Haberler / GittiGidiyor Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
08.08.2018

Bültene ait dosyalar

 
Çanakkaleliler internetten en çok bahçe eşyaları satın aldı
 
Çanakkaleliler Türkiye'nin öncü e-ticaret sitesi GittiGidiyor'dan yılın ilk yarısında en çok bahçe eşyaları satın aldı. Platformun verilerine göre, bu ürünlerin satışı geçen yılın aynı dönemine göre 2,5 kat arttı. Online alışverişe ilginin her geçen gün arttığı şehirlerden biri olarak dikkat çeken Çanakkale'de geçen yılın aynı dönemine kıyasla alışveriş sıklığı yüzde 22 yükselirken, yine aynı dönemde GittiGidiyor'dan yapılan alışveriş hacmi yüzde 35 arttı.  
 
22 milyon kayıtlı kullanıcısı bulunan Türkiye'nin öncü e-ticaret sitesi GittiGidiyor'un ilk 6 aylık verilerine göre, Çanakkale'deki GittiGidiyor kullanıcıları platformdan en çok bahçe eşyaları satın aldı. Çanakkale'de bu ürünlerin satışı geçen yılın aynı dönemine kıyasla 2,5 kat artarken, bahçe eşyalarının dışında sırasıyla en çok ev dekorasyon ürünleri, kına gecesi aksesuarları, çiçek ve bitki satın alındı. Online alışverişe ilginin her geçen gün arttığı Çanakkale'de, geçen yılın aynı dönemine göre alışveriş sıklığı yüzde 22, GittiGidiyor'dan yapılan alışveriş hacmi ise yüzde 35 yükseldi.  
 
GittiGidiyor 6 ayda yüzde 42 büyüdü
GittiGidiyor, başarılı bir yarıyılı geride bıraktı. Yıllık ortalama büyüme oranı yüzde 32 olan e-ticaret sektörünün üzerinde bir hızla büyüyen GittiGidiyor, 2018'in ilk yarısını önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 42 büyüyerek kapattı. Ayda ortalama 83 milyon ziyaret alan GittiGidiyor'un kayıtlı kullanıcı sayısı 22 milyona ulaştı. Yarıyıl sonuçlarını değerlendiren GittiGidiyor Genel Müdürü ve TOBB E-Ticaret Meclisi Başkanı Öget Kantarcı, “GittiGidiyor olarak yalnız kendi büyümemize odaklanmıyor, hayata geçirdiğimiz projelerle Türkiye'de yeni nesil ticareti yaygınlaştırma misyonunu üstleniyor ve bu yolda başarıyla ilerliyoruz. Bugün Çanakkale, online alışverişe ilginin her geçen gün arttığı şehirlerden biri olarak öne çıkıyor. Çanakkalelilere başta en çok tercih ettikleri kategoriler olmak üzere tüm kategorilerde daha fazla ürün seçeneği sunmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.
 
GittiGidiyor'un 2018'in ilk yarısında yüzde 42'lik büyümeyle sektör ortalamasının üzerinde bir performans elde ettiğini belirten Kantarcı, “Bu durum bizim için son derece sevindirici ve motive edici. Aynı başarıyı yıl sonuna da taşımayı hedefliyoruz. Ülkemizde yeni nesil ticareti yaygınlaştırmak ve e-ticaret sektörünü geliştirmek de en önemli hedeflerimiz arasında. Başta ‘Geleceğim E-Ticaret' olmak üzere hayata geçirdiğimiz projeler ve gerçekleştirdiğimiz işbirlikleriyle sektörü güçlendirmek için çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
 
“6 ayda 1106 KOBİ'yi e-ticaretle tanıştırdık”
GittiGidiyor'un KOBİ'leri e-ticaret ekosistemine dâhil etmek amacıyla hayata geçirdiği Geleceğim E-Ticaret projesinin küçük ve orta ölçekli işletmelere büyük avantajlar sunduğunu vurgulayan Kantarcı, şöyle devam etti: “Hem sektörün hem de Türkiye'nin büyümesi için gerekli olan enerjinin KOBİ'lerde mevcut olduğuna inanıyoruz. E-ticaret ekosistemi, klasik perakendecilerin e-ticarete katılmasıyla büyüyecek. Aynı zamanda KOBİ'lerin de bulundukları sektörlerde sağlıklı bir biçimde büyüyüp dijitalleşen dünyaya uyum sağlayabilmeleri için e-ticarete entegre olmaları büyük önem taşıyor. Bu bakış açısıyla hayata geçirdiğimiz Geleceğim E-Ticaret projesi ile 2017 yılının sonunda 584 KOBİ'yi e-ticaretle buluşturmuştuk. Bu sayı Haziran 2018 itibariyle 1690'a ulaştı. Yani 2018'in ilk 6 ayında 1106 KOBİ'yi daha projemize dâhil ederek yıl sonunda ‘1500 yeni KOBİ' hedefimizin de yüzde 70'ini şimdiden gerçekleştirmiş olduk.”
 
Ayda ortalama 83 milyon kez ziyaret ediliyor
Kantarcı, 2018 Haziran itibariyle ayda ortalama 83 milyon ziyaret aldıklarını, geçen yılın aynı döneminde aylık ortalama 24 milyon olan tekil ziyaretçi sayısının 30 milyona, 19 milyon olan kayıtlı kullanıcı sayısının ise 22 milyona ulaştığını belirtti. Mobil alışverişin cazibesini her geçen gün artırdığına dikkat çeken Kantarcı, GittiGidiyor'da mobil cihazlar üzerinden yapılan alışverişlerin yılın ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 57 artışla toplam hacimdeki payını yüzde 50'e yükselttiğini kaydetti. Öget Kantarcı, GittiGidiyor'un toplam trafiğinin ise yüzde 75'inin mobilden geldiğini aktardı.
 
Yılın ilk yarısında Koton, English Home, Konyalı Saat ve Evyap gibi Türkiye'nin önde gelen markalarının GittiGidiyor'da mağaza açtığını ifade eden Kantarcı, “Büyümek, dijitalleşen dünyanın gereksinimlerine uygun şekilde gelişmek ve daha geniş bir kitleye ulaşmak isteyen büyük ya da küçük her perakende firması için olmazsa olmaz bir platformuz” şeklinde konuştu.
 
 
 
En çok aranan kelime “cep telefonu” oldu
GittiGidiyor, tüketici davranışlarıyla ilgili 2018'in ilk yarısında dikkat çeken bazı ilginç verileri de paylaştı. İşte o verilerden öne çıkanlar:
 
 • 2018'in ilk yarısında en çok bebek bezi satıldı.
 • En çok pazartesi günleri alışveriş yapıldı.
 • Yılın ilk 6 ayında en çok alışveriş yapılan ay mart oldu.
 • 3 büyük şehir dışında en çok alışveriş yapan iller sırasıyla Bursa, Antalya, Kocaeli, Konya, Adana, Mersin, Balıkesir, Gaziantep, Muğla ve Hatay.
 • 2018'in ilk yarısında internetten alışveriş sıklığını en çok artıran şehir yüzde 30 ile Adana oldu.
 • İlk 6 ayda gün içinde GittiGidiyor'da
  • Her 20 saniyede 1 bebek şekeri,
  • Dakikada 1 cep telefonu kılıfı,
  • 2 dakikada 1 kedi maması,
  • 3 dakikada 1 elektrikli süpürge,
  • 4 dakikada 1 televizyon,
  • 5 dakikada 1 parfüm satıldı.
 
 • 2018'in ilk yarısında GittiGidiyor'da en fazla aranan kelime cep telefonu oldu. Tüketiciler, GittiGidiyor arama çubuğuna tam 1 milyon kez “cep telefonu” yazarken, takip eden kelimeler sırasıyla “erkek spor ayakkabı”, “avize”, “bisiklet”, “TV ünitesi” ve “erkek kol saati” oldu.  
 
GittiGidiyor hakkında
2001 yılında kurulan ve Türkiye'nin ilk online pazaryeri olan GittiGidiyor, 2011 yılında global e-ticaret devi eBay'in çatısı altına girdikten sonra sektördeki öncü konumunu daha da güçlendirdi. Ayda ortalama 83 milyon ziyaret alan ve 22 milyon kayıtlı kullanıcısı bulunan GittiGidiyor, avantajlı fiyatlarla milyonlarca ürüne ev sahipliği yapan; bireysel satıcılar, KOBİ ve büyük işletmelerin mağaza açıp işlerini büyüttüğü güvenli bir alışveriş platformudur. 50'den fazla kategoride 15 milyondan fazla ürün çeşidiyle farklılaşan GittiGidiyor, ödemeleri %100 güvence altına alan ödeme-onay sistemi “Sıfır Risk” kullanır. Her saniyede 1 ürünün satıldığı site, 7 milyon kez indirilen mobil uygulamalarıyla ve mobil cihazlara uyumlu alışveriş ekranlarıyla trafiğinin 75'ini mobilden almaktadır. www.gittigidiyor.com/cadde sayfası ile stil sahibi bir yaşam için öneriler ve uzman editörler tarafından hazırlanan özel içerik platformu blog.gittigidiyor.com ile alışverişte rehber olacak içerikler sunan GittiGidiyor, ulusal ve uluslararası alanda önemli e-ticaret ödülleriyle başarılarını taçlandırmaya devam ediyor. www.gittigidiyor.com
 
İlgili Kişi:
Dilek Özcan
Marjinal Porter Novelli
dileko@marjinal.com.tr
0212 219 29 71

 


  Share  Paylaş
GittiGidiyor
Hakkında
İnternetten alışverişin güvenilir ismi GittiGidiyor, 2001 yılından bu yana 11 milyondan fazla kişiyi bir araya getiriyor. GittiGidiyor’da aklınıza gelebilecek her şeyi kolaylıkla bulabilir, hem bireysel satıcılardan alışveriş yapabilir, hem kendiniz satış yapabilir veya online dükkan açarak işinizi büyütebilirsiniz. Kurumsal firmaysanız, GittiGidiyor’da resmi mağazanızı açabilir, satışlarınızı buradan yönetebilirsiniz. Cep telefonu ve tablet uygulamalarımızla ise alışverişe istediğiniz yerden devam edebilirsiniz. Güçlü potansiyeli ve güvenli ödeme sistemi Sıfır Risk ile dünyanın en büyük pazar yeri eBay’in dikkatini çeken GittiGidiyor, 2011 yılında eBay’in satın almasıyla birlikte, global eBay’in Türkiye iştirakı (eBay Türkiye) oldu. Türkiye’de internetten alışverişi güvenilir ve keyifli hale getiren GittiGidiyor, kullanıcılarına hayran kalacakları deneyimler yaşatmaya