Haberler / Fortinet Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
29.08.2017

Bültene ait dosyalar

Ege Bölgesi'nin elektrik hizmeti artık daha güvenli
 
Aydem Elektrik ve Gediz Elektrik müşterilerine elektrik tedarikinin güvenliğini sağlamak ve müşterilerinin bilgilerini korumak amacıyla Fortinet'in güvenlik çözümlerini kullanma kararı aldı.
 
Yüksek performanslı siber güvenlik çözümlerinde küresel lider olan Fortinet® (NASDAQ: FTNT) bugün yaptığı duyuruyla başta Ege Bölgesi olmak üzere tüm Türkiye'de 4,7 milyon müşteriye elektrik enerjisi tedarik eden Aydem Elektrik Perakende Satış Anonim Şirketi (Aydem) ve Aydem'in bir kuruluşu olan Gediz Elektrik Perakende Satış Anonim Şirketi'nin (Gediz) en önemli sermayeleri olan bilginin güvenliğini sağlamak amacıyla Fortinet çözümlerini tercih ettiğini duyurdu. 3 hafta gibi kısa bir sürede hayata geçirilen yeni güvenlik altyapısı sayesinde şirket, bilgi teknolojileri yönetiminde uçtan uca, yönetilebilir, izlenebilir, sürdürülebilir, yedeklenebilir güçlü bir güvenlik platformuna kavuştu.
 
5 ilde 150'nin üzerinde lokasyonu ve 1000'in üzerinde çalışanı olan iki şirket için bilginin korunması, yedeklenmesi ve sürekliliğin sağlanmasına yönelik zorluklar yeni bir güvenlik sistemini gerekli kılıyordu. Şirketlerin sahip olduğu ve internetin kullanıldığı her lokasyon içinde, IP haberleşme ve VPN altyapısının güvenliğini sağlamak önem teşkil ediyordu. İki ilde 7 gün 24 saat çalışan Çağrı Merkezi altyapısını koruma altına almak büyük bir iş yüküne yol açıyordu ve maliyet anlamında da ciddi götürüsü oluyordu.
 
Aydem ve Gediz, tüm bu süreçte Fortinet Security Fabric'i uygulayarak sistem ve bilgilerin korumasında büyük avantajlar elde etti. Fortinet Security Fabric, FortiOS'un 5.6 versiyonu gelişmiş güvenliği yazılım-tanımlı ağ işlevleri ile bir araya getiriyor. Bu entegrasyon sayesinde dağıtık kurumlar altyapılarını basitleştirebiliyor ve böylelikle WAN maliyetlerini düşürerek, dijital ekonomide başarılı bir şekilde rekabet edebilmeleri için kullanıcılarına güvenli bir biçimde herkese açık bulut sistemlerine, veri merkezlerine ve SaaS servislerine doğrudan erişim imkânı sağlıyor. Fortinet'in günümüzün sınırı olmayan ağlarında tehditleri tespit edip engellemek amacıyla, hacim ve performans ihtiyaçlarına göre dinamik olarak ölçeklenebilir çözümü Security Fabric'in uygulandığı yeni altyapı ile Aydem ve Gediz'in elde ettiği bazı avantajlar ise şu şekilde:
  • FortiGate: İçeriden ve dışarıdan internet güvenliği, Aydem ve Gediz Müşteri İlişkileri Merkezleri (MİM) arası güvenli bağlantının oluşturması, yönlendirme işlemleri, loglama gibi birçok işlem bu cihaz sayesinde sağlandı.
  • FortiSandbox: Yeni çıkan kötü amaçlı yazılımları ve sıfır gün saldırılarını tespit ederek olası tehditlere karşı koruma sağlayan yazılım, aynı zamanda zararlı dosyaları, hatta gerekli olması halinde tüm cihazı, otomatik olarak karantinaya alıyor.
  • FortiDDoS: Dışarıdan ve içeriden sürekli olarak çeşitli teknolojileri kullanarak gelişmiş saldırılara karşı çok katmanlı bir güvenlik cihazı olarak internetin arkasına bu cihaz kuruldu. Böylelikle gelen saldırılar engellenip rapor halinde dönüştürüldü.
 
“Çok büyük iş, zaman ve maddi tasarruf elde ettik”
Aydem ve Gediz Bilgi Teknolojileri Yönetmeni Osman Marangoz konuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Şirketlerimizin 5 ilde 150'nin üzerinde Müşteri İlişkileri Merkezi (MİM) bulunuyor. IP haberleşme altyapısını, internet olan her yerde sistemleri kullanabilmek için VPN altyapısını, iki ilde 7 gün 24 saat çalışan Çağrı Merkezi altyapısını Fortinet çözümleri ile güvenli bir şekilde sunabilmek bize çok büyük iş, zaman ve maddi tasarruf sağladı. Bunun yanı sıra farklı lokasyonlarda bulunan MİM'lerimizdeki bini aşkın uç noktanın veri kullanımını izleyip yöneterek büyük kazançlar elde ettik.”
 
“Fortinet'in sunduğu güvenliğin bize kazandırdıkları para ile ölçülemez”
Aydem ve Gediz Kurumsal İletişim Yönetmeni Gizem Mandacı ise şunları söyledi: “Bilgi bizim için nakit anlamına geliyor. Müşterilerimizi ne kadar iyi tanıyabilirsek ve onların bize emanet ettiği bilgileri ne kadar iyi koruyabilirsek sadakatin o kadar yüksek olacağına inanıyoruz. Bu sebeple Fortinet'in sunduğu güvenliğin bize kazandırdıkları para ile ölçülemeyecek düzeydedir.''
 
Fortinet Müşteri Yöneticisi Erman İşleyen ise yaptığı açıklamada, “Günümüzde siber saldırılar daha fazla sofistike hale geldiği gibi saldırı hedefleri de oldukça çeşitlenmiş durumda. Özellikle elektrik gibi hayati önem taşıyan bir sektörde yaşanabilecek bu tarz saldırıların yıkıcı etkisi çok büyük olabilir. Türkiye'de 4,7 milyon müşteriye elektrik enerjisi tedarik eden Aydem ve Gediz'in güvenliğini üstün ve modern teknolojilerimiz ile garanti altına almış olduk. Elektrik sektörünün en büyük oyuncuları arasında yer alan Aydem ve Gediz şirketlerinin güvenlik altyapısını kurmuş olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.
 
Bereket Enerji Grubu hakkında
Bereket Enerji Grubu olarak, Aydem ve Gediz Elektrik bölgelerinde 4,7 milyon müşteriye verdiğimiz hizmet ile önemli bir pazar payına sahibiz. Aydem Elektrik Perakende Satış Anonim Şirketi olarak Aydın, Denizli ve Muğla illerinde yaklaşık 1,8 milyon müşteriye en avantajlı fiyatlarla elektrik hizmeti sunmayı ve müşteri memnuniyetini sürekli kılmayı hedefleyen çalışmalarımızı 9 yıldır sürdürmekteyiz. 2013 yılında Gediz Elektrik Perakende Satış Anonim Şirketi'ni bünyemize katarak İzmir ve Manisa illerinde de elektrik perakende satış hizmeti vermeye başladık. İzmir ve Manisa bölgelerindeki müşteri sayımız yaklaşık olarak 2,9 milyona ulaştı.  Daha fazla bilgi için: www.aydem.com - www.gediz.com
 
Fortinet hakkında
Fortinet (NASDAQ: FTNT) dünya genelinde büyük ölçekli şirketlere, servis sağlayıcılarına ve kamu kurumlarına güvenlik sunar. Fortinet, her geçen gün artan sanal saldırılara karşı müşterilerine akıllı ve sorunsuz koruma sağlar, sınırların ortadan kalktığı ağların artan performans ihtiyaçlarını karşılar. Ağlardaki uygulamaların, bulut sistemlerinin ve mobil cihazların karşılaştığı en kritik güvenlik sorunlarına karşı performanstan ödün vermeden güvenlik sunan tek çözüm sadece Fortinet'in Security Fabric mimarisidir. Fortinet global çapta sevkiyatı yapılan en güvenilir çözümler alanında dünyanın bir numarasıdır ve dünya genelinde 320 binden fazla müşteri ticari faaliyetlerini korumak için Fortinet'e güvenmektedir. Daha fazla bilgi için: http://www.fortinet.com, Fortinet Blog sayfası veya FortiGuard Labs.
 

 


  Share  Paylaş
Fortinet
Hakkında
Fortinet (NASDAQ: FTNT), dünya çapındaki işletmelerin, servis sağlayıcıların ve kamu kurumlarının BT güvenliği altyapılarını sadeleştirirken, her geçen gün farklılaşan siber güvenlik tehditlerine karşı kapsamlı, bütünleşik ve yüksek performanslı koruma sağlar. Fortinet çözümleri, kurumların en değerli varlıklarını koruma altına almak amacıyla sektördeki en üst seviye tehdit araştırma, güvenlik zekâsı ve analitik çalışmalarıyla sürekli güçlendirilir. Tek bir alanda hizmet sunan güvenlik sağlayıcılarının aksine, Fortinet işletmelerin bulut, sanal veya fiziksel ortamlardaki ağ, uygulama ve mobil güvenlik sorunlarını ortadan kaldıracak yetkinliğe sahiptir. Dünyanın en büyük kuruluşlarının da aralarında bulunduğu 210.000’den fazla müşteri, hayati öneme sahip sistemleri ve içeriklerinin korunması konusunda Fortinet'e güvenmektedir.