Haberler / Multi Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
18.11.2018

Bültene ait dosyalar

Marmara Forum “2,5 tonluk Türk Kahvesi”yle dünya rekoru denemesinde başarılı oldu!
 
Türkiye'nin en büyük alışveriş ve eğlence merkezlerinden biri olan Marmara Forum, 17 Kasım 2018 Cumartesi günü gerçekleştirilen 2,5 tonluk Türk Kahvesi rekor denemesinde başarılı oldu. Türkiye'den önce Bosna Hersek'e ait olan dünya rekoru, Guinness Dünya Rekorları organizasyonunun da onayının ardından, Marmara Forum tarafından Türk Kahvesi'nin ana vatanına getirilmiş olacak.
 
Marmara Forum Alışveriş Merkezi, 1-20 Kasım tarihleri arasında düzenlediği “International Coffee Weeks” etkinliği kapsamında yarışmalardan tadımlara, workshop'lardan özel dekorlara, kahveye dair gerçekleştirdiği pek çok etkinliğin yanı sıra Guinness Dünya Rekorları organizasyonunun takip ettiği bir rekor denemesine imza attı. Marmara Forum'da 17 Kasım 2018 Cumartesi günü tam 2,5 tonluk dev bir cezvede pişirilen Türk Kahvesi ile gerçekleştirilen rekor denemesi başarıya ulaştı. Guinness'in de onayının ardından dünya rekoru tescillenmiş ve resmen Türkiye'ye geçmiş olacak.
 
Hazırlanan özel bir cezvede saatler süren pişirme aşamasının ardından bugüne dek Bosna Hersek'te olan dünya rekoru resmi değerlendirmenin ardından ait olduğu topraklara, Türkiye'ye kazandırılmış olacak. Marmara Forum'un etkinlik kapsamında Türkiye'nin değeri Türk Kahvesi'nin dünya rekorunu ülkemize taşıma gişiriminin yanı sıra sanal dünyada da dalga dalga yayılacak bir kampanya başlattı.
 
“Dünyanın en büyük hatırı için #CEZVEmoji” kampanyasını hayata geçiren Marmara Forum, dillere destan Türk Kahvesine özel bir emoji yapılması için, tüm kahve tutkunlarını bu kampanyayı desteklemeye davet ediyor.
 
Dünya rekoru hakkında:
  • 17 Kasım 2018 Cumartesi günü, Guinness tarafından görevlendirilen hakem heyeti Marmara Forum'da hazır bulundu.
  • Kahve pişirme işlemi başlamadan önce dev cezvenin tüm ölçümleri video ve fotoğraflarla kayıt altına alındı.
  • Ölçümler bittikten sonra kahve pişirme işlemi başladı.
  • Kahve pişirildikten sonra son ölçüm gerçekleştirildi ve pişirilen kahve, katılımcılara dağıtıldı.
  • Dev kahve cezvesinde 90 kilo kahve ve 20 kilo şeker kullanıldı, toplam 2,5 ton Türk Kahvesi pişirildi.
  • Toplam 25.000 bardak Türk Kahvesi dağıtıldı.
  • 1 metre 86 cm yüksekliğindeki Dev Türk Kahvesi cezvesi, geleneksel pişirme usulüne uygun bir hazırlık süreci gerçekleştirilebilmesi için özel olarak tasarlandı.
  • Rekor denemesi, hijyen koşullarına dikkat edilerek gerçekleştirildi.

*Detaylı görüntülere linkten ulaşabilirsiniz: https://we.tl/t-2MFlEZUjRu

 
İlgili Kişi:
Ceylan Naza
Marjinal Porter Novelli
0212 219 29 71
ceylann@marjinal.com.tr
 
https://www.facebook.com/marmaraforum
https://www.instagram.com/marmaraforum/
https://twitter.com/MarmaraForum
https://www.youtube.com/channel/UC_kVnvCNEc0qAHS9Ps-kOIA

 
 


  Share  Paylaş
Multi
Hakkında
Multi, Avrupa ve Türkiye’nin en önde gelen gayrimenkul yatırım, yönetim ve geliştirme şirketidir. Avrupa’nın tamamını kapsayan bir perakende platformu olan Multi, sürdürülebilir kira geliri yaratmaya, yönetmeye ve geliştirmeye odaklanmıştır. Multi projeleri faaliyet gösterdikleri bölgelerde, ekonomik büyümeye katkıda bulunmakta ve sosyal yaşam alanları yaratmaktadır. Kurulduğu 1982 yılından beri geliştirdiği 190’dan fazla proje ve hali hazırda yönetmekte olduğu 130 Alışveriş Merkezi ile Multi, Türkiye dahil olmak üzere Avrupa’nın 14 ülkesinde faaliyet göstermektedir. Türkiye’de 14 alışveriş merkezinin operasyonunu yürüten Multi Turkey, Türkiye’nin en büyük perakende platformudur. 865.000 metrekare perakende alanında, 2.100’ü aşkın kiracısıyla birlikte faaliyetlerini sürdürmektedir. Her yıl 160 milyon ziyaretçiye kapılarını açan Multi Turkey’nin en önemli alışveriş merkezleri arasında İstanbul’da Forum İstanbul ve Marmara Forum, Ankara’da ise Gordion ve Forum Ankara Outlet yer almaktadır.