleştirmeye devam edecek. Şirketler, bu denemeleri 3rd Generation Partnership Project'in (3GPP) Sürüm 14 standardıyla tanımlanan C-V2X bağlanırlık platformu sayesinde gerçek zamanlı C-V2X doğrudan iletişiminin menzil, güvenilirlik ve düşük gecikme süresi avantajlarını sergilemek için gerçekleştiriyor. Trafik akışının optimizasyonunu desteklemek, güvenliği iyileştirmek ve otomatikleştirilmiş sürüşe giden yolu oluşturmak için yeni kullanım durumlarını öne çıkarmak, buradaki amaçlar olarak dikkat çekiyor.
 
Denemeler sırasında Araç- Araç arası (V2V), Araç- Altyapı arası (V2I) ve Araç-Yaya arası (V2P) senaryoları için C-V2X doğrudan iletişimi; Abone Kimlik Modülü (SIM), hücresel abonelik veya ağ yardımına ihtiyaç duymadan 5.9 GHz ITS yelpazesinde çalıştırılıyor. Doğrudan iletişim aktarımını tamamlayan ağ temelli iletişimler, kablosuz operatörün 4G ve Araç – Ağ arası (V2N) iletişimi için gelişmekte olan 5G kablosuz ağlarını kullanacak şekilde tasarlandı ve telematikleri, bağlantılı bilgi-eğlenceyi ve gittikçe çeşitlenen gelişmiş bilgilendirici güvenlik kullanım durumlarını desteklemek için lisanslı operatör yelpazesinde çalışıyor. V2N senaryoları, denemeler için Ericsson'ın 2.6 GHz bandında, Almanya'daki 4G ve 5G test ağlarında çalışıyor.
 
C-V2X teknolojisi, geniş küresel otomotiv ve telekom ekosistemi tarafından destekleniyor. Destekleyenler arasından Audi, Ericsson ve Qualcomm Incorporated'ın kurucu üyeleri olarak yer aldığı hızla büyüyen 5G Automotive Association (5GAA) da yer alıyor. 5GAA'da birçok öncü otomotiv üreticileri, birinci sınıf sağlayıcılar, yazılım geliştiricileri, mobil operatörler, yarıiletken şirketleri, test ekipmanı bayileri, telekom sağlayıcıları, trafik ışığı sağlayıcıları ve yol operatörlerinden oluşan 85'ten fazla üye yer alıyor. İyileştirilmiş otomotiv güvenliği, otomatik ve bağlantılı sürüş ve trafik verimliliğini desteklemek için V2X iletişimlerinin küresel bir çözümü olan C-V2X, küresel olarak tanınmış 3rd Generation Partnership Project'in (3GPP) 5G ile ileri düzeyde uyumluluk sağlamak üzere tasarlanmış sürekli evrilen belirlemelerini temel alan tek V2X teknolojisi olarak dikkat çekiyor. Aynı zamanda Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsü (ETSI) kurumlarının da dahil olduğu otomotiv endüstrisi tarafından tanımlanan üst katman protokollerinden de avantaj kazanıyor.
 
İlgili Kişi        
Önder Kalkancı
Marjinal Porter Novelli             
0212 219 29 71
onderk@marjinal.com.tr
 
Qualcomm hakkında
Qualcomm, dünya genelindeki tüm bağlantı, bilişim ve iletişim biçimlerini dönüştüren ve çığır açan teknolojileri üretmektedir. Mobil devrimin doğuşu, Qualcomm'un telefonu internete bağlamasıyla doğmuştur. Günümüzde ise Qualcomm icatları, yaşamı değiştiren ürünler, deneyimler ve sektörlerin temelini oluşturmaktadır. Dünyadaki 5G yolculuğuna liderlik eden şirket bu yeni ve büyük değişimin akıllı araçlarda yeni bir çağı başlatacağını, ağa bağlı akıllı arabalarla ilgili pek çok fırsat yaratacağını, sağlık hizmetleri sektöründe uzaktan ulaşımın sağlanacağını ve nesnelerin internetinde (akıllı şehirler, akıllı evler, giyilebilir teknoloji dahil) daha pek çok yeniliği beraberinde getireceğini öngörmektedir. Qualcomm Incorporated, lisanslama birimi QTL'i ve patent portföyünün çok büyük bir kısmını da içine almaktadır. Qualcomm Incorporated'in iştiraki olan Qualcomm Technologies, diğer iştiraklerle birlikte, şirketin tüm mühendislik, araştırma ve geliştirme işlevleri ve QCT yarı-iletken birimi de dahil olmak üzere tüm hizmet ve ürünleri ile faaliyet göstermektedir. Daha fazla bilgi için Qualcomm'un web sitesini, OnQ blog, Twitter ve Facebook sayfaları ziyaret edilebilir.
 
###
 
Qualcomm, Qualcomm Incorporated'ın Amerika ve diğer ülkelerde kayıtlı olan ticari markalarıdır. Diğer ürün ve marka isimleri kendi sahiplerinin ticari markaları veya tescilli ticari markaları olabilir.
 
Qualcomm 9150 C-V2X çip seti, Qualcomm Technologies, Inc.'nin ve/veya iştiraklerinin ürünüdür.

 


  Share  Paylaş
Qualcomm
Hakkında
Qualcomm Incorporated (NASDAQ:QCOM), 3G, 4G ve yeni nesil mobil teknolojilerinde dünya lideridir. Qualcomm Incorporated, Qualcomm’un lisanslama birimini, Qualcomm Teknoloji Lisanslama (QTL) ve patent portföyünün büyük bir bölümünü de kapsar. Qualcomm Technologies Inc., Qualcomm Incorporated’a bağlı olup diğer iştirakleri ile birlikte tüm Qualcomm mühendisliği, araştırmaları ve geliştirme faaliyetlerinin yanı sıra yarı-iletkenlere dair işleri kapsayan QCT de dahil olmak üzere tüm ürünlerini ve hizmetlerini de gerçekleştirir. 25 yıldan daha uzun bir süredir, Qualcomm fikirleri ve icatları ile tüm dünyadaki insanları bilgiye, eğlenceye ve birbirlerine yakın olmalarını sağlayarak dijital iletişimin evrimine yön vermiştir. Daha fazla bilgi için Qualcomm’un web sitesi, OnQ blog, Twitter ve Facebook sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.