Haberler / E-Bursum Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
09.01.2018

E-Bursum ile en fazla burs İstanbul'da verildi

Türkiye'deki burs sistemini değiştiren girişim
 
Türkiye'ye adil bir burs sistemi getiren E-Bursum sayesinde 4 bin bursiyere iki yılda yaklaşık 12 milyon TL burs imkanı sağlandı. 4 bin bursiyerin yüzde 59'unu kadınlar oluştururken, en fazla bursun verildiği şehir İstanbul oldu.

 
Türkiye'deki manuel burs sistemini dijitale taşıyan ve bunu yaparken burs sistemini daha şeffaf, demokratik, ulaşılabilir ve eşitlikçi yapmayı hedefleyen sosyal girişim E-Bursum, yaklaşık 4 bin bursiyere 12 milyon TL burs sağladı. 4 bin bursiyerin yüzde 59'unu kadınlar oluşturdu.        
 
Bursların şehir dağılımı ise yüzde 23 İstanbul, yüzde 9 Ankara, yüzde 6 İzmir, yüzde 4 Konya, yüzde 4 Malatya, yüzde 3'er Elazığ, Kocaeli, Diyarbakır ve Van şeklinde oldu.
 
Burs alanların yaş dağılımı ise şöyle: 21 yaş yüzde 22, 20 yaş yüzde 21, 19 ve 22 yaş yüzde 16, 18 yaş yüzde 10, 23 yaş yüzde 5, 24 yaş yüzde 4.
 
2011 yılında Van depreminden sonra bursa ihtiyaç duyan ve burs arayışı sırasında işin zorluklarının farkına vararak bu konuda çözüm üretmek isteyen Mesut Keskin tarafından 2015 Eylül'de kurulan E-Bursum, 150 bin kullanıcıya sahip. Türkiye'nin 81 ilinden öğrencilerin kullandığı uygulamada burs alanların yüzde 80'i lisans öğrencisi. Yaklaşık 10 tane vakıf ve dernekle anlaşması olan uygulamada, burs  arayan öğrenciler profillerini oluşturup burs arayışına girerken, kurumlar da kendi profillerini oluşturup nasıl bir burs vereceklerini belirliyor.
 
Türkiye'deki ilk “toplumsal eşitlikçi fayda protokolü”
E-Bursum, burs almak isteyen öğrenciler ile burs vermek isteyenleri dijital ortamda bir araya getirerek bursların daha sistematik ve demokratik bir süreçle verilmesini amaçlıyor.
Türkiye'de ilk defa “toplumsal eşitlikçi fayda protokolü” hazırladıklarını söyleyen E-Bursum kurucusu Mesut Keskin, protokolü şöyle anlatıyor: “Toplumsal eşitlikçi fayda protokolünü eğitimde fırsat eşitsizliğini asgari düzeye indirmek amacıyla hayata geçirdik. Verilen bursların toplum nezdinde yarattığı bilincin ve etkinin toplumun her kesiminde yaratılması asıl hedefimiz. Protokol hakkında birkaç örnek vermek gerekirse; burs başvurusunda bulunan öğrencilerin ilgili burs formunda belirtilen şartları taşıması halinde ırk, renk, din, dil, yaş, cinsiyet, cinsel eğilim ve yürürlükteki yasalar tarafından korunan diğer etkenlerden bağımsız bir seçim süreci yaşaması maddesi bulunmakta. Aynı zamanda öğrencilerin özel yaşamlarını sorgulamadan veya baskı altına almadan, özel yaşamlarına kayıtsız ve şartsız saygı duyulması yine önemli maddelerimizden biri. Öğrenci bilgilerinin kanunlara uyacak şekilde gizli ve güvenli tutulması ve herhangi bir nedenden ötürü bursu kesilen öğrenciye, nedeni ile birlikte bilgi verilmesi de protokol maddelerinden birkaçı”
 
İlgili Kişi
Cumhur Karabacakoğlu
cumhurk@marjinal.com.tr
0212 219 29 71
 
E-Bursum hakkında:
Mesut Keskin tarafından 2015 Eylül ayında hayata geçirilen E-Bursum, öğrenci ve burs vereni bir araya getiren bir sosyal girişim. Türkiye'deki manuel burs sistemini dijitale taşıyan ve bunu yaparken burs sistemini daha şeffaf, demokratik, ulaşılabilir ve eşitlikçi yapmayı hedefleyen bu sosyal girişim,  bugüne kadar 4 bin öğrenciye 12 milyon lira dağıtılmasını sağladı. 150 bin öğrencinin kullandığı uygulamada burs arayan öğrenciler profillerini oluşturup burs arayışına girerken, kurumlar da aynı şekilde kendi profillerini oluşturup nasıl bir burs vereceklerini belirliyor ve iki tarafın da ihtiyacı karşılanmış oluyor.

 


  Share  Paylaş
E-Bursum
Hakkında
Mesut Keskin tarafından 2015 Eylül ayında hayata geçirilen E-Bursum, öğrenci ve burs vereni bir araya getiren bir sosyal girişim. Türkiye'deki manuel burs sistemini dijitale taşıyan ve bunu yaparken burs sistemini daha şeffaf, demokratik, ulaşılabilir ve eşitlikçi yapmayı hedefleyen bu sosyal girişim, bugüne kadar 4 bin öğrenciye 12 milyon lira dağıtılmasını sağladı. 150 bin öğrencinin kullandığı uygulamada burs arayan öğrenciler profillerini oluşturup burs arayışına girerken, kurumlar da aynı şekilde kendi profillerini oluşturup nasıl bir burs vereceklerini belirliyor ve iki tarafın da ihtiyacı karşılanmış oluyor.