Haberler / Red Hat Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
03.06.2019

Bültene ait dosyalar

Kurumsal açık kaynak yazılımı, yazılım dünyasının geleceğini şekillendiriyor
 
Red Hat'in sponsorluğunda Illuminas tarafından gerçekleştirilen ve 950 BT liderine sorulan çeşitli soruların cevaplarından yola çıkılarak hazırlanan Kurumsal Açık Kaynağın Durumu isimli rapor yayınlandı:
  • BT liderlerinin yüzde 69'u için açık kaynak çok önemli.
  • En büyük tercih sebebi se en yeni inovasyonlara erişim.
 
Açık kaynak çözümlerinde dünya lideri Red Hat, Inc. (NYSE: RHT); teknoloji dünyasında gün geçtikçe etkisini artıran açık kaynak yazılımlarının kurumlar tarafından nasıl karşılandığını belirlemek için Illuminas'ın hazırladığı ve 950 BT liderinin katıldığı Kurumsal Açık Kaynağın Durumu raporunun bulgularını paylaştı.
 
Özellikle açık kaynağın kurumlar için stratejik bir öneme sahip olup olmadığını ele alan araştırmaya göre katılan BT liderlerinin yüzde 69'u açık kaynağın çok önemli olduğunu belirtirken, açık kaynağın hiç önemli olmadığını belirten BT liderleri ise yalnızca yüzde 1'lik kısmı oluşturuyor. BT liderinin yüzde 68'i de son 12 ay içerisinde açık kaynak kullanımını artırırken,  yüzde 59'u da yine son 12 ay içerisinde artırmayı planlıyor.
 
İnovasyonun itici gücü
Güvenlik imkanları ve satış sonrası destek, kurumsal açık kaynağı tercih edecek firmalar için çok önemli. Aynı zamanda araştırmaya göre katılanların yüzde 29'u, kurumsal açık kaynağı tercih etmelerini sağlayan en önemli 3 sebep sorulduğunda, “en yeni inovasyonlara erişim” cevabını veriyor.
 
Gerçekleştirdikleri araştırmayla ilgili konuşan Red Hat Türkiye Genel Müdürü Haluk Tekin, şunları söyledi: “Açık kaynak çözümleri dünyadaki etkisini o kadar artırdı ki, günümüzde açık kaynak çözümlerini kullandığını bilmeyen tüketiciler, uçak bileti alırken, bir ATM makinesinden para çekerken veya bir arama yaparken yüksek ihtimalle açık kaynak çözümlerinden faydalanıyor. Katılımcıların verdiği cevaplar, açık kaynakla markalı yazılımlar arasındaki en temel farklardan birinin altını çiziyor. Açık kaynak yazılımlar, sınırlı sayıdaki bir ekibin aksine, tüm ekosistemin gözetimi altında gelişiyor. Bu da açık kaynak yazılımlarını güvenli ve güvenilir kılıyor. Aynısı elbette birçok markalı yazılımlar için de söylenebilir ancak bireylerin ve kurumların bir arada, ortak bir amaç uğruna çalışmasını sağlaması, açık kaynağı eşsiz kılan bir özellik. Bugün yapay zeka, yazılım tanımlı altyapılar ve bulut yerel platformlar, açık kaynakla gelişen teknolojilerin yalnızca birkaçı. Bu da günümüzün yazılım dünyasında yaşanan inovasyonun büyük çoğunluğunun açık kaynakla gerçekleştiğinin altını çiziyor. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, ankete verilen olumlu cevapların yüksek bir yüzdede seyretmesi, BT dünyasının açık kaynağı kabullendiğini ve önümüzdeki yıllarda kullanımının çok daha artacağını gösteriyor.”
 
 
İlgili Kişi
Esra Şavkın
Marjinal Porter Novelli
0212 219 29 71
esras@marjinal.com.tr
 
Red Hat hakkında
Dünyanın lider Linux sağlayıcısı ve açık kaynak yazılım çözümleri şirketi Red Hat, güvenilir ve yüksek performanslı Linux, hibrit bulut, konteyner ve Kubernetes teknolojileri sağlamak için topluluktan güç alan bir yaklaşımı benimser. Red Hat, müşterilerinin yeni ve mevcut BT uygulamalarını entegre etmelerine, bulut-yerlisi uygulamalarını geliştirmelerine, sektör öncüsü işletim sistemimizde standartlaştırmalarına ve karmaşık ortamlarını otomatikleştirmelerine, korumalarına ve yönetmelerine yardımcı olur. Sunduğu ödüllü destek, eğitim ve danışmanlık hizmetleri, Red Hat'i Fortune 500 listesinde yer alan şirketlerin güvenilir danışmanı yapmaktadır. Bulut sağlayıcıları, sistem entegratörleri, uygulama tedarikçileri ve açık kaynak topluluklarının stratejik bir iş ortağı olan Red Hat, kurumların dijital geleceğe hazırlanmalarına yardımcı olur.
 
 


  Share  Paylaş
Red Hat
Hakkında
Dünyanın lider Linux sağlayıcısı ve açık kaynak yazılım ürünleri şirketi Red Hat, güvenilir ve yüksek performanslı bulut, Linux, ara katman, depolama ve sanallaştırma teknolojileri için topluluktan güç alan bir yaklaşımı benimser. Aynı zamanda Red Hat ödüllü destek, eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunar. İşletmeler, iş ortakları ve açık kaynak toplulukları arasında bağlantı sağlayan global bir ağ merkezi olarak Red Hat, kaynakları büyüme sağlayacak şekilde konumlandıran yenilikçi teknolojiler oluşturmaya ve müşterileri geleceğin BT dünyasına hazırlamaya yardımcı olur.