Haberler / Manpower Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
24.03.2017

Bültene ait dosyalar

İkinci çeyreğin en yüksek istihdam beklentisi İç Anadolu Bölgesi'nde
 
ManpowerGroup İstihdama Genel Bakış Araştırması'na göre işverenlerin +%17 net istihdam görünümü bildirdiği İç Anadolu Bölgesi'nde, önümüzdeki çeyrekte olumlu istihdam artışı bekleniyor. İşe alım beklentileri, önceki çeyreğe göre yüzde 3 ve önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2 puan artıyor.
 

ManpowerGroup 2017 yılının ikinci çeyreğinde istihdam pazarı faaliyetlerine ilişkin tahminlerde bulunmak üzere Türkiye'de 1.004 işverenle yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre en güçlü istihdam piyasası, net istihdam görünümü +%17 seviyesinde olan İç Anadolu Bölgesi'nde tahmin ediliyor. Karadeniz Bölgesi +%11 ile kayda değer bir genel görünüm sergilerken Ege ve Marmara bölgelerinin her ikisinde de +%8'lik bir işe alım faaliyeti bekleniyor. Akdeniz Bölgesi'nde işverenler +%1 puanlık artış bildirerek ihtiyatlı bir görünüm sergiliyor. Önceki çeyrekle kıyaslandığında, Karadeniz Bölgesi'ndeki iş verenler yüzde 7 puanlık artışlar bildiriyor. Bununla birlikte, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde işverenler sırasıyla yüzde 5 ve 4 puan düşüş bildirirken, Ege'deki işverenler nispeten istikrarlı bir işe alım beklentisi bildiriliyor.
 
Türkiye genelinde istihdam beklentisi 2017'ye göre daha düşük
Türkiye'nin net istihdam görünümü, bir önceki çeyreğe göre pek bir değişim göstermiyor ve +%9 seviyesinde kalıyor ancak geçen senenin aynı dönemine göre %2 oranında düşüyor. Türkiyeli işverenler, önümüzdeki nisan-haziran dönemi için kayda değer işe alım planları bildiriyorlar. İşverenlerin %24'ü istihdamda artış beklerken %10'u azalma öngörüyor ve %64'ü de değişiklik olmayacağını tahmin ediyor. Madencilik sektörü +%16 ile önümüzdeki üç ayda istihdam beklentilerinin en yüksek olduğu sektör olarak öne çıkarken, Restoran ve Otelcilik sektörü, -%2 ile en düşük istihdam görünümünü bildiren sektör oluyor. 11 sektörün 10'unda ve beş coğrafi bölgenin hepsinde işverenler gelecek çeyrekte istihdam seviyelerinde artış öngörüyor ancak 2017'nin ilk çeyreğine göre altı sektörün ve üç bölgenin istihdam beklentileri daha düşük. 2016'nın ikinci çeyreğine göreyse dokuz sektörden ve iki bölgeden gelen istihdam beklentileri geçen yılın aynı dönemine göre daha düşük seviyede. Önceki çeyreğe göre, işletme ölçeği kategorilerinin dördünde de istihdam seviyesinde artışlar bekleniyor. en yüksek istihdam beklentisini Büyük ölçekli işverenler bildirirken (+%23), orta ölçekli işverenler +%12, küçük ölçekli işverenler +%8 mikro ölçekli işletmeler ise +%1 istihdam beklentisi bildiriyor.
 
Türkiye istihdam piyasası referandumu bekliyor
Yeni görünüm üzerine yorumda bulunan Manpower Türkiye Genel Müdürü Reha Hatipoğlu şunları söyledi: “Türkiye nisan ayında önemli bir referandumdan geçecek. Bu nedenli bütün bölgelerdeki ve sektörlerdeki işverenlerin temkinliliği, işe alım planları konusunda da geçerliliğini koruyor. Ayrıca turizm sektöründeki kan kaybı etkisini hala sürdürdüğü için, bu çeyrekte en düşük istihdam beklentisinin -%2 ile restoran ve otelcilik sektöründen gelmesi elbette sürpriz değil. Daha önce de belirttiğim gibi 2017'nin Türkiye için belirsiz ekonomik açıdan oldukça temkinli bir yıl olacağı ortada. Böyle bir ortamda yeni çalışanlar işe almak, muhtemelen yalnızca büyük ölçekli işletmelerin göze alabileceği bir adım olacaktır. Orta, küçük ve mikro ölçekli işletmeler ise istihdam artışı planlarken çok daha temkinli olacak ve karara varmadan önce 2017'de bizi bekleyen gelişmeleri görmeyi bekleyeceklerdir. Araştırmamızın verileri, Milli İstihdam Seferberliği ilan edilmeden önce yapılan saha görüşmelerine dayanıyor. Bu sebeple söz konusu seferberliğin, istihdam piyasalarında bir kıpırdanma yaratacağını öngörüyoruz. Nitekim piyasalarda bir hareketlilik de gözlemlemeye başladık. Ancak seferberliğin en net sonuçları, üçüncü çeyreğe yönelik yapılacak araştırmamızda ortaya çıkacaktır.”
 
En yüksek işe alım beklentisi madencilik sektöründe
11 sektörün 10'unda işverenler, 2017 yılı 2. çeyreğinde istihdam seviyelerinde artış öngörüyor. En güçlü işe alım beklentileri net istihdam görünümü +%16 seviyesinde olan Madencilik sektöründe ifade ediliyor. Net istihdam görünümleri +%14 seviyesinde olan Elektrik, Gaz ve Su sektörü ile Toptan ve Perakende Ticaret sektöründe istikrarlı bir işe alım etkinliği beklenirken Kamu ve Sosyal Hizmetler sektöründe işe alım eğilimi +%11 olarak bildiriliyor. Net istihdam görünümleri +%10 seviyesinde olan Tarım, Avcılık, Ormancılık ve Balıkçılık sektörü ile Finans, Sigortacılık, Gayrimenkul ve Kurumsal Hizmetler sektöründe ihtiyatlı bir işe alım eğilimi bildirilirken, Üretim sektöründe +%9'luk bir işe alım eğilimi bildiriliyor. Restoran ve Otelcilik sektöründe işverenler, -%2'lik görünümle işe alım beklentilerinde belirsiz bir tablo çiziyor.
 
Önceki çeyreğe göre işe alım planları 11 sektörün altısında zayıflıyor. En kayda değer düşüş %6 ile İnşaat sektöründe görülürken, Elektrik, Gaz ve Su sektörü ile Finans, Sigortacılık, Gayrimenkul ve Kurumsal Hizmetler sektörü de %3 puan zayıflamış görünüyor. Öte yandan, işe alım beklentileri, işverenlerin yüzde 7 puanlık artış bildirdiği Ulaştırma, Depolama ve İletişim sektörünün de içinde bulunduğu beş sektörde iyileşiyor. Madencilik sektörü ile Toptan ve Perakende Ticaret sektöründe 4 puanlık artış gözlemleniyor. 2016'nın 2. çeyreğine kıyasla işe alım beklentileri 11 sektörün dokuzunda zayıflıyor. Üretim sektörü ile Elektrik, Gaz ve Su sektöründe iş verenler sırasıyla yüzde 9 ve 8 puanlık düşüş bildiriyor. Tarım, Avcılık, Ormancılık ve Balıkçılık sektörü ile İlaç sektöründe işe alım beklentilerinin yüzde 5 puan, İnşaat sektöründe de yüzde 6 puan gerilemesi önemli bir gerilemeye işaret ediyor. Buna karşın, Madencilik sektörü ve Toptan ve Perakende Ticaret sektöründe işe alım beklentileri sırasıyla yüzde 13 ve yüzde 7 puanlık bir artış gösteriyor.
 
 
Araştırma hakkında
Yenilikçi işgücü çözümleri şirketi ManpowerGroup, her çeyrekte Manpower İstihdama Genel Bakış Araştırması'nı yayınlayarak, işverenlerin bir sonraki çeyrekte istihdama dair öngörülerini ölçmeyi hedefliyor. Dünyadaki en kapsamlı ve ileriye dönük istihdam anketidir. Araştırma için gerçekleştirilen çalışmada 43 ülkeden,  59.000'in üzerinde işveren ile anket yapıldı. Anket işgücü piyasasındaki eğilimler ve faaliyetler konusunda önderdir. Bu rapor düzenli olarak Bank of England Enflasyon Raporlarında kaynak olarak yararlanılır. Aynı zamanda  Avrupa Komisyonu, AB İstihdam Durumu ve Sosyal Görünüm raporu, Monthly Monitor raporu için bir veri kaynağı olarak faydalanır. ManpowerGroup'un bağımsız anket verileri işgücü piyasalarıyla ilgili öngörüler için dünyanın önde gelen finansal analistleri ve ekonomistleri tarafından da kaynak olarak kabul edilir.
 
 
İlgili Kişi:       
Ceylan Naza
Marjinal Porter Novelli             
0212 219 29 71
ceylann@marjinal.com.tr
  
ManpowerGroup™ Hakkında
ManpowerGroup™ (NYSE: MAN) 70 yılı aşkın süredir yenilikçi işgücü̈ çözümleri yaratan, dünyanın işgücü̈
uzmanıdır. İşgücü̈ uzmanları olarak, her gün çok farklı iş ve sektörde 600.000'den fazla bireyi, kendilerine uygun iş pozisyonları ile buluşturuyoruz. ManpowerGroup çözümler yelpazesi, ManpowerGroup™ Solutions, Manpower®, Experis™ ve Right Management® – ile yetenek bulma, yönetme ve geliştirme için kapsamlı çözümler sunuyoruz. 80 ülke ve bölgede, 400.000'den fazla müşterinin ihtiyaçlarını karşılıyoruz. 2016 yılında ManpowerGroup, art arda altı yıl Dünyanın En Etik Şirketlerinden biri seçilerek ve Fortune Dergisi tarafından En Çok Beğenilen Şirketler arasında gösterilerek, sektörün en çok güvenilen ve beğenilen markası olduğunu teyit etti. www.manpowergroup.com


  Share  Paylaş
Manpower
Hakkında
Manpower Inc., 1948'den günümüze işgücü çözümleri sunan bir dünya lideridir. Manpower’ın 82 ülkeye yayılmış 4.000 ofisten oluşan şube ağı, çok çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmelerle dünyanın en büyük çokuluslu şirketlerinden oluşan 400.000 müşterisinin ihtiyaçlarını karşılamasını sağlamaktadır. 2003 yılından bu yana faaliyetlerini 7 şubesi ile Türkiye’de de sürdüren Manpower, şirketlere ve bireylere doğru karar verebilmeleri için kaynak sağlar, içgörü kazandırır; istihdam ve iş döngüsü sürecinin bütününü kapsayacak şekilde, seçme ve yerleştirme, dönemsel ve sözleşmeli personel temini, toplu işe alım, dış kaynak kullanımı ve yönetici araştırma alanlarında hizmet sunar. Manpower, toplam iş gücünde kalite ve verimliliği iyileştirerek üretkenliği artırmayı, maliyetleri düşürmeyi, böylece müşterilerinin başlıca ticari faaliyetlerine yoğunlaşabilmelerini sağlamayı hedeflemektedir. Türkiye pazarına sunduğu Manpower Professional markası altında Finans, Satış, Pazarlama ve Mühendislik alanlarında profesyonel yetenekleri yerleştirme hizmeti veren Manpower hakkında daha detaylı bilgiye www.manpower.com ve www.manpower.com.tr adreslerinden ulaşılabilir.