Haberler / GittiGidiyor Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
10.12.2016

Bültene ait dosyalar

eBay, Beyaz Saray Eşit Ücret Taahhütnamesini imzaladı
 
ABD'de çalışanlar arasındaki ücret adaletsizliğini ortadan kaldırmak için yayınlanan “Beyaz Saray Eşit Ücret Taahhütnamesi”ni imzalayan şirketler arasına Türkiye'de GittiGidiyor markası ile faaliyet gösteren global e-ticaret devi eBay de girdi.
 
Günümüzde ABD'de iş gücünün yaklaşık yarısını kadınlar oluşturuyor ve geçmişte olduğundan çok daha fazla kadın ailelerinin geçimini üstleniyor. Ayrıca geleneksel olarak erkeklerin çalıştığı pozisyonlarda da görev almaya başlayan kadınların sayısı oldukça arttı. Tüm bu gelişmelere karşın 2015 yılı itibarıyla, ABD'de tam zamanlı çalışan bir kadın çalışanın maaşı aynı şartlarda çalışan bir erkeğin aldığı maaşın sadece yüzde 80'ine denk geliyor. Bu ücret adaletsizliği Afrika ve Latin kökenli Amerikalı kadınlarda daha da artıyor. Örneğin Latin olmayan bir Amerikalı erkeğin aldığı her bir dolarlık maaşa karşılık aynı şartlarda çalışan Afrika kökenli bir Amerikalı kadın çalışan 63 sent, Latin kökenli bir kadın ise 54 sent kazanıyor.
 
Bu sorunu ortadan kaldırmak için 2016 yılının Haziran ayında Birleşik Devletler Kadınlar Zirvesi'nde ilk kez duyurulan “Beyaz Saray Eşit Ücret Taahhütnamesi”ni Türkiye'de GittiGidiyor markası ile faaliyet gösteren global e-ticaret devi eBay de kabul etti.
 
eBay'den konu ile ilgili yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:
“Bu taahhütnameye katılmaktan gurur duyuyoruz. eBay olarak çalışanlarımıza işleri ile ilgili olmayan faktörlere göre değil üstlendikleri rollere, yaptıkları katkılara göre adil maaş verilmesini destekliyoruz. Bu nedenle bünyemizde, Kadınların Girişim Ağı (Women's Initiative Network - WIN) ve Teknolojide eBay Kadınları (eBay Women in Technology - eWIT) gibi stratejik girişimleri hayata geçirdik. Bu platformların amacı iş yerimizde cinsiyet eşitliğini desteklemek ve kadınların başarılı bir kariyer sahibi olmalarına yardımcı olmaktır. Eşit ücret ilkelerine bağlılık bu taahhütnamenin başarısı için şarttır. Gelecekte tüm çalışanlarımız için mümkün olan en iyi iş yerini sağlamaya devam etmek için global ölçekte uygulamalarımızı gözden geçirmeyi de sürdüreceğiz.”
 
 
Maaş eşitliği konusunun bir eBay şirketi olarak GittiGidiyor'da da geçerli olduğunu belirten GittiGidiyor Genel Müdürü Öget Kantarcı ise yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Biz de eBay değerleri ve ilkelerine göre hareket ediyor, kadınların iş hayatındaki rolünü destekleyen çalışmalarımızla da tüm yolculukları boyunca onların yanında oluyoruz. Kadın çalışanlarımızın eşitliliğine dikkat çeken çalışmalar yapıyor, eşitlik ilkeleri doğrultusunda sadece karar almakla kalmayıp bu kararları hayata hızla geçiriyoruz. eBay'in altına imza attığı bu taahhütname de bu konudaki vizyonumuzun bir yansımasıdır.” 
 
İlgili Kişi:
Dilek Özcan
Marjinal Porter Novelli
dileko@marjinal.com.tr
0212 219 29 71
 
GittiGidiyor hakkında
2001 yılında kurulan ve 15 yıllık geçmişiyle Türkiye'de e-ticaretin öncü pazaryeri olan GittiGidiyor, 2011 yılında dünyanın e-ticaret devi eBay ile güçlerini birleştirerek sektördeki lider konumunu daha da güçlendirdi. Aylık ortalama 60 milyon ziyaretçi, yaklaşık 16 milyonun üzerinde kayıtlı üyesiyle Türkiye'nin en çok tercih edilen alışveriş sitesi olan GittiGidiyor[1], avantajlı fiyatlarla milyonlarca ürüne ev sahipliği yapan; bireysel satıcılar, KOBİ ve büyük işletmelerin mağaza açıp işlerini büyüttüğü güvenli bir alışveriş platformudur. 50'den fazla kategoride 10 milyondan fazla ürün çeşidiyle farklılaşan GittiGidiyor, ödemeleri %100 güvence altına alan ödeme-onay sistemi “Sıfır Risk” kullanır. Yaklaşık her 2 saniyede 1 ürünün satıldığı site, 3,9 milyondan fazla indirilen mobil uygulamalarıyla ve mobil cihazlara uyumlu alışveriş ekranlarıyla trafiğinin yarısını mobilden almaktadır. www.gittigidiyor.com/cadde sayfası ile stil sahibi bir yaşam için öneriler sunan GittiGidiyor, www.gittigidiyor.com/atolye sayfasında ulaşılabilir tasarım ürünlerini tutkunlarıyla buluşturur. Uzman editörler tarafından hazırlanan özel içerik platformu blog.gittigidiyor.com ile alışverişte rehber olacak içerikler sunan GittiGidiyor, ulusal ve uluslararası alanda önemli e-ticaret ödülleriyle başarılarını taçlandırmaya devam ediyor. www.gittigidiyor.com    
 
 
[1]Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması (IAB) Temmuz 2016 sonuçları


  Share  Paylaş
GittiGidiyor
Hakkında
İnternetten alışverişin güvenilir ismi GittiGidiyor, 2001 yılından bu yana 11 milyondan fazla kişiyi bir araya getiriyor. GittiGidiyor’da aklınıza gelebilecek her şeyi kolaylıkla bulabilir, hem bireysel satıcılardan alışveriş yapabilir, hem kendiniz satış yapabilir veya online dükkan açarak işinizi büyütebilirsiniz. Kurumsal firmaysanız, GittiGidiyor’da resmi mağazanızı açabilir, satışlarınızı buradan yönetebilirsiniz. Cep telefonu ve tablet uygulamalarımızla ise alışverişe istediğiniz yerden devam edebilirsiniz. Güçlü potansiyeli ve güvenli ödeme sistemi Sıfır Risk ile dünyanın en büyük pazar yeri eBay’in dikkatini çeken GittiGidiyor, 2011 yılında eBay’in satın almasıyla birlikte, global eBay’in Türkiye iştirakı (eBay Türkiye) oldu. Türkiye’de internetten alışverişi güvenilir ve keyifli hale getiren GittiGidiyor, kullanıcılarına hayran kalacakları deneyimler yaşatmaya