Haberler / TÜSİAD Basın Bültenleri
Bültenler
Arşiv
Etkinlikler
< Geri Dön
22.10.2018

Bültene ait dosyalar

Brica Zirvesi İpek Yolu Ülkelerini İstanbul'da Birleştirdi

TÜSİAD evsahipliğinde gerçekleştirilen BRICA İstanbul Zirvesi'ne 25 ülkeden 700'ün üstünde temsilci katıldı. Kuşak ve Yol Girişimi'nin tüm boyutlarının tartışıldığı zirvede Türkiye önündeki fırsatlar da değerlendirildi.

“Kuşak ve Yol Girişimi”nin iş dünyası ayağı olan “BRICA Zirvesi” TÜSİAD evsahipliğinde ve Çin Sanayi Ekonomileri Federasyonu'nun (CFIE) işbirliğinde, 18-19 Ekim 2018 tarihlerinde İstanbul'da düzenlendi. Çin'in tarihi İpek Yolu'nu canlandırmak amacıyla başlattığı Kuşak ve Yol Girişimi, İpek Yolu üzerindeki ülkeler arası ortaklıkları ve ilişkileri daha yüksek seviyeye getirmeyi amaçlıyor. Toplam büyüklüğü 21 trilyon dolara ulaşan 68 ülkenin yer aldığı proje, yüzyılın en büyük ekonomi projesi olarak görülüyor.
Zirvenin ilk gününde, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, CFIE Başkan Yardımcısı ve Genel Sekreteri Xiong Meng, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Başkanı Suma Chakrabarti ve TÜSİAD Çin Network Grubu Başkanı Korhan Kurdoğlu açılış konuşmalarını yaptı. Zirvenin ilk günündeki oturumların ardından İş Bankası'nın sponsorluğundaki Gala Yemeği Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

BRICA İstanbul Zirvesi'nde Türkiye'nin Kuşak ve Yol Projesi'nde oynayacağı rol ele alındı

Zirve kapsamında şu konular kapsamlı olarak ele alındı:

  • Çin'in bakışıyla bu girişimin hedefleri ve Türkiye'nin bu geniş kapsamlı projedeki yeri
  • Türkiye'nin Kuşak ve Yol Girişimi'nde hangi özellikleriyle ön plana çıktığı ve bu girişimden daha fazla faydalanmak için neler yapması gerektiği
  • Kuşak ve Yol Girişimi'nin Asya, Avrupa, Afrika gibi farklı kıtalarda doğuracağı çeşitli fırsatlar
  • Çokuluslu şirketlerin Kuşak ve Yol Girişimi'ndeki rolü ve Çin'de iş yapma yöntemleri
  • Dijital dönüşümün şirketlere etkisi, dijital altyapı projeleri, çokuluslu şirketlerin dijitalleşmedeki rolü ve girişimin kapsadığı ülkelerde işbirliği fırsatları
Erol Bilecik: BRİCA dünyanın ticari seyrini değil, ticaret tarihinin seyrini değiştirecek güce sahiptir
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik BRICA zirvesi açılışında yaptığı konuşmada şunları ifade etti:
“Bundan 5 sene önce başlatılan Kuşak ve Yol Girişimi, bugün toplam ekonomik büyüklüğü 21 trilyon dolara ulaşan 68 ülkeyi kapsaması nedeniyle, yüzyılın en büyük ekonomik projesi olarak gösteriliyor. TÜSİAD olarak kurucu üyeleri arasında yer aldığımız, kısaca Kuşak ve Yol Girişimi'nin iş dünyası ayağı olarak tanımlayabileceğimiz Kuşak ve Yol Sanayi ve Ticaret Birliği (BRICA), emin olun sadece dünyanın ticari seyrini değil; ticaret tarihinin seyrini değiştirecek güce sahiptir. İşte bu nedenle, TÜSİAD olarak BRICA'nın ikinci zirvesine, doğu ve batının buluştuğu, medeniyetler şehri İstanbul'da ev sahipliği yapmaktan büyük bir heyecan ve memnuniyet duyuyoruz.

4 kıta ve 29 ülkeden iş dünyası kuruluşlarının üye olduğu bu çok taraflı işbirliği mekanizmasının temel amacı, İpek Yolu üzerindeki ülkeler arası ortaklıkları ve ilişkileri geliştirmektir. Zirve süresince yanıt arayacağımız temel soru, özel sektörün Kuşak ve Yol Girişimi'nde nasıl bir rol oynayacağı olacak.”

Zirveye, HSBC Türkiye ve Siemens Altın Sponsor, Garanti Bankası Etkinlik Sponsoru, Türkiye İş Bankası Gala Yemeği Sponsoru, TFI Tab Gıda Yatırımları Öğle Yemeği Sponsoru, Arzum OKKA Kahve Arası Sponsoru, Mazars Denge İçerik Ortağı, Çimtaş ve Çitam katkıları ile destek verdi.

BRICA NEDİR?
Çin hükümetinin 2013 yılında açıkladığı Kuşak ve Yol girişiminin iş dünyası ayağı olarak nitelendirilebilecek BRICA (Kuşak ve Yol Sanayi ve Ticaret Birliği), İpek Yolu üzerindeki ülkeler arasındaki ortaklıkları artırmak amacıyla CFIE tarafından 2016'da Pekin'de kurulan çok taraflı bir işbirliği mekanizmasıdır. 29 ülke & bölgeden 31 iş dünyası kuruluşunun üyesi olduğu BRICA'da TÜSİAD da kurucu üyedir. 
Detaylı bilgi için:  www.bricaistanbul.com
 


  Share  Paylaş
TÜSİAD
Hakkında
TÜSİAD Türkiye’nin önde gelen girişimcilerinin ve iş dünyası yöneticilerinin oluşturduğu gönüllü bir iş dünyası kuruluşudur. TÜSİAD, üyelerinin temsil ettiği kuruluşlar itibariyle, Türkiye ekonomisinde üretim, katma değer, kayıtlı istihdam ve dış ticaret gibi alanlarda önemli temsil yeteneğine sahiptir. Çalışmaları ile rekabetçi piyasa ekonomisi, sürdürülebilir kalkınma ve katılımcı demokrasi anlayışının benimsediği bir toplumsal düzenin oluşmasına katkı sağlamayı amaçlar. Genel Merkezi İstanbul’da bulunan TÜSİAD’ın, Ankara, Washington ve Brüksel’deki temsilcilikleri; Berlin, Londra, Paris ve Pekin’de temsilcilik ofisleri bulunmaktadır. TÜSİAD odak alanına giren konularda son 10 yıl içerisinde 120 rapor yayımlamış, son 5 yılda 300’e yakın görüşoluşturmuş, 2,500’den fazla etkinlik gerçekleştirmiştir. Son 5 yılda BusinessEurope, OECD-BIAC ve B20 ile 175’in üzerinde etkileşimde bulunarak Türk iş dünyasını küresel platformlarda temsil etmiştir.