Haberler / Index Grup Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
24.11.2016

Bültene ait dosyalar

Index Grup net hedefini açıkladı:
2019'da 3 milyar dolarlık büyüme

 
Grubun ve bilişim sektörünün 2016 yılını değerlendiren Index Grup CEO'su Erol Bilecik, ülke olarak zorlu bir yıldan geçmiş olmalarına rağmen büyümeye devam ettiklerini ve Orta Asya ülkelerine yaptıkları açılım sayesinde büyümelerini daha da hızlandıracaklarını söyledi. Bilişim sektörünün ülke ekonomisine daha fazla katkı yapabilmesi için önemli tavsiyelerde de bulunan Bilecik, bunun için girişimcilik ruhunun ilkokuldan itibaren yerleştirilmesi gerektiğini vurguladı.
 
27 yıldır Türk bilişim sektörü içerisinde “geleceğin teknoloji dağıtım grubu” vizyonu ile hareket eden Index Grup'un CEO'su Erol Bilecik, grubun 2016 yılı performansını ve gelecek hedeflerini açıkladı.
 
Bilecik, 2016 yılının gerek ülke gerekse sektör için zor bir yıl olsa da grup olarak büyümelerini sürdürdüklerini vurgulayarak, “Kurumsal firmalar BT yatırımlarını ertelemedi. Kurumsal açıdan bir geriye gidiş yaşanmadı. Ancak tüketiciler 6 ayda veya 1 yılda bir dizüstü değiştirmekten vazgeçti. Dolayısıyla satışlarda düşüş yaşandı. Ancak akılı telefonda bu düşüş olmadı. Bunda da genç nüfusa sahip bir ülke olmamız etkili oluyor. Geçen yıla göre TL bazında yüzde 10-11 büyümeyi hedeflemiştik. Bu hedefimizi tutturacağımızı düşünüyoruz.” dedi.
 
2016 yılının başında yazılım ve teknoloji altyapısını değiştirdiklerini ve bilişim teknolojileri, telekom ve lojistik sektörlerine yönelik yaptıkları yatırımların katkısıyla net satışlarını ve net kârlarını arttırdıklarını da ifade eden Bilecik, “Geçen yıldan itibaren katma değeri yüksek teknoloji ürünlerine ve dijital dönüşüme daha fazla odaklandık. Aynı zamanda bilgisayar, mobil ve çevre birimleri ürün gruplarının gücünü de arkamıza aldık. 2016 yılı hedefimiz grup şirketleri olarak 4,6 milyar TL net satışa ulaşmak.” şeklinde konuştu.
 
“Katma değerli ürünlerimizi Orta Asya'ya da ulaştıracağız”
Bu yıl için attıkları en büyük adımın ise Index Grup olarak katma değerli işlerinde gittikleri yeniden yapılanma olduğunu ifade eden Bilecik sözlerini şu şekilde sürdürdü: Türkiye'nin en büyük katma değerli distribütörü olma hedefimiz doğrultusunda ileride daha büyük başarılara imza atmak için Index Grup olarak yeni bir yapılanmaya girdik. Yeni yapılanma kapsamında, şirketlerimizden İndeks Bilgisayar A.Ş. bünyesindeki tüm katma değerli ürün gruplarına ait distribütörlük kontratları yine grup şirketimiz Artım Bilişim'e devredilirken, bu kontratlarla ilgili görev yapan çalışanlarımızın tamamı da Artım Bilişim'e katıldı. 2011 yılından bu yana çatımız altında bulunan Artım Bilişim'in kalan hisselerini de geçtiğimiz günlerde satın alarak katma değerli ürünlerimizi Artım Bilişim üzerinden Orta Asya ülkelerine götürme kararı aldık.”
 
“Bizi daha başarılı bir gelecek bekliyor”
2019 yılı sonunda net hedeflerinin 3 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşmak olduğunu ve bu cironun 500 milyon dolarlık kısmını Artım Bilişim ile gerçekleştirmek istediklerini de belirten Bilecik, “Yeni çözümlerimiz ve projelerimiz ile başta dijitalleşme olmak üzere birçok alanda sektörde öncü olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. ‘Karlı, verimli ve büyüyen Index Grup' mottomuza bağlılığımız devam edecek. 2017 ve ilerisi için bizi daha başarılı bir gelecek bekliyor.” ifadelerini kullandı.
 
Bundan sonraki dönemlerde teknoloji dünyası içerisinde özellikle IoT yani nesnelerin interneti ile ilgili ilgili birçok önemli planları olduğu müjdesini de veren Bilecik, katma değerli çözümlere yönelik yeni yatırımlar ve açılımlarla birlikte, giyilebilir teknolojiler, bulut ve mobil alanlardaki faaliyetleri sayesinde yüksek büyüme rakamlarına erişmeyi hedeflediklerinin altını çizdi.
 
“Girişimcilik ruhu ilkokuldan itibaren yerleştirilmeli”
Türkiye'de bilişim sektörünün geleceğini de değerlendiren Bilecik, Türkiye ekonomisinin daha da büyümesi için bilişimin çok önemli bir sektör olduğunu kaydetti. Bilişim sektörünün ülke ekonomisine daha fazla katkı yapabilmesi için atılması gereken adımlar olduğunu ifade eden Bilecik, “Genç nüfusu yalnızca teknoloji kullanan değil üreten bir nesil haline getirmeliyiz. İnovatif çözümler geliştirme konusunda geç kamış olsak da geçmişe saplanmamalı, önümüze bakmalıyız. Bunun için de Türkiye'de girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmamız gerekiyor. Girişimcilik ruhunun ilkokul seviyesinden itibaren yerleştirilmesi bizi yeni ufuklara taşıyacak önemli bir adım olacaktır.” dedi.
 
İlgili Kişi:
Nevra Çankaya
Marjinal Porter Novelli
0212 219 29 71
nevrac@marjinal.com.tr
 
www.index.com.tr
1989 yılından beri Türk bilişim sektöründe faaliyet gösteren Index, Türkiye genelindeki bilgisayar firmalarına, ihtiyaç duydukları tüm ürünleri, iyi organize olmuş bir bilgisayar dağıtıcısı kimliğiyle temin etmektedir. Firma, misyonunu, bilgisayar kanalındaki tüm şirketlere, değişen ihtiyaçlarına göre bilişim ürünlerinin ana tedarik merkezi olarak hizmet vererek liderliğini sürdürmek olarak belirlemiştir. Şirket halen 200'e yakın dünya teknoloji devinin distribütörlüğünü yapmaktadır. Index'in dağıtımını yaptığı markalar arasında, Apple, HP, IBM, Lenovo, Intel, Dell, Asus, LG, Toshiba, Microsoft, Epson, OKI, Canon, Fujitsu, Kingstone, Airties gibi dünya devleri bulunmaktadır. Index Bilgisayar, “INDES” koduyla, 2004 Haziran'ından bu yana BIST'de işlem görmektedir.
 


  Share  Paylaş
Index Grup
Hakkında
1989 yılından beri Türk bilişim sektöründe faaliyet gösteren Index, Türkiye genelindeki bilgisayar firmalarına, ihtiyaç duydukları tüm ürünleri, iyi organize olmuş bir bilgisayar dağıtıcısı kimliğiyle temin etmektedir. Firma, misyonunu, bilgisayar kanalındaki tüm şirketlere, değişen ihtiyaçlarına göre bilişim ürünlerinin ana tedarik merkezi olarak hizmet vererek liderliğini sürdürmek olarak belirlemiştir. Şirket halen 200'e yakın dünya teknoloji devinin distribütörlüğünü yapmaktadır. Index’in dağıtımını yaptığı markalar arasında, Apple, HP, IBM, Lenovo, Intel, Dell, Asus, LG, Toshiba, Microsoft, Epson, OKI, Canon, Fujitsu, Kingstone, Airties gibi dünya devleri bulunmaktadır. Index Bilgisayar, “INDES” koduyla, 2004 Haziran’ından bu yana BIST’de işlem görmektedir.