Haberler / Zingat Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
18.10.2017

Bültene ait dosyalar

İstanbul'daki yeni metro projeleri, satılık konut fiyatlarına yüzde 131 değer kattı
 
İstanbul'da ulaşımı büyük ölçüde kolaylaştıran bir toplu taşıma sistemi olan metro ile ilgili projeler arttıkça, metronun ulaştığı bölgelerdeki konut fiyatlarında da artış yaşanıyor. Zingat.com'un Bölge Raporu sonuçlarına göre, metronun geldiği bölgeler arasında satılık konut fiyatında en çok artış son 5 yılda yüzde 131 ile İçerenköy'de gerçekleşti. Aynı dönemde en çok kiralık konut fiyatı artışına ise yüzde 97 ile Kaynarca ulaştı.
 

Türkiye'nin en kalabalık şehri olan İstanbul'da ulaşıma çözüm bulabilmek için metro projelerine ağırlık veriliyor. İstanbul trafiğini rahatlatacak yeni metro projeleri aynı zamanda ulaştıkları bölgelerin konut fiyatlarında da artış yaratıyor. “Emlak.Bilgi.Güven” sloganıyla yola çıkan gayrimenkul ve bilgi pazarlama platformu Zingat.com'un Bölge Raporu sonuçları, son 5 yılda metro projelerine bağlı olarak satılık konut fiyatında yüzde 131'e, kiralık konut fiyatında ise yüzde 97'ye varan artışların yaşandığını ortaya koydu.
 
Satılık konut fiyatı yüzde 131 ile en çok İçerenköy'de arttı
Metro projeleri nedeniyle son 5 yılda satılık konut fiyatı en çok artan bölge yüzde 131 ile İçerenköy oldu. Onu yüzde 118 ile Ataköy, yüzde 110 ile Altunizade, yüzde 104 ile Kaynarca, yüzde 99 ile Başakşehir, yüzde 96 ile Bağcılar, yüzde 94 ile Kirazlı, yüzde 90 ile Dudullu ve yüzde 65 ile Tuzla izledi.
 
Kiralık konutta artış rekoru yüzde 97 ile Kaynarca'da
Kiralık konut fiyat artışı sonuçlarına göre ise yüzde 97 ile Kaynarca en üst sırada yer aldı. Kaynarca'yı yüzde 87 ile İçerenköy, yüzde 74 ile Ataköy, yüzde 65 ile Bağcılar, yüzde 64 ile Tuzla, yüzde 62 ile Altunizade, yüzde 45 ile Başakşehir, yüzde 44 ile Kirazlı ve yüzde 35 ile Dudullu takip etti.
 
Metro hatlarının çoğalması ile konut fiyatlarında da buna paralel bir artış yaşandığını söyleyen Zingat.com Kurucu Ortağı ve CEO'su Ahmet Kayhan; “İstanbul'daki raylı sistemin 2023 yılında 1001 kilometreye ulaşması bekleniyor. İstanbul'daki en büyük sorunlardan birinin ulaşım olduğu aşikâr. Dolayısıyla ulaşımı büyük ölçüde rahatlatan metro hatlarına yakın bölgelerde önümüzdeki dönemde de en az bu oranlarda artış yaşanacağını öngörüyoruz” diye konuştu.
 
İlgili Kişi:       
Esra Şavkın 
Marjinal Porter Novelli                  
0212 219 29 71 / 0537 858 85 49
esras@marjinal.com.tr
 
Zingat.com hakkında
Zingat.com, 2015 yılında REIDIN ve Doğuş Grubu işbirliğiyle kurulan, gayrimenkul ve emlak alanında kaliteli hizmet ve şeffaf bilgi sağlayan bir bilgi ve pazarlama platformudur. Oluşturduğu platformda gayrimenkul profesyonelleri ile bireyleri buluşturmaktadır. Zingat.com'un misyonu, Türkiye'de gayrimenkul sektörüne yatırım yapan, evini satan, kiralayan, yeni bir ev alan tüm bireylere ve bu sektörle profesyonel olarak ilgilenen kurum ile kişilere kapsamlı bir referans noktası oluşturmaktır. www.zingat.com
 

 
 


  Share  Paylaş
Zingat
Hakkında
REIDIN ve Doğuş Grubu işbirliğiyle 2015 yılında faaliyete geçen Türkiye’nin akıllı emlak sitesi Zingat.com, kaliteli hizmet ve şeffaf bilgi anlayışını benimseyerek gayrimenkul profesyonellerini ve bireyleri doğru, kapsamlı referans bilgilerle aynı çatı altında buluşturan güvenilir bir gayrimenkul bilgi ve pazarlama platformudur. Türkiye'de gayrimenkul sektörüne yatırım yapanlar, gayrimenkul satanlar/kiralayanlar, yeni ev arayışında olanlar, bu sektörden profesyonel kazanç sağlayanlar için bir buluşma noktası ve referans bilgi kaynağıdır