Haberler / Qualcomm Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
31.07.2017

Bültene ait dosyalar

Canlı ağ tabanlı Licensed Assisted Access (LAA) ile 1 Gigabit LTE hızına ulaşan TIM küresel çapta bir ilke daha imza attı
 
 
TIM, Licensed Assisted Access (LAA) tabanlı 4.5G teknolojisinin gelişimi sayesinde Ericsson, Qualcomm ve Asus ile birlikte hayata geçirdiği ve indirme hızını 1 Gbps'ye ulaştıran teknolojisini Milano'da tanıttı.
 
TIM 5G teknolojisine giden yolda bir rekoru daha kırıp hücresel bağlantılarda 1 GBps indirme hızına ulaşarak büyük bir adım attı. Ericsson, Qualcomm Technologies Inc. Ve Asus birlikteliği ile mümkün olan rekora LTE lisanslı frekansları lisanssız 5GHz spektrumunda bir araya toplayan LAA teknolojisi ile TIM'in 4.5G ağ bağlantılarında kullanılan 4x4 gelişmiş MIMO ve yüksek sınıf modülasyonu (256QAM DL) sayesinde ulaşıldı.
 
5GHz bandında WiFi bağlantıları ile aynı anda yer alan 4.5G teknolojisi mağaza, stadyum, meydanlar ve parklar gibi kablosuz erişim alanlarını en verimli şekilde kapsıyor. TIM'in küçük hücreleri kullanarak düşük güçlü radyo antenlerini optimize edecek ve kalabalık alanlardaki görsel ve çevresel etkileri azaltacağı teknoloji, kullanıma hızlı bir şekilde sunulacak. 1Gbps hızındaki uydu-yer bağı eylül ayından itibaren Milano ve Torino'daki kablosuz erişim noktalarında erişime sunulup ardından başka şehirlerde de kullanılmaya başlanacak.
 
TIM, ağ bağlantısının canlı tanıtımı için dahili LTE X16 modem taşıyan Qualcomm Snapdragon™ 835 ile donatılmış en yeni Asus akıllı telefonunu kullanırken Ericsson'ın LTE-Licensed Assisted Access ağ bağlantı teknolojisinden de destek aldı.
 
Geçtiğimiz aralık ayında Avrupa'daki ilk 4.5G ağ bağlantısı seçeneğini kullanıma sunan TIM, yakın zamanda aralarında Milano, Torino, Napoli, Roma, Palermo, Taormina ve Giardini Naxos'un aralarında bulunduğu 11 şehirde 700 Mbps'ye ulaşan indirme hızı sağlamaya başladı. Ayrıca uyumlu cihazlara sahip tüm TIM müşterileri, LTE ağının her bir noktasından 75 Mbps'ye ulaşan yükleme hızına erişim kazandı.
 
Eylül ayından itibaren 4.5G ağ bağlantısı kullanan 1.117 belediyede hali hazırda kullanımda olan yüksek modülasyona (640QAM UL) ek olarak Carrier Aggregation yer-uydu bağı ile yükleme hızını 130 Mbps'ye çıkarmayı hedefliyor.
 
TIM, Gigabit Network 4.5G ile ağ bağlantılarının en önemli kaynakları olduğunun tekrar altını çizip bütün dünyada müşterilerine en iyi teknolojiyi ve hizmeti sunmayı amaçlayan yatırım ve inovasyon ile liderliğini perçinliyor.
 
Qualcomm EMEA Başkanı ve Kıdemli Başkan Yardımcısı Enrico Salvatori son gelişmeler hakkında “Gigabit LTE teknolojisinin İtalya'da ticari olarak kullanıma sunulması için TIM ve Snapdragon 853 Mobile Platform ile donatılmış ASUS ile birlikte hareket etmekten gurur duyuyoruz. Gigabit LTE kullanıcıları sadece şaşalı indirme hızlarına ulaştırmakla kalmıyor, ayrıca günlük kullanıcılara kullandıkları cihazlar ne olursa olsun gerçek hayatta işlerine yarayacak çözümleri de sunuyor. Gigabit LTE, 5G mobil deneyiminin öncüsü olurken daha geniş kapsama alanı ve üstün hareketlilik imkanları sağlıyor.” dedi.
 

 
İlgili Kişi:
Eray Coşan
Marjinal Porter Novelli
0212 219 29 71
erayc@marjinal.com.tr
 
Qualcomm Hakkında
Qualcomm'un teknolojileri akıllı telefon devrimine güç veriyor ve milyarlarca insanı birbirine bağlıyor. 3G ve 4G'ye liderlik eden Qualcomm, şimdi de akıllı ve bağlantılı cihazların yeni çağı 5G'ye giden yolda öncülük yapıyor. Ürünlerimiz; otomotiv, programlama, IoT ve sağlık gibi endüstrilerde devrim yaratıyor ve milyonlarca cihazın daha önce hayal dahil edilemeyecek şekilde birbirleri ile bağlantı kurmasını sağlıyor. Qualcomm Incorporated, lisanslama birimi Qualcomm Teknoloji Lisanslama (QTL) ve patent portföyünün büyük bir bölümünü de kapsar. Qualcomm Incorporated'ın iştiraki Qualcomm Technologies, Inc., tüm iştirakleri ile birlikte bütün mühendislik, araştırma, geliştirme faaliyetlerimizi ve içerisinde yarı iletken iş birimimiz QCT'nin yanı sıra mobil, otomotiv, programlama, IoT ve sağlık birimlerimizin de bulunduğu bütün ürün ve servis işlerimizi yürütmektedir. Daha fazla bilgi için Qualcomm'un web, blog, Twitter ve Facebook sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

 
 


  Share  Paylaş
Qualcomm
Hakkında
Qualcomm Incorporated (NASDAQ:QCOM), 3G, 4G ve yeni nesil mobil teknolojilerinde dünya lideridir. Qualcomm Incorporated, Qualcomm’un lisanslama birimini, Qualcomm Teknoloji Lisanslama (QTL) ve patent portföyünün büyük bir bölümünü de kapsar. Qualcomm Technologies Inc., Qualcomm Incorporated’a bağlı olup diğer iştirakleri ile birlikte tüm Qualcomm mühendisliği, araştırmaları ve geliştirme faaliyetlerinin yanı sıra yarı-iletkenlere dair işleri kapsayan QCT de dahil olmak üzere tüm ürünlerini ve hizmetlerini de gerçekleştirir. 25 yıldan daha uzun bir süredir, Qualcomm fikirleri ve icatları ile tüm dünyadaki insanları bilgiye, eğlenceye ve birbirlerine yakın olmalarını sağlayarak dijital iletişimin evrimine yön vermiştir. Daha fazla bilgi için Qualcomm’un web sitesi, OnQ blog, Twitter ve Facebook sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.