Haberler / TEDMEM Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
01.10.2018

Bültene ait dosyalar

Dünya Bankası Ekonomisti Roy Van der Weide,4 Ekim'de TEDMEM Kürsü'de!
 
Dünya Bankası Ekonomisti Roy Van der Weide, tüm dünyada tartışılan “Dünyada Kuşaklar Arası Ekonomik Hareketlilik Ne Kadar Adil?” başlıklı raporu değerlendirmek ve raporun Türkiye verilerini analiz etmek üzere 4 Ekim'de TEDMEM Kürsü'nün konuğu olacak.Toplantıda Dünya Bankası Türkiye temsilcileri, bakanlıklardan uzmanlar, alanlarında yetkin pek çok sivil toplum örgütü ve akademisyenler yer alacak.
 
TEDMEM Kürsü, alanında öncü isimleri ağırlamaya devam ediyor. Eğitim ve ekonomi ilişkisinin tüm ülkelerce incelendiği şu günlerde Türk Eğitim Derneği'nin düşünce kuruluşu TEDMEM de Türkiye için bu ilişkinin önemine dikkat çekecek bir adım atarak Dünya Bankası ekonomisti Roy Van der Weide'yi Türkiye'de ağırlamaya hazırlanıyor.
 
Dünyadaki kuşaklar arası ekonomik hareketliliğe farklı bir bakış
Dünya üzerindeki ekonomi savaşları sürerken, genç nesiller için en sık sorulan soru “Düşük gelirli bir ailede doğmuşsanız, sosyo-ekonomik merdivenin daha yüksek basamaklarına erişme şansınız nedir?” oluyor. Raporda, bireyin merdivende bulunduğu basamağı hem kendi yaşam süresi içinde, hem de ebeveynlerine kıyasla yukarı doğru kaydırabilme kapasitesinin yalnızca bir adalet meselesi olmadığı; bunun aynı zamanda hem yoksulluğun hem de eşitsizliğin azaltılmasın başlıca sonuçlar sonuçlar doğurduğu ileri sürülüyor. İşte bu sorudan yola çıkan Dünya Bankası, 2018 yılında kuşaklar arası ekonomik hareketliliği odağına alarak, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 150 ülkenin verilerini kapsayan “Dünyada Kuşaklar Arası Ekonomik Hareketlilik Ne Kadar Adil?” başlıklı bir araştırma raporu yayınladı. TEDMEM'in konuğu olarak Ankara'ya gelen Weide ise bu rapor üzerinden Türkiye özelinde değerlendirmelerde bulunacak ve soruları yanıtlayacak. Etkinlik TED Üniversitesi'nde 4 Ekim saat 14.00'te düzenlenecek.
 
Roy Van der Weide hakkında
Roy Van der Weide, Dünya Bankası  Kalkınma Araştırmaları Grubu kapsamında yer alan Yoksulluk ve Eşitsizlik Araştırmaları ekibinin başında bulunmaktadır. Doktorasını Amsterdam Üniversitesi'nden alan Roy Van der Weide'nin, eğitim ile sosyal ve ekonomik haraketlilik arasındaki ilişki üzerine yaptığı araştırmalar dünya çapında ses getirmiştir. Roy Van der Weide'nin çalışmaları Amerikan Ekonomi Dergisi, Ekonometri Dergisi, Uygulamalı Ekonometri Dergisi ve Dünya Bankası Ekonomik İncelemesi gibi pek çok akademik dergide yayımlanmıştır.
 
Tarih:  4 Ekim 2018, Perşembe
Saat: 14:00 – 16:00
Yer: TED Üniversitesi D Blok Çok Amaçlı Toplantı Salonu
LCV: Cansu Karatoprak 
0 312 939 50 40
info@tedmem.org
 
İlgili Kişi:
Dilek Özcan
Marjinal Porter Novelli
dileko@marjinal.com.tr
0212 219 29 71
 
 
www.turkegitimdernegi.org.tr
Türk Eğitim Derneği, 1928 yılında, Atatürk'ün önderliğinde ve çoğu Cumhuriyetin kurucuları arasında yer alan isimlerin bir araya gelmesiyle kurulmuştur. Başarılı fakat olanakları sınırlı öğrencilere burslar vermeyi, yurt içinde ve dışında yabancı dilde eğitim veren okullar ve yurtlar açmayı, Türk eğitim standartlarını çağdaş seviyeye taşıyacak bilimsel platformlar oluşturmayı, eğitim sisteminin sorunları ve çözümleri konusunda toplumu bilinçlendirmeyi ve Türk eğitim politikasının oluşturulmasına katkıda bulunmayı misyon edinmiş köklü bir sivil toplum kuruluşudur. Türk Eğitim Derneği; Üniversitesi, 38 okulu, temsilcilikleri, öğrenci yurtları, düşünce kuruluşu, senfoni orkestrası, okullarının mezun dernekleri ve spor kulüpleri ile faaliyet göstermektedir.
 
 
www.tedmem.org
TEDMEM, eğitim sistemi için kanıta dayalı araştırma verisi, fikir ve yayın üretip kamuoyuna mal etmeyi amaçlayan bağımsız bir düşünce kuruluşudur. Gerçekleştireceği çalışmaların temel amacı, bu ülkenin bütün çocuklarının daha mutlu bir geleceğe kavuşması için hizmet etmektir. Bu hizmeti yürütürken, eğitim politikalarında alışılmış olan düşünce ve duygu kalıplarının ötesine geçmeyi hedef olarak görmektedir. Kar amacı gütmeyen TEDMEM güncel tartışmaların üzerinde, herhangi bir partiye bağlı-bağımlı olmayan bir örgütsel yapıya sahiptir. TEDMEM, 27 Kasım 2012 tarihinden beri ülkemizin ve dünyanın bilgi birikimini ortaya çıkarmak, geliştirilmesine katkı sağlamak ve yaygınlaştırmak için faaliyet göstermektedir.

 


  Share  Paylaş
TEDMEM
Hakkında
Kurulduğu günden beri, Türkiye'nin geleceğini belirleyen ana eksenin eğitim olduğu bilinciyle hareket eden Türk Eğitim Derneği, ana işlevlerinden biri olan sivil toplum faaliyetlerini yürütmek amacıyla, bünyesinde TEDMEM adı altında bir birim oluşturmuştur. TEDMEM, eğitim sistemi için proaktif bir şekilde, kanıta dayalı araştırma verisi, fikir ve yayın üretip kamuoyuna mal etmeyi amaçlayan bağımsız bir düşünce kuruluşudur. Yapacağı bütün çalışmaların temel amacı, bu ülkenin bütün çocuklarının daha mutlu bir geleceğe kavuşması için hizmet etmektir. Bu hizmeti yürütürken, eğitim politikalarında alışılmış olan düşünce ve duygu kalıplarının ötesine geçmeyi hedef olarak görmektedir. Kar amaçlı olmayan TEDMEM, güncel tartışmaların üzerinde, herhangi bir partiye bağlı-bağımlı olmayan bir örgütsel yapıya sahiptir. Eğitimin ekonomisi, mimarisi, tarihi, psikolojisi, pedagojisi, sosyolojisi vb. alanlar araştırma konuları arasındadır. Yaptığı çalışmalarda güncelin yanı sıra, geleceğe odaklı bir bakış açısı tercih edilmektedir.