Haberler / Manpower Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
21.12.2017

Bültene ait dosyalar

Ege bölgesinde iş arayanların şansı 2018'de de artmaya devam ediyor
 

İşverenlerin +%8 net istihdam görünümü bildirdiği Ege bölgesinde, önümüzdeki üç ay içinde iş arayanların iş bulma şansı bir miktar artabilir. İşe alım eğilimleri, önceki döneme kıyasla nispeten istikrarını korurken 2017'nin birinci çeyreğine göre yüzde 3 puanlık bir gerileme gösteriyor.
 

ManpowerGroup'un 1.002 işverenle yaptığı İstihdama Genel Bakış Araştırması'na göre, 2018'in ilk çeyreğinde Ege bölgesindeki işverenler +%8'lik görünümle işe alım ivmesinin ılımlı düzeyde olacağını tahmin ediyor. 2017'nin son çeyreğiyle karşılaştırıldığında Ege bölgesindeki görünüm istikrarını nispeten koruyor. Geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında ise Ege bölgesindeki görünüm yüzde 3 puan zayıflamış durumda.
 
2018'in 1'inci çeyrek şampiyonları İç Anadolu ve Marmara
2018'in ilk çeyreğinde beş bölgenin tamamında işgücünün artacağı öngörülüyor. İç Anadolu ve Marmara bölgelerinin +%17 net istihdam görünümüyle en güçlü istihdam piyasaları olarak öne çıkması bekleniyor. Karadenizli işverenler, +%9'luk görünümle işe alımda ihtiyatlı iyimser bir tablo ortaya koyuyor. En ihtiyatlı işe alım ortamının ise görünümün +%3 seviyesinde olduğu Akdeniz bölgesinde gerçekleşmesi bekleniyor.
 
2017'nin son çeyreğiyle karşılaştırıldığında Akdeniz bölgesinde işe alım beklentileri yüzde 4 puan geriliyor. Öte yandan Marmara bölgesinde yüzde 2 puanlık bir artış gösteriyor. Karadeniz bölgesindeki görünüm istikrarını nispeten korurken İç Anadolu'daki işverenler herhangi bir değişiklik beklemiyor. Geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında beş bölgeden üçünde işverenler, işe alım planlarının güçlendiğini ifade ediyor. Marmara'da görünüm yüzde 6 puan artarken Karadeniz ve İç Anadolu'da sırasıyla yüze 5 ve 3 puanlık artış olduğu belirtiliyor. Ancak Akdeniz bölgesinde işverenler yüzde 4 puanlık bir gerileme öngörüyor.
 
  Net İstihdam Görünümü
EGE %8
KARADENİZ %9
İÇ ANADOLU %17
MARMARA %17
AKDENİZ %3
 
 
 
Türkiye'deki işverenlerin 2018'in ilk yarısına dair istihdam beklentileri olumlu
ManpowerGroup İstihdama Genel Bakış Araştırması'na göre Türk işverenlerin %18'i 2018'in ilk çeyreğinde istihdam artışı beklerken %12'si düşüş olacağını öngörüyor ve %70'i herhangi bir değişiklik öngörmüyor. İlaç sektöründeki işverenler %26 ile 11 sektör arasındaki en yüksek işe alım beklentisini gösterirken, en düşük beklenti Restoran ve Otelcilik sektörüne ait. Bölgesel olarak en güçlü beklenti %17 ile İç Anadolu ve Marmara bölgelerinden gelirken, en düşük beklenti ise %3 ile Akdeniz Bölgesi'nden geldi. Manpower Türkiye Genel Müdürü Reha Hatipoğlu, toptan ve perakende ticaret sektöründe görülen, artan AVM sayısı ve iç tüketim kaynaklı istihdam artışının geçici olabileceği konusunda uyardı.
 
Mevsimsel farklılıklar dikkate alınarak veriler düzeltildiğinde görünüm +%11'de kalıyor ve hem bir önceki çeyreğe hem de önceki yılın aynı dönemine nispeten istikrarlı bir tablo çiziyor. Önümüzdeki üç ayda 11 sektörün 10'unda ve tüm bölgelerde istihdam artışı bekleniyor. Önceki çeyrekle karşılaştırıldığında, net istihdam görünümleri altı sektörde zayıflarken, üç sektörde güçleniyor. 2017'nin ilk çeyreğine göre altı sektördeki ve üç bölgedeki işverenler daha güçlü işe alım beklentileri bildiriyor.
 
Manpower Türkiye Genel Müdürü Reha Hatipoğlu, Türkiye'nin istihdam görünümü hakkında şunları söyledi: “Türkiye'deki ilaç şirketleri son günlerde Ar-Ge ve biyoteknoloji alanındaki yatırımlarını artırdı. Tüm bu yatırımlar da elbette, ilaç sektöründe kalifiye çalışanlara duyulan ihtiyacı artırıyor. Buradan hareketle, ilaç sektöründeki istihdam artışının uzun vadede de yukarı yönlü seyrini sürdüreceğini söyleyebiliriz. Toptan ve Perakende Ticaret sektöründeki istihdam görünümü ise altı çeyrektir sürekli iyileşme göstermekteydi. Şimdi ise üç yılın zirvesine ulaşmış durumda. Bu artışı, son dönemde AVM sayısında yaşanan yükselişin ve artan iç tüketimin tetiklediğini söyleyebiliriz. Her ne kadar şu an bu anlamla olumlu bir tablo var gibi görünse de, bu büyümenin getirdiği istihdam artışı riskli bir artıştır ve her an tersine dönebilir. Ayrıca inşaat sektöründeki istihdam artış hızında görülen düşüşün de dikkat çekici olduğunu düşünüyorum. Yılın ilk altı ayının GSMH büyümesine oldukça pozitif etki eden inşaat sektörü artık biraz da olsa biraz yavaşlıyor gibi görünüyor.” 
 
Bu çeyrekte de en yüksek istihdam beklentisi ilaç sektöründe
11 sektörün 10'undaki işverenler bir sonraki çeyrekte istihdam artışı bekliyor. İlaç sektörü işverenleri +%26'lık sağlıklı net istihdam görünümüyle 2017'nin son çeyreğinin ardından ikinci defa en güçlü işe alım planlarını bildiriyor. +%17 ile iki sektörde istikrarlı istihdam artışları bekleniyor: Finans, Sigorta, Gayrimenkul ve Kurumsal Hizmetler ile Toptan ve Perakende Ticaret sektörleri. Tarım, Avcılık, Ormancılık ve Balıkçılık Sektöründe %14 ile olumlu seyrin süreceği tahmin ediliyor. Madencilik sektöründe ve Kamusal ve Sosyal Hizmetler sektöründe +%11 ile işe alım planlarının iyimser düzeyde olduğu açıkça görülüyor. Elektrik, Gaz ve Su sektöründe ve Üretim sektöründe +%10 düzeyiyle ihtiyatlı iyimser bir hava hâkim. Ancak Restoran ve Otelcilik sektöründe işverenler, tüm sektörler arasındaki en düşük istihdam beklentisini -%4'lük bir net istihdam görünümü bildiriyor.
 
Önceki çeyreğe kıyasla işe alım beklentileri 11 sektörün 6'sında zayıflıyor. Üretim sektörü işverenleri yüzde 9 puan ile bu çeyreğin en dikkat çeken düşüşünü bildirirken Restoran ve Otel sektörü ile Madencilik sektöründe işe alım eğilimlerinin, sırasıyla yüzde 6 ve 4 puan zayıfladığı görülüyor. Öte yandan dört sektörde işe alım planlarında yukarı yönlü bir ivme yaşanıyor. İnşaat sektöründe işverenler yüzde 8 puan artış, Finans, Sigorta, Gayrimenkul ve Kurumsal Hizmetler sektöründe ise yüzde 5 puanlık iyileşme öngörüyor. Önceki yılın aynı dönemine kıyasla işe alım beklentileri 11 sektörün altısında iyileşme gösteriyor. İlaç sektöründe yüzde 18 puanlık dikkat çeken bir artış öngörülürken Ulaşım, Depolama ve İletişim sektöründe ve Finans, Sigorta, Gayrimenkul ve Kurumsal Hizmetler sektöründe görünüm sırasıyla yüzde 10 ve 6 puanlık artış gösteriyor. Ancak beş sektörde işe alım beklentilerinde gerileme yaşanıyor. Bu sektörler arasındaki İnşaat sektöründe, Elektrik, Gaz ve Su sektöründe ve Restoran ve Otel sektöründe işverenler yüzde 8 puanlık ılımlı bir gerileme bekliyor.
 
  Net İstihdam Görünümü
Tarım, Ormancılık, Avcılık ve Balıkçılık %14
İnşaat %7
Elektrik, Gaz ve Su Hizmetleri %10
Finans, Sigorta, Gayrimenkul ve Kurumsal Hizmetler %17
Üretim %10
Madencilik %11
Kamu ve Sosyal Hizmetler %11
Restoran ve Otelcilik %4
Ulaştırma, Depolama ve İletişim %8
Toptan ve Perakende Ticaret %17
İlaç %26
 

İlgili Kişi:         
Ceylan Naza
Marjinal Porter Novelli               
0212 219 29 71
ceylann@marjinal.com.tr
  
ManpowerGroup™ Hakkında
ManpowerGroup™ (NYSE: MAN) 70 yılı aşkın süredir yenilikçi işgücü çözümleri yaratan, dünyanın işgücü uzmanıdır. İşgücü uzmanları olarak, her gün çok farklı iş ve sektörde 600.000'den fazla bireyi, kendilerine uygun iş pozisyonları ile buluşturuyoruz. ManpowerGroup çözümler yelpazesi, ManpowerGroup™ Solutions, Manpower®, Experis™ ve Right Management® – ile yetenek bulma, yönetme ve geliştirme için kapsamlı çözümler sunuyoruz. 80 ülke ve bölgede, 400.000'den fazla müşterinin ihtiyaçlarını karşılıyoruz. 2016 yılında ManpowerGroup, art arda altı yıl Dünyanın En Etik Şirketlerinden biri seçilerek ve Fortune Dergisi tarafından En Çok Beğenilen Şirketler arasında gösterilerek, sektörün en çok güvenilen ve beğenilen markası olduğunu teyit etti. www.manpowergroup.com


  Share  Paylaş
Manpower
Hakkında
Manpower Inc., 1948'den günümüze işgücü çözümleri sunan bir dünya lideridir. Manpower’ın 82 ülkeye yayılmış 4.000 ofisten oluşan şube ağı, çok çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmelerle dünyanın en büyük çokuluslu şirketlerinden oluşan 400.000 müşterisinin ihtiyaçlarını karşılamasını sağlamaktadır. 2003 yılından bu yana faaliyetlerini 7 şubesi ile Türkiye’de de sürdüren Manpower, şirketlere ve bireylere doğru karar verebilmeleri için kaynak sağlar, içgörü kazandırır; istihdam ve iş döngüsü sürecinin bütününü kapsayacak şekilde, seçme ve yerleştirme, dönemsel ve sözleşmeli personel temini, toplu işe alım, dış kaynak kullanımı ve yönetici araştırma alanlarında hizmet sunar. Manpower, toplam iş gücünde kalite ve verimliliği iyileştirerek üretkenliği artırmayı, maliyetleri düşürmeyi, böylece müşterilerinin başlıca ticari faaliyetlerine yoğunlaşabilmelerini sağlamayı hedeflemektedir. Türkiye pazarına sunduğu Manpower Professional markası altında Finans, Satış, Pazarlama ve Mühendislik alanlarında profesyonel yetenekleri yerleştirme hizmeti veren Manpower hakkında daha detaylı bilgiye www.manpower.com ve www.manpower.com.tr adreslerinden ulaşılabilir.